WiadomośćGmina Świedziebnia
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
czwartek, 02 stycznia 2020 r., godz. 10:45

Zakończono pierwszy etap przebudowy
Zakończył się pierwszy etap przebudowy drogi powiatowej nr 1840C Świedziebnia-Zasady. Ponad dwukilometrowy odcinek traktu przebudowano w rekordowo krótkim czasie dwóch miesięcy. Podczas uroczystego przekazania drogi doszło do podpisania pamiątkowego aktu, pod którym podpisy złożyły osoby mające udział w powstaniu nowego traktu.Teren budowy został przekazany wykonawcy 4 września 2019, a końcowego odbioru technicznego robót dokonano 6 grudnia br. Fizycznie jednak ekipy budowlane wykonawcy pojawiły się na placu budowy na początku października, po zakończeniu zadań na innych budowach. Roboty budowlane trwały więc faktycznie około dwóch miesięcy. Droga została przebudowana i wzmocniona po tym jak dwa lata temu uległa całkowitemu zniszczeniu w wyniku podtopień. Skutkiem tego było powstanie przełomów, co z kolei spowodowało, że droga stała się nieprzejezdna. Zarząd Dróg Powiatowych czynił doraźne zabiegi remontowe pozwalające na umożliwienie ograniczonego przejazdu. Jednak dopiero w wyniku solidnej przebudowy powstał całkiem nowy odcinek o dł. 2 km i 358 m.

- W 2017 roku zima spowodowała, że ta droga prawie na całym odcinku od Sadłowa do Świedziebni zniknęła - przypomniał starosta brodnicki Piotr Boiński uczestnikom uroczystości. - Dwukrotnie składaliśmy wnioski o środki ministerialne i kryzysowe, żeby drogę w ramach sytuacji kryzysowej, która zaistniała, wyremontować. O te środki zabiegał bardzo mocno ówczesny poseł, dziś wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Jednak klęska, która wystąpiła wówczas w okolicach Sępólna i Tucholi, spowodowała, że środki, co jest zrozumiałe i oczywiste, przekazane zostały tam, gdzie były bardziej potrzebne. W 2019 roku pojawiła się możliwość sięgnięcia do środków Funduszu Dróg Samorządowych. Pojawiła się nagle. I tu ukłon w stronę pana dyrektora Głowackiego i pracowników Zarządu Dróg Powiatowych, którzy w krótkim czasie dwóch tygodni przygotowali dokumentację potrzebną do złożenia wniosku.

Starosta podziękował przy okazji Zbigniewowi Sosnowskiemu, który skutecznie zabiegał, żeby odpowiednie środki zewnętrzne trafiły na przebudowę drogi, oraz skarbnik Marzannie Fettke, która szybko znalazła pieniądze w budżecie na realizację inwestycji, a także radnym Powiatu Brodnickiego, którzy w sposób ekspresowy podjęli uchwały przekazujące fundusze na ten cel. Starosta podziękował też wicewojewodzie Józefowi Ramlauowi, który miał swój spory udział w realizacji tego zadania inwestycyjnego.

W uroczystości przekazania inwestycji mieszkańcom uczestniczyli m.in.: Józef Ramlau - wicewojewoda kujawsko-pomorski, Zbigniew Sosnowski - wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Boiński - starosta brodnicki - Stanisław Kosakowski - wicestarosta, Roman Pytlasiński - przewodniczący Rady Powiatu w Brodnicy, Marzanna Fettke - skarbnik Powiatu Brodnickiego, Szymon Zalewski - wójt gminy Świedziebnia, Jarosław Cyrankowski - przewodniczący Rady Gminy w Świedziebni, Anna Małkiewicz i Małgorzata Miętkiewicz - członkinie Zarządu Powiatu w Brodnicy, Czesław Głowacki - dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, Jan Kopiczyński - prezes PDB Brodnica, głównego wykonawcy drogi, Mariusz Klonowski - były wicestarosta brodnicki, obecnie sekretarz Gminy Zbiczno, ‎ks. kanonik Jerzy Franciszek Wielechowski - proboszcz‎ parafii Świedziebnia, ks. Krzysztof Jończyk - proboszcz parafii Sadłowo, radni Rady Powiatu w Brodnicy oraz radni Gminy Świedziebnia i sołtys wsi Zasady.


reklama

Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy
Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://www.powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.11326 )