Zaloguj się | Rejestracja

GMINA BRODNICA - POWIAT BRODNICKI


GMINA BRODNICA
Gmina miejska w powiecie brodnickim

Gmina Brodnica położona jest w centralnej części powiatu. Zajmuje obszar 126,96 km2, który zamieszkuje 6,9 tys. osób. Teren gminy okala miasto Brodnicę, w której mieści się siedziba władz. Wiodącą funkcją gminy jest produkcja rolnicza prowadzona w około 1100 gospodarstwach rolnych, ale powstają tu też ważne zakłady produkcyjne i usługowe pracujące na rzecz miasta.

Prawie połowa terenu gminy znajduje się w granicach obszaru chronionego krajobrazu "Dolina Drwęcy". Również w jej granicach znajduje się fragment Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Na terenie gminy wyznaczony został obszar NATURA 2000 pod nazwą Bagienna Dolina Drwęcy mający na celu ochronę ptaków. Do największych jezior znajdujących się na terenie gminy należą: Bachotek (211 ha), Szczuka (25,5 ha) i Cielęta (18,8 ha). Przez gminę przebiega ważny szlak turystyczny Św. Jakuba, biegnący od Olsztyna do Torunia oraz przyrodnicze, piesze i rowerowe szlaki turystyczne.

Gmina bogata jest w zabytki architektury i budownictwa. Na specjalną uwagę zasługują:
  • kościół parafialny p.w. Św. Mikołaja z XIV wieku w Cielętach,
  • kościół parafialny p.w. Krzyża Św. z XIV wieku w Gorczenicy,
  • zespół dworski z XIX wieku w Karbowie,
  • kolejka wąskotorowa Brodnica-Ostrowite,
  • most blachownicowy na Drwęcy z XIX wieku,
  • kościół parafialny p.w. Św. Fabiana i Sebastiana z XIV wieku
    w Szczukach.

Na terenie gminy Brodnica działają 3 szkoły podstawowe i 1 gimnazjum.


Siedziba władz gminy - dane teleadresowe:
Urząd Gminy Brodnica
ul. Mazurska 13, 87-300 Brodnica
Telefon: +48 56 494 16 12
Fax: +48 56 494 16 40
e-mail: sekretariat@brodnica.ug.gov.pl
www.brodnica.ug.gov.pl

Brodnica na mapie satelitarnej:
Instrukcja: w celu przesunięcia mapy kliknij na interesujący Ciebie obszar i poruszaj myszką. Powiększ mapę klikając "+" i analogicznie pomniejsz mapę przez "-".

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej