WiadomośćKoncert w Górznie
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek, 09 stycznia 2017 r., godz. 14:54

Poznańskie Słowiki w Górznie
Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej - Poznańskie Słowiki daje rocznie kilkadziesiąt koncertów i śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów, a także wielokrotnie dla Papieża Polaka, Jana Pawła II. W piątek, 6 stycznia Poznańskie Słowiki wystąpiły w Górznie.



W piątek, 6 stycznia 2017 roku w kościele rzymsko-katolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie odbyła się msza św., a następnie koncert kolęd z udziałem Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej - legendarnych Poznańskich Słowików. Koncert prowadziła prof. Elżbieta Szczurko, adiunkt Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Kościół, który przecież do małych nie należy, wypełnili po brzegi mieszkańcy Górzna i okolic, a także inni miłośnicy chóralnego śpiewania. W mroźny, styczniowy wieczór rozbrzmiały czyste i dźwięczne głosy, wypełniając cały obiekt i niosąc radość wspólnego kolędowania po całym Górznie. Pięknym akcentem były zimowe pejzaże otulające całe Pojezierze Brodnickie.

Choć mróz nie odpuszczał i dawał się we znaki, muzyczne wydarzenie zgromadziło bardzo liczne grono słuchaczy i na pewno pozostanie na długo w ich pamięci.

Koncert odbył się dzięki staraniom ks. kan. Mariana Talaśka i ks. kan. Stefana Maliszewskiego, proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie, przy pomocy burmistrza Miasta i Gminy Górzno Tomasza Kinickiego, sponsorów, darczyńców i parafian którzy gościli chłopców w swoich domach, a także wielu osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie.


reklama

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej nazywany powszechnie Poznańskimi Słowikami znany jest w całej Polsce, jak i poza jej granicami. Początki zespołu sięgają jesieni 1939 roku, kiedy wkrótce po wybuchu II wojny światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego księdza Wacława Gieburowskiego i rozpoczął konspiracyjne próby.

Pierwszym znaczącym sukcesem chóru stał się gościnny występ w Filharmonii Warszawskiej w 1949 roku. Wkrótce potem zespół przyjęła pod swe skrzydła Filharmonia Poznańska. Kreatorem jego klasy pozostawał zawsze Stefan Stuligrosz. Będąc przez pięć kadencji rektorem Akademii Muzycznej w Poznaniu wykształcił znakomitych chórmistrzów, komponował, promował młodych artystów, był prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Jednak muzyczną pasję poświęcił przede wszystkim swoim Słowikom. Z nimi odniósł wielkie sukcesy, które były możliwe dzięki systematycznej pracy wszystkich jego śpiewaków. Zbudował z nimi artystyczny wizerunek chóru. Po śmierci profesora w 2012 roku, dzieło Stefana Stuligrosza kontynuuje z powodzeniem Maciej Wieloch.

Chór wykonuje dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu, wokalno-instrumentalne arcydzieła baroku Bacha i Haendla, utwory klasycyzmu Mozarta, Haydna i Beethovena, romantyzmu Chopina, Schuberta, śpiewa wreszcie kompozycje współczesne. Poznańskie Słowiki współpracowały z wybitnymi artystami m.in. z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek-Radkową, Teresą Żylis-Garą, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem. Chórem dyrygowali m.in.: Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, David Shalom, Gaetano d'Espinosa i legendarny Leonard Bernstein. Zespół stale współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

Nagrały kilkadziesiąt płyt, zarejestrowały setki nagrań radiowych i telewizyjnych. Przez ponad 75 lat zespół tworzyło ponad 1500 śpiewaków. Obecnie Poznańskie Słowiki to prawie 100 śpiewających chłopców i panów. Ich wspólny sukces jest muzyczną wizytówką Poznania i całej Polski.

Źródło: slowiki.poznan.pl

Poznańskie Słowiki w Górznie:














Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.5832 )