Zaloguj się | Rejestracja

Miasto i Gmina Górzno

sobota, 03 października 2020 r., godz. 17:16  |  Wersja do druku

W sobotę, 3 października na górznieńskim Rynku odbyło się podsumowanie projektu "EtnoSpotkania w Górznie", w ramach którego członkinie wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu miasta i gminy Górzno, które są współautorkami projektu, brały udział w warsztatach rękodzielniczych, a także szkoleniu z promocji i sprzedaży produktu lokalnego.Program EtnoPolska jest odpowiedzią na mniejszą możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczności zamieszkujących obszary oddalone od dużych ośrodków miejskich. Podejmowane inicjatywy mogą bezpośrednio nawiązywać do tradycji kulturowych, inspirować się nią, jak również ukazywać je we współczesnych kontekstach. W ramach programu realizowane są zadania z zakresu twórczości ludowej i amatorskiej wielu dziedzin, uwzględniające tradycyjne rękodzieło i rzemiosło, a także unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego.

Wśród beneficjentów po raz kolejny znalazł się Gminny Ośrodek Kultury w Górznie, a w ramach programu odbywały się warsztaty rękodzielnicze. Panie pilnie szkoliły się na warsztatach z frywolitki, szydełka, haftu krzyżykowego, makramy, a także uczyły się o nowoczesnym użyciu elementów tradycyjnych i promocji i sprzedaży produktu lokalnego. Spotkania i warsztaty prowadzone były z zachowaniem należytej ostrożności, w ramach zachowania reżimu sanitarnego.

W sobotę, 3 października na górznieńskim Rynku odbył się festyn podsumowujący działania i była to okazja do pochwalenia się dziełami i umiejętnościami nabytymi podczas trwania Etno spotkań. W programie była też m.in. muzyka na żywo, stoiska KGW, gry i zabawy plenerowe dla rodzin. Inicjatywa jak zwykle spotkała się z dużym zainteresowaniem, a pogoda dopisała wyjątkowo. Stoiska KGW oferowaly pyszne jadło i napitki, można było również obejrzeć efekty Etno spotkań, które wyeksponowane przy stoiskach KGW, cieszyły oko.

Dyrektor GOK-u w Górznie Krzysztof Magdziak podsumował projekt:

- Podsumowujemy dzisiaj projekt "EtnoSpotkania w Górznie" z Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2020, który miał za zadanie, według potrzeb pań z KGW wzmocnić je z wiedzy i technik rękodzieła. Każde koło ma przy swoim stoisku wystawione rzeczy, które na warsztatach udało im się zrobić przez ostatnie dwa, trzy miesiące. Panie miały warsztaty z frywolitki, szydełkowania, haftu krzyżykowego i makramy. Ponadto miały spotkanie ze specjalistą od promocji i sprzedaży produktu regionalnego i video konferencję i spotkanie ze specjalistką od etnodizajnu. W dobie koronawirusa stosowaliśmy się do wytycznych przekazanych nam przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzisiejsze spotkanie jest podsumowaniem i pokazaniem tego, co paniom udało się zrobić i co je zainspirowało.

Muzyką na żywo uraczył przybyłych 9-osobowy zespół "Bobrowiacy", który prezentował nader profesjonalną muzykę. Manager zespołu Alina Podolak powiedziała nam:
- Jesteśmy zespołem istniejącym około 15 lat, skład się zmieniał, ale od 5 lat gramy w stałym składzie. Dwie wokalistki, trzy instrumenty dęte - trąbka, klarnet, saksofon plus akordeon, perkusja, gitara akustyczna, gitara basowa. Gramy muzykę folkową, ale też biesiadną - do zabawy, do tańca. Wszyscy jesteśmy muzykami z zamiłowania, lubimy grać i śpiewać i dobrze się przy tym bawimy, dlatego zespól cały czas się utrzymuje. To grupa ludzi z sobą bardzo zżytych. Nagraliśmy pierwszą płytę z kolędami, sporo tych płyt już sprzedaliśmy, pracujemy nad drugą z piosenkami folkowymi i biesiadnymi. Gramy również koncerty pod zamówienie, to znaczy, jeżeli potrzebne są pieśni patriotyczne, to również takie prezentujemy.

Zabawy plenerowe dla całych rodzin prowadzili animatorzy Piotr Wlizło wraz z Krzysztofem Stankowskim. Panowie przygotowali nietypowe gry, które każdy mógł wykonać, niezależnie od wieku. Wśród nich znalazły się rzut obręczą na bizonie rogi, rzut lotkami w tarczę, łapanie ryb, płukanie złota, chodzenie na szczudłach, tropienie śladów, kółko i krzyżyk, łapanie węży i wiele innych. Gry sprawiły wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Wydarzenie odbyło się wg. aktualnie obowiązujących wytycznych MKiDN wprowadzonych na czas trwania pandemii wirusa SARS-COV-2. Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2020".


reklama

Festyn na zakończenie projektu EtnoPolska 2020:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama