Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z wójtem gminy Świedziebnia

sobota, 26 stycznia 2019 r., godz. 16:37  |  Wersja do druku

Gmina Świedziebnia ma włodarza, który zarządza gminą już czwartą kadencję. Jak ocenia ten czas? Jakie ma plany i zamierzenia, i co jest najtrudniejsze w jego codziennej pracy - o tym rozmawialiśmy z Wójtem Gminy Świedziebnia Szymonem Zalewskim.- Za Panem trzy kadencje, właśnie rozpoczęła się czwarta na stanowisku Wójta Gminy Świedziebnia. Jak ocenia Pan ten okres?

Szymon Zalewski, wójt gminy Świedziebnia: - Mijający czas oceniam jako bardzo owocny. Wykonaliśmy wspólnie z Radą Gminy Świedziebnia, pracownikami Urzędu Gminy i placówek podległych, mieszkańcami, rodzicami kawał dobrej roboty. Jestem przekonany, że jest jeszcze wiele do zrobienia, ale nie mam zamiaru zwalniać tempa. Choć nie brakuje momentów trudnych, praca daje mi naprawdę wiele satysfakcji.

- Niewątpliwie został Pan doceniony przez swoich wyborców, zaufano Panu na następne pięć lat. To chyba miłe uczucie?

Szymon Zalewski, wójt gminy Świedziebnia: - To bardzo duży dowód uznania i zaufania. Zawsze jest miło, gdy mieszkańcy dostrzegają i nagradzają naszą codzienną pracę. To z pewnością motywacja do dalszego rozwoju i realizacji kolejnych celów. Staram się równomiernie realizować inwestycje we wszystkich miejscowościach gminy. Samorząd to jest coś, co tak naprawdę nigdy się nie kończy. Trzeba analizować, słuchać ludzi, zdobywać pieniądze z zewnątrz. Każda z inwestycji, chociażby ta najmniejsza, przyczynia się do poprawy życia mieszkańców. Uważam, że każda inwestycja jest ważna, gdyż małe rzeczy prowadzą do zrównoważonego rozwoju całej gminy. Oczywiście żadne przedsięwzięcie nie mogłoby być zrealizowane bez poparcia i przychylności rady gminy oraz mieszkańców.

- Poprzednia kadencja to czas niezwykle owocny dla gminy Świedziebnia.

Szymon Zalewski, wójt gminy Świedziebnia: - Jak wielokrotnie mówiłem, tylko systematyczna praca, corocznie dokładane kolejne inwestycje i zadania dają efekt, tak żeby w naszej gminie miał miejsce zrównoważony rozwój wszystkich sołectw. Wykonaliśmy ponad 11 km dróg o nawierzchni bitumicznej, to naprawdę duży sukces dla takiej gminy ze skromnym budżetem, jak nasza. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez udziału środków tych tzw. szeroko pojętych unijnych. Jeżeli chodzi o te 11 km to wykonaliśmy odcinki dróg w Dzierznie, Grzębach, Zdunach, Janowie, Księtym, Brodniczce, Okalewku, Świedziebni, Mełnie. Miało być jeszcze więcej, ale ważna droga Zasadki - Sadłowo niestety nie została wykonana, ale to nie z naszych przyczyn. Dokumentacja jest złożona, jesteśmy przygotowani do realizacji, środki zabezpieczone, ale zima nie pozwala na prace i droga czeka. 11 km to jest bardzo dużo, dzięki temu komfort życia mieszkańców bardzo się poprawił.

Ubiegły rok wykazał też duże braki w naszej sieci melioracyjnej, pomagaliśmy udrażniać rowy melioracyjne, łącznie około 23 km. To duża pomoc dla mieszkańców. Kończymy świetlicę wiejską w Zasadkach, to ostatnia świetlica na terenie naszej gminy, która nie była zmodernizowana. Inne zadania, z których się cieszę, to termomodernizacja budynku Filialnej Szkoły Podstawowej w Michałkach i Zasadach. To bardzo duże zadanie - łączny koszt to prawie 1 mln 700 tys. złotych, dofinansowanie na poziomie 900 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego. Termomodernizacja polega nie tylko na dociepleniu ścian i sufitów, ale również wymianie instalacji centralnego ogrzewania, częściowo elektrycznej, zamontowaniu nowych pieców. Kolejne niezwykle ważne zadanie dla mieszkańców naszej gminy to stacja wodociągowa utrzymująca ciśnienie sieci. W poprzednich latach tak bywało, że w okresach, gdy był duży pobór wody, w niektórych miejscowościach ciśnienie wody było zbyt małe, występowały nawet okresowe braki wody. Kolejny suchy rok, a u nas w kranach jest woda i to o wystarczającym ciśnieniu, to właśnie zasługa tej stacji wybudowanej w Zdunach za kwotę około 1 mln. złotych. Stacja składa się z trzech zbiorników do przechowywania i retencji wody, o pojemności 50m3 każdy, plus stacja pomp ze sterowaniem cyfrowym, które reaguje na każdy spadek ciśnienia w sieci. To bardzo ważne zadanie i jest z czego być dumnym, bo to inwestycja dla wszystkich mieszkańców naszej gminy. Jesteśmy pionierami w okolicy i stąd moja ogromna duma.

Wybudowaliśmy 45 oczyszczalni ścieków - najnowocześniejszych na rynku. Potrzeby są większe, zgłosiło się tylu chętnych, że musieliśmy przeprowadzić losowanie. Początek został zrobiony i tu mogę złożyć obietnicę, że jeżeli taka możliwość się pojawi, będziemy aplikować wnioski o pozyskanie dodatkowych środków. Ta najbliższa pięcioletnia kadencja pozwoli na zrealizowanie dodatkowych oczyszczalni. Czeka nas także budowa oczyszczalni ścieków nowej generacji, bo ta, którą eksploatujemy ma prawie 30 lat. Za prawie 1 mln. 700 tys. złotych rozbudowaliśmy oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej w Świedziebni i teraz w czterech oddziałach mamy przygotowane 100 miejsc dla naszych maluchów w wieku od 3 do 6 lat. Okazuje się, że ta inwestycja była również bardzo potrzebna i wynikała z zapotrzebowania rodziców. Przedszkole funkcjonuje w takich godzinach, jakie mamy uzgodnione z rodzicami, żeby stopień komplikacji życia był jak najmniejszy.

Chcieliśmy jeszcze zrealizować jedno zadanie, ale z przyczyn od nas niezależnych będzie wykonane w tym roku - to jest budowa wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej w Janowie, zadanie za prawie 700 tys. złotych z dużym dofinansowaniem ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Stosowne umowy mamy już podpisane, do czerwca, lipca tego roku to zadanie będzie na pewno wykonane. Będzie to boisko pełnowymiarowe do piłki ręcznej, w poprzek tego boiska są usytuowane dwa boiska do koszykówki i jest też przystosowane do tenisa ziemnego. Z mojej inicjatywy rozbudowaliśmy to boisko o funkcję lekkoatletyczną, podobnie jak Orlik w Świedziebni. Podejmę też przygotowania do budowy sali gimnastycznej, muszę dokupić grunt, bo ten, który jest własnością gminy nie pozwala na budowę sali o właściwych parametrach, przygotować stosowną dokumentację i rozpocząć starania o pozyskanie środków zewnętrznych, tak żebyśmy w roku następnym lub 2021 mogli z tą inwestycją ruszać. To droga inwestycja, trzeba się do niej solidnie przygotować, myślę, że to nam się uda zrobić. W minionej kadencji inwestycje na rzecz gminy zamknęły się kwotą 9 mln złotych, z tego 3 mln 100 tys. to środki pozyskane z różnych funduszy unijnych. Następna kadencja to czas, w którym należy kontynuować osiągnięcia, by było ich równie dużo.

- Co będzie najważniejsze dla rozwoju gminy w najbliższych latach? Jest jeszcze dużo do zrobienia?

Szymon Zalewski, wójt gminy Świedziebnia: - Zawsze będzie coś do zrobienia. Każdy z nas w swoim domu ma wiele planów i nie na wszystko wystarcza od razu pieniędzy. Dlatego najpierw wybiera się rzeczy najważniejsze i stopniowo je realizuje. Nie da się niestety wszystkiego zrobić od razu, ale wierzę, że cele, jakie sobie wyznaczyłem, uda się zrealizować. Niedosyt zawsze będzie, ponieważ nasza gmina, jak większość gmin ma tylko tyle środków, a nie więcej i trzeba nimi mądrze gospodarzyć. W program na lata 2018 - 2023 mamy na przykład wpisane zadanie polegające na ułatwieniu spędzania wolnego czasu osobom po 65 roku życia, które czują się wyłączone ze środowiska. Myślę, że jest to zadanie jedno z najpilniejszych w naszej gminie, czekamy na informacje w kwestii dofinansowania takiej inwestycji. Jest już wytypowany obiekt, ustalona cena jego zakupu. Mam w planach budowę tzw. PSZOK-u, miejsca, gdzie będzie można przywieźć odpady wielkogabarytowe. Do tej pory nasz PSZOK funkcjonował na zasadzie obwoźnej, czyli dwa razy w roku były wyznaczone punkty, do których mieszkańcy przywozili odpady. Jestem zorientowany, jak pozyskać na to dofinansowanie, projekt jest w trakcie opracowywania plus wkład własny na poziomie 300 - 500 tys. zł i taki PSZOK dałoby się wybudować. Dofinansowanie, o które będziemy się starali jest bardzo duże, bo 80% kwoty, czyli jest o co zabiegać. Działania przygotowawcze już trwają, zakupiłem działkę pod tę inwestycję, ten punkt będzie się znajdował na działce przylegającej do oczyszczalni ścieków i pracownicy oczyszczalni będą ten punk obsługiwali.

- Praca samorządowca to wiele stresów, intensywnych zajęć i nienormowane godziny pracy. Wielu osobom wydaje się, że bycie wójtem, to prosta rzecz, stąd w wielu gminach tak duże zainteresowanie kandydowaniem na stanowisko wójta.


Szymon Zalewski, wójt gminy Świedziebnia: - Jeżeli komuś wydaje się, że bycie wójtem jest czymś łatwym i oczywistym, to jest w dużym błędzie. Na wyrobienie sobie dobrej opinii, potrzeba czasu i wytężonej pracy. I najważniejsze, żeby pamiętać, że nic nie jest dane na zawsze – trzeba o to dbać i pielęgnować.

- Dziękuję za rozmowę.


reklama

Źródło: Wójt Gminy Świedziebnia Szymon Zalewski

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama