Zaloguj się | Rejestracja

Obchody Święta Niepodległości w Cielętach

poniedziałek, 15 listopada 2021 r., godz. 07:01  |  Wersja do druku

W dniu 11 listopada w Cielętach rozegrano dwie patriotyczne gry plenerowe "Śladami Niepodległej". Wydarzenia były jednymi z działań w projekcie "Nasza Niepodległość – Nasze Dziedzictwo", dofinansowanymi ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu "Niepodległość to Nasza Sprawa".Dotację pozyskała Fundacja Brama Epok. Projekt jest objęty patronatem Wójta Gminy Brodnica Adama Zalewskiego. Całość działań wspiera Szkoła Podstawowa w Gortatowie z siedzibą w Szczuce i Szkoła Filialna w Cielętach na czele z dyrektorem Zenonem Matuszewskim. Do organizacji gier przyłączyli się sołtys wsi Cielęta Maciej Popławski wraz z Radą Sołecką.

Pierwsza gra, do której scenariusz napisała Joanna Kalenik, rozpoczęła się o godzinie 11:00. Około 40 uczestników gry ruszyło spod kościoła w Cielętach na spotkanie z postaciami związanymi z odzyskaniem Niepodległości. W pierwszym punkcie czekał na nich Ignacy Paderewski, a zadanie do rozwiązania dotyczyło polskich artystów. Drugi punkt to Adelcia, późniejsza kucharka Józefa Piłsudskiego, która opowiadała zebranym o tradycyjnych potrawach kuchni polskiej i kresowej, a także prosiła uczestników o podanie własnych pomysłów na dania kojarzące się z 11 listopada lub takie, którymi z chęcią poczęstowaliby marszałka.

Wspominała przy tym o jego roli w odzyskanie suwerenności przez Polskę. Punkt 3 gry to spotkanie z Władysławem Grabskim, który opowiadał o Romanie Dmowskim, a także działaniach mających na celu utworzenie na nowo niepodległego państwa, w tym o reformie monetarnej. Pytał także o polskie miasta i wsie, które warto odwiedzić. W ostatnim punkcie czekały Zofia i Wanda Moraczewskie, które prosiły uczestników o dbanie o tradycje, kulturę i edukację młodego pokolenia, dopytując przy okazji o znane, polskie zabytki. W role wcielili się wolnotariusze fundacji

Całość zakończyła się sesją zdjęciową, a o godzinie 12:00 zaśpiewano hymn Polski w ramach akcji "Niepodległa do hymnu". Uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy, był także ciepły poczęstunek przygotowany przez Bonum. Nagrodami były gry i książki historyczne przygotowane przez Księgarnię Taniej Książki z Brodnicy. Plakaty, mapy oraz dyplomy wydrukowała firma Avis.

Druga gra, do której scenariusz przygotował Maciej Popławski rozpoczęła się o godzinie 17:00. Wzięło w niej udział około 40 osób. Na osiedlu Cielęta wyznaczono 6 punktów, czekały tam osoby z Rady Sołeckiej oraz wolnotariusze fundacji. Po dotarciu do nich, uczestnicy gry musieli odpowiadać na pytania z zakresu historii czy geografii Polski. Drogę do punktów wyznaczała mapa oraz ustawione znicze. Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Piotr Kapelusz ze Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza przygotował stanowisko historyczne, prezentując na nim swoją kolekcję. Całość zakończyło wspólne ognisko oraz pyszności przygotowanie przez p. Ewę Burczyńską.

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica, Joanna Kalenik Fundacja Brama Epok

Obchody Święta Niepodległości w Cielętach/Malwina Zapalska, Krzysztof Pokrętowski Foto/Video i Fundacja Brama Epok :reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej