Zjazd najstarszych szkół

sobota, 14 października 2017 r., godz. 10:29  |  Wersja do druku

W dniach 6-7 października w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy odbył się XLIV Zjazd Stowarzyszenia na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy szkół należących do tej prestiżowej organizacji.

Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce:

"Towarzystwo jest organizacją społeczną, zrzeszającą przedstawicieli najstarszych szkół średnich w dorzeczu Odry i Wisły, nie zapominającą o osiągnięciach w przeszłości kilku współcześnie działających polskich placówek edukacyjnych na ziemiach dawnej I Rzeczypospolitej (Lwów, Wilno, Grodno). Celem organizacji jest wspomaganie szkół w działalności dydaktyczno-wychowawczej, w selekcjonowaniu i gromadzeniu dokumentów, w opracowaniu własnych monografii i uświetnianiu ich jubileuszowych zjazdów. Nadrzędnym celem jest przeprowadzenie kwerendy ich źródeł, zapoznanie ze stanem opracowań i przede wszystkim wypromowanie ich osiągnięć według jednolitych kryteriów naukowych, we wspólnym, zbiorowym wydawnictwie".

Zjazd zainaugurował dyrektor I LO w Brodnicy Wiesław Łupina, który powitał zgromadzonych gości. Wśród zebranych znaleźli się: starosta brodnicki Piotr Boiński, burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Stanisław Czajkowski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Najstarszych Szkół Marzenna Modrzewska-Michalczyk oraz dyrektorzy szkół z Bielska-Białej, Chojnic, Gdańska, Gniezna, Lublina, Łodzi, Łomży, Łowicza, Mielca, Nysy, Ostrowa Wielkopolskiego, Płocka, Radomia, Solca nad Wisłą, Torunia, Trzemeszna, Wałcza i Warszawy.

Dyrektor szkoły przedstawił ogólny zarys funkcjonowania szkoły, osiągnięcia placówki oraz rolę I LO wśród szkół regionu brodnickiego. W dalszej kolejności goście zapoznali się z historią szkoły oraz wysłuchali koncertu w wykonaniu Szkolnej Grupy Teatralnej. W trakcie spotkania w auli szkoły głos zabrali także: starosta brodnicki Piotr Boiński, burmistrz Brodnicy Radosław Radacz oraz prezes Stowarzyszenia na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce Marzenna Modrzewska-Michalczyk.

Po części oficjalnej zjazdu odbyły się spotkania robocze, ponadto goście uczestniczyli w pokazach zorganizowanych w szkolnej astrobazie, zwiedzili Izbę Tradycji Szkoły oraz uczestniczyli w wycieczce po Brodnicy i Pojezierzu Brodnickim.

Uczestnicy zjazdu podkreślili brodnicką gościnność, atrakcyjny program pobytu, a także wyrazili słowa uznania dla pracy szkolnych organizacji, bogatej bazy szkoły oraz kultywowanych tradycji. Po zjeździe Zarząd Stowarzyszenia zamieścił podziękowanie na swojej stronie internetowej.

- Serdecznie dziękujemy organizatorom XLIV Zjazdu w I Liceum Ogólnokształcącym im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy, w szczególności p. dyrektorowi Wiesławowi Łupinie, wicedyrektorom: p. Annie Rumińskiej i p. Lechowi Witkowskiemu, nauczycielom: p. Tomaszowi Wardowskiemu i p. Wojciechowi Zambrzyckiemu, za pełne zaangażowanie i bardzo atrakcyjny program zjazdu. Jesteśmy pod wrażeniem osiągnięć naukowo-wychowawczych, tradycji szkolnych w tym "różyczkowania" maturzystów, warunków do uprawiania sportu w szkole, rozwijania pasji astronomicznych w astrobazie, profesjonalizmu wokalno-tanecznego Grupy Teatralnej. Urzekło nas piękno Doliny Drwęcy i Pojezierza Brodnickiego ze 101 jeziorami, obdarzonymi bogactwem flory i fauny. Życzymy szkole "Filomatów" kolejnych sukcesów edukacyjnych oraz dalszej owocnej współpracy z władzami miasta i powiatu.

Źródło: Wojciech Zembrzycki

W Centrum Ogrodniczym DZIAŁKOWICZ pojawiły się już piękne choinki w doniczkach. Zapraszamy!