WiadomośćMiasto i Gmina Górzno
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
sobota, 03 października 2020 r., godz. 17:16

Festyn w Górznie na zakończenie projektu EtnoPolska 2020
W sobotę, 3 października na górznieńskim Rynku odbyło się podsumowanie projektu "EtnoSpotkania w Górznie", w ramach którego członkinie wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu miasta i gminy Górzno, które są współautorkami projektu, brały udział w warsztatach rękodzielniczych, a także szkoleniu z promocji i sprzedaży produktu lokalnego.



Program EtnoPolska jest odpowiedzią na mniejszą możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczności zamieszkujących obszary oddalone od dużych ośrodków miejskich. Podejmowane inicjatywy mogą bezpośrednio nawiązywać do tradycji kulturowych, inspirować się nią, jak również ukazywać je we współczesnych kontekstach. W ramach programu realizowane są zadania z zakresu twórczości ludowej i amatorskiej wielu dziedzin, uwzględniające tradycyjne rękodzieło i rzemiosło, a także unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego.

Wśród beneficjentów po raz kolejny znalazł się Gminny Ośrodek Kultury w Górznie, a w ramach programu odbywały się warsztaty rękodzielnicze. Panie pilnie szkoliły się na warsztatach z frywolitki, szydełka, haftu krzyżykowego, makramy, a także uczyły się o nowoczesnym użyciu elementów tradycyjnych i promocji i sprzedaży produktu lokalnego. Spotkania i warsztaty prowadzone były z zachowaniem należytej ostrożności, w ramach zachowania reżimu sanitarnego.

W sobotę, 3 października na górznieńskim Rynku odbył się festyn podsumowujący działania i była to okazja do pochwalenia się dziełami i umiejętnościami nabytymi podczas trwania Etno spotkań. W programie była też m.in. muzyka na żywo, stoiska KGW, gry i zabawy plenerowe dla rodzin. Inicjatywa jak zwykle spotkała się z dużym zainteresowaniem, a pogoda dopisała wyjątkowo. Stoiska KGW oferowaly pyszne jadło i napitki, można było również obejrzeć efekty Etno spotkań, które wyeksponowane przy stoiskach KGW, cieszyły oko.

Dyrektor GOK-u w Górznie Krzysztof Magdziak podsumował projekt:

- Podsumowujemy dzisiaj projekt "EtnoSpotkania w Górznie" z Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2020, który miał za zadanie, według potrzeb pań z KGW wzmocnić je z wiedzy i technik rękodzieła. Każde koło ma przy swoim stoisku wystawione rzeczy, które na warsztatach udało im się zrobić przez ostatnie dwa, trzy miesiące. Panie miały warsztaty z frywolitki, szydełkowania, haftu krzyżykowego i makramy. Ponadto miały spotkanie ze specjalistą od promocji i sprzedaży produktu regionalnego i video konferencję i spotkanie ze specjalistką od etnodizajnu. W dobie koronawirusa stosowaliśmy się do wytycznych przekazanych nam przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzisiejsze spotkanie jest podsumowaniem i pokazaniem tego, co paniom udało się zrobić i co je zainspirowało.

Muzyką na żywo uraczył przybyłych 9-osobowy zespół "Bobrowiacy", który prezentował nader profesjonalną muzykę. Manager zespołu Alina Podolak powiedziała nam:
- Jesteśmy zespołem istniejącym około 15 lat, skład się zmieniał, ale od 5 lat gramy w stałym składzie. Dwie wokalistki, trzy instrumenty dęte - trąbka, klarnet, saksofon plus akordeon, perkusja, gitara akustyczna, gitara basowa. Gramy muzykę folkową, ale też biesiadną - do zabawy, do tańca. Wszyscy jesteśmy muzykami z zamiłowania, lubimy grać i śpiewać i dobrze się przy tym bawimy, dlatego zespól cały czas się utrzymuje. To grupa ludzi z sobą bardzo zżytych. Nagraliśmy pierwszą płytę z kolędami, sporo tych płyt już sprzedaliśmy, pracujemy nad drugą z piosenkami folkowymi i biesiadnymi. Gramy również koncerty pod zamówienie, to znaczy, jeżeli potrzebne są pieśni patriotyczne, to również takie prezentujemy.

Zabawy plenerowe dla całych rodzin prowadzili animatorzy Piotr Wlizło wraz z Krzysztofem Stankowskim. Panowie przygotowali nietypowe gry, które każdy mógł wykonać, niezależnie od wieku. Wśród nich znalazły się rzut obręczą na bizonie rogi, rzut lotkami w tarczę, łapanie ryb, płukanie złota, chodzenie na szczudłach, tropienie śladów, kółko i krzyżyk, łapanie węży i wiele innych. Gry sprawiły wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Wydarzenie odbyło się wg. aktualnie obowiązujących wytycznych MKiDN wprowadzonych na czas trwania pandemii wirusa SARS-COV-2. Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2020".


reklama

Festyn na zakończenie projektu EtnoPolska 2020:












































Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.12612 )