Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Świedziebnia

czwartek, 02 stycznia 2020 r., godz. 10:45  |  Wersja do druku

Zakończył się pierwszy etap przebudowy drogi powiatowej nr 1840C Świedziebnia-Zasady. Ponad dwukilometrowy odcinek traktu przebudowano w rekordowo krótkim czasie dwóch miesięcy. Podczas uroczystego przekazania drogi doszło do podpisania pamiątkowego aktu, pod którym podpisy złożyły osoby mające udział w powstaniu nowego traktu.Teren budowy został przekazany wykonawcy 4 września 2019, a końcowego odbioru technicznego robót dokonano 6 grudnia br. Fizycznie jednak ekipy budowlane wykonawcy pojawiły się na placu budowy na początku października, po zakończeniu zadań na innych budowach. Roboty budowlane trwały więc faktycznie około dwóch miesięcy. Droga została przebudowana i wzmocniona po tym jak dwa lata temu uległa całkowitemu zniszczeniu w wyniku podtopień. Skutkiem tego było powstanie przełomów, co z kolei spowodowało, że droga stała się nieprzejezdna. Zarząd Dróg Powiatowych czynił doraźne zabiegi remontowe pozwalające na umożliwienie ograniczonego przejazdu. Jednak dopiero w wyniku solidnej przebudowy powstał całkiem nowy odcinek o dł. 2 km i 358 m.

- W 2017 roku zima spowodowała, że ta droga prawie na całym odcinku od Sadłowa do Świedziebni zniknęła - przypomniał starosta brodnicki Piotr Boiński uczestnikom uroczystości. - Dwukrotnie składaliśmy wnioski o środki ministerialne i kryzysowe, żeby drogę w ramach sytuacji kryzysowej, która zaistniała, wyremontować. O te środki zabiegał bardzo mocno ówczesny poseł, dziś wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Jednak klęska, która wystąpiła wówczas w okolicach Sępólna i Tucholi, spowodowała, że środki, co jest zrozumiałe i oczywiste, przekazane zostały tam, gdzie były bardziej potrzebne. W 2019 roku pojawiła się możliwość sięgnięcia do środków Funduszu Dróg Samorządowych. Pojawiła się nagle. I tu ukłon w stronę pana dyrektora Głowackiego i pracowników Zarządu Dróg Powiatowych, którzy w krótkim czasie dwóch tygodni przygotowali dokumentację potrzebną do złożenia wniosku.

Starosta podziękował przy okazji Zbigniewowi Sosnowskiemu, który skutecznie zabiegał, żeby odpowiednie środki zewnętrzne trafiły na przebudowę drogi, oraz skarbnik Marzannie Fettke, która szybko znalazła pieniądze w budżecie na realizację inwestycji, a także radnym Powiatu Brodnickiego, którzy w sposób ekspresowy podjęli uchwały przekazujące fundusze na ten cel. Starosta podziękował też wicewojewodzie Józefowi Ramlauowi, który miał swój spory udział w realizacji tego zadania inwestycyjnego.

W uroczystości przekazania inwestycji mieszkańcom uczestniczyli m.in.: Józef Ramlau - wicewojewoda kujawsko-pomorski, Zbigniew Sosnowski - wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Boiński - starosta brodnicki - Stanisław Kosakowski - wicestarosta, Roman Pytlasiński - przewodniczący Rady Powiatu w Brodnicy, Marzanna Fettke - skarbnik Powiatu Brodnickiego, Szymon Zalewski - wójt gminy Świedziebnia, Jarosław Cyrankowski - przewodniczący Rady Gminy w Świedziebni, Anna Małkiewicz i Małgorzata Miętkiewicz - członkinie Zarządu Powiatu w Brodnicy, Czesław Głowacki - dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, Jan Kopiczyński - prezes PDB Brodnica, głównego wykonawcy drogi, Mariusz Klonowski - były wicestarosta brodnicki, obecnie sekretarz Gminy Zbiczno, ‎ks. kanonik Jerzy Franciszek Wielechowski - proboszcz‎ parafii Świedziebnia, ks. Krzysztof Jończyk - proboszcz parafii Sadłowo, radni Rady Powiatu w Brodnicy oraz radni Gminy Świedziebnia i sołtys wsi Zasady.


reklama

Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej