Zaloguj się | Rejestracja

Koncert w Górznie

poniedziałek, 09 stycznia 2017 r., godz. 14:54  |  Wersja do druku

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej - Poznańskie Słowiki daje rocznie kilkadziesiąt koncertów i śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów, a także wielokrotnie dla Papieża Polaka, Jana Pawła II. W piątek, 6 stycznia Poznańskie Słowiki wystąpiły w Górznie.



W piątek, 6 stycznia 2017 roku w kościele rzymsko-katolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie odbyła się msza św., a następnie koncert kolęd z udziałem Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej - legendarnych Poznańskich Słowików. Koncert prowadziła prof. Elżbieta Szczurko, adiunkt Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Kościół, który przecież do małych nie należy, wypełnili po brzegi mieszkańcy Górzna i okolic, a także inni miłośnicy chóralnego śpiewania. W mroźny, styczniowy wieczór rozbrzmiały czyste i dźwięczne głosy, wypełniając cały obiekt i niosąc radość wspólnego kolędowania po całym Górznie. Pięknym akcentem były zimowe pejzaże otulające całe Pojezierze Brodnickie.

Choć mróz nie odpuszczał i dawał się we znaki, muzyczne wydarzenie zgromadziło bardzo liczne grono słuchaczy i na pewno pozostanie na długo w ich pamięci.

Koncert odbył się dzięki staraniom ks. kan. Mariana Talaśka i ks. kan. Stefana Maliszewskiego, proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie, przy pomocy burmistrza Miasta i Gminy Górzno Tomasza Kinickiego, sponsorów, darczyńców i parafian którzy gościli chłopców w swoich domach, a także wielu osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie.


reklama

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej nazywany powszechnie Poznańskimi Słowikami znany jest w całej Polsce, jak i poza jej granicami. Początki zespołu sięgają jesieni 1939 roku, kiedy wkrótce po wybuchu II wojny światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego księdza Wacława Gieburowskiego i rozpoczął konspiracyjne próby.

Pierwszym znaczącym sukcesem chóru stał się gościnny występ w Filharmonii Warszawskiej w 1949 roku. Wkrótce potem zespół przyjęła pod swe skrzydła Filharmonia Poznańska. Kreatorem jego klasy pozostawał zawsze Stefan Stuligrosz. Będąc przez pięć kadencji rektorem Akademii Muzycznej w Poznaniu wykształcił znakomitych chórmistrzów, komponował, promował młodych artystów, był prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Jednak muzyczną pasję poświęcił przede wszystkim swoim Słowikom. Z nimi odniósł wielkie sukcesy, które były możliwe dzięki systematycznej pracy wszystkich jego śpiewaków. Zbudował z nimi artystyczny wizerunek chóru. Po śmierci profesora w 2012 roku, dzieło Stefana Stuligrosza kontynuuje z powodzeniem Maciej Wieloch.

Chór wykonuje dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu, wokalno-instrumentalne arcydzieła baroku Bacha i Haendla, utwory klasycyzmu Mozarta, Haydna i Beethovena, romantyzmu Chopina, Schuberta, śpiewa wreszcie kompozycje współczesne. Poznańskie Słowiki współpracowały z wybitnymi artystami m.in. z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek-Radkową, Teresą Żylis-Garą, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem. Chórem dyrygowali m.in.: Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, David Shalom, Gaetano d'Espinosa i legendarny Leonard Bernstein. Zespół stale współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

Nagrały kilkadziesiąt płyt, zarejestrowały setki nagrań radiowych i telewizyjnych. Przez ponad 75 lat zespół tworzyło ponad 1500 śpiewaków. Obecnie Poznańskie Słowiki to prawie 100 śpiewających chłopców i panów. Ich wspólny sukces jest muzyczną wizytówką Poznania i całej Polski.

Źródło: slowiki.poznan.pl

Poznańskie Słowiki w Górznie:











Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej