WiadomośćObchody Święta Niepodległości w Cielętach
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek, 15 listopada 2021 r., godz. 07:01

Patriotyczne gry plenerowe w Cielętach
W dniu 11 listopada w Cielętach rozegrano dwie patriotyczne gry plenerowe "Śladami Niepodległej". Wydarzenia były jednymi z działań w projekcie "Nasza Niepodległość – Nasze Dziedzictwo", dofinansowanymi ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu "Niepodległość to Nasza Sprawa".



Dotację pozyskała Fundacja Brama Epok. Projekt jest objęty patronatem Wójta Gminy Brodnica Adama Zalewskiego. Całość działań wspiera Szkoła Podstawowa w Gortatowie z siedzibą w Szczuce i Szkoła Filialna w Cielętach na czele z dyrektorem Zenonem Matuszewskim. Do organizacji gier przyłączyli się sołtys wsi Cielęta Maciej Popławski wraz z Radą Sołecką.

Pierwsza gra, do której scenariusz napisała Joanna Kalenik, rozpoczęła się o godzinie 11:00. Około 40 uczestników gry ruszyło spod kościoła w Cielętach na spotkanie z postaciami związanymi z odzyskaniem Niepodległości. W pierwszym punkcie czekał na nich Ignacy Paderewski, a zadanie do rozwiązania dotyczyło polskich artystów. Drugi punkt to Adelcia, późniejsza kucharka Józefa Piłsudskiego, która opowiadała zebranym o tradycyjnych potrawach kuchni polskiej i kresowej, a także prosiła uczestników o podanie własnych pomysłów na dania kojarzące się z 11 listopada lub takie, którymi z chęcią poczęstowaliby marszałka.

Wspominała przy tym o jego roli w odzyskanie suwerenności przez Polskę. Punkt 3 gry to spotkanie z Władysławem Grabskim, który opowiadał o Romanie Dmowskim, a także działaniach mających na celu utworzenie na nowo niepodległego państwa, w tym o reformie monetarnej. Pytał także o polskie miasta i wsie, które warto odwiedzić. W ostatnim punkcie czekały Zofia i Wanda Moraczewskie, które prosiły uczestników o dbanie o tradycje, kulturę i edukację młodego pokolenia, dopytując przy okazji o znane, polskie zabytki. W role wcielili się wolnotariusze fundacji

Całość zakończyła się sesją zdjęciową, a o godzinie 12:00 zaśpiewano hymn Polski w ramach akcji "Niepodległa do hymnu". Uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy, był także ciepły poczęstunek przygotowany przez Bonum. Nagrodami były gry i książki historyczne przygotowane przez Księgarnię Taniej Książki z Brodnicy. Plakaty, mapy oraz dyplomy wydrukowała firma Avis.

Druga gra, do której scenariusz przygotował Maciej Popławski rozpoczęła się o godzinie 17:00. Wzięło w niej udział około 40 osób. Na osiedlu Cielęta wyznaczono 6 punktów, czekały tam osoby z Rady Sołeckiej oraz wolnotariusze fundacji. Po dotarciu do nich, uczestnicy gry musieli odpowiadać na pytania z zakresu historii czy geografii Polski. Drogę do punktów wyznaczała mapa oraz ustawione znicze. Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Piotr Kapelusz ze Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza przygotował stanowisko historyczne, prezentując na nim swoją kolekcję. Całość zakończyło wspólne ognisko oraz pyszności przygotowanie przez p. Ewę Burczyńską.

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica, Joanna Kalenik Fundacja Brama Epok

Obchody Święta Niepodległości w Cielętach/Malwina Zapalska, Krzysztof Pokrętowski Foto/Video i Fundacja Brama Epok :















reklama
Dzialkowicz.jpg





Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.14204 )