Zaloguj się | Rejestracja

MIASTO BRODNICA - POWIAT BRODNICKI


BRODNICA
Miasto w powiecie brodnickim, siedziba władz powiatu

Brodnica to 30-tysięczne miasto leżące nad rzeką Drwęcą. Położone na Pojezierzu Brodnickim, określane jest "Bramą Mazur". Pierwszy zapis dotyczący miasta Brodnicy pochodzi z 1298 roku. Historyczne centrum miasta leży na prawym (zachodnim) brzegu rzeki. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa toruńskiego. Brodnica jako pierwsze miasto w Polsce uzyskała znak Zielonych Płuc i tytuł Gmina Przyjazna Środowisku.

Priorytetem w działaniu władz miejskich jest stworzenie mieszkańcom dobrych warunków do życia oraz rozwój gospodarczy i społeczny miasta. Stopa bezrobocia należy do najniższych w województwie, dzięki stworzeniu inwestorom odpowiednich warunków. Miasto jest ukierunkowane na rozwój budownictwa, handlu i usług oraz przemysłu.

Brodnica może poszczycić się ponad 700-letnią historią. W mieście zachowało się wiele zabytkowych obiektów:
  • ruiny zamku krzyżackiego zbudowanego w latach 1305-1339,
  • kościół farny p.w. Św. Katarzyny wzniesiony w latach 1285-1370,
  • starówka z rynkiem o unikatowym trójkątnym kształcie i wieżą ratuszową z końca XIV wieku,
  • Brama Chełmińska,
  • Wieża Mazurska,
  • spichlerze,
  • Pałac Anny Wazówny.

Przez miasto płynie rzeka Drwęca, jedna z najczystszych w Polsce i jednocześnie będąca największym rezerwatem ichtiologicznym.

Brodnica posiada nowoczesną halę widowiskowo-sportową, kręgielnię, skatepark, stadion z pełnowymiarowymi boiskami i kortami tenisowymi. Oferują one mieszkańcom i turystom aktywne formy spędzania wolnego czasu.

Brodnica w pełni zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych miast w Polsce.


Siedziba władz miejskich - dane teleadresowe:
Urząd Miejski w Brodnicy
ul. Kamionka 23, 87-300 Brodnica
Telefon: +48 56 493 03 05
Fax: +48 56 498 26 26
e-mail: umb@brodnica.pl
www.brodnica.pl

Brodnica na mapie satelitarnej:
Instrukcja: w celu przesunięcia mapy kliknij na interesujący Ciebie obszar i poruszaj myszką. Powiększ mapę klikając "+" i analogicznie pomniejsz mapę przez "-".

Źródło: wikipedia.pl

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej