Zaloguj się | Rejestracja

Morsy w Głęboczku

poniedziałek, 27 lutego 2017 r., godz. 14:45  |  Wersja do druku

Zimne kąpiele pozwalają na trenowanie mechanizmów naczyniowych, poprawę mechanizmów odpornościowych, trening układu krążeniowo-oddechowego. Zanurzenie w zimnej wodzie pobudza układ endokrynny, wydzielane są hormony, które wywołują uczucie komfortu i euforii.Zimna woda to bodziec, który uwalnia substancje wywołujące uczucie zadowolenia, zmniejszające stres, przemęczenie, czucie bólu, działające odprężająco. Najlepiej świadczą o tym rozradowane oblicza kąpiących się w przeręblach. Jak oni to robią, że lodowa kąpiel sprawia im przyjemność?

Podczas kąpieli nie powinno się odczuwać dyskomfortu i zimna. Jeśli morsowanie przestaje być przyjemnością, to zapewne nie przebiegało właściwie. Z punktu widzenia pożądanego działania kąpiel morsa nie powinna trwać dłużej niż 0,5-1,5 min.

Istnieje kilka metod: niektórzy zalecają wchodzenie do wody raz, inni kilka razy. Wszystko zależy też od warunków: temperatury, wiatru, wilgotności czy odległości do miejsca, w którym można się osuszyć. Trzeba pamiętać, że więcej ciepła traci się po wyjściu na mroźne powietrze niż w trakcie minutowej kąpieli w zimnej wodzie. Po wyjściu z wody organizm odczuwa pewien komfort cieplny, rozszerzają się naczynia. Wtedy może dojść do dużej utraty ciepła i wychłodzenia.

W Wielkim Głęboczku, nad jeziorem Głęboczek, swoją przygodę z tą formą aktywności, rozpoczęli mieszkańcy gminy Brzozie: Andrzej Rzepka, jego żona Ewa, synowie – Krystian i Patryk oraz Agnieszka Fiszer z Wielkiego Głęboczka, Katarzyna Brózda z Jajkowa, Marcin Kamiński z Wielkiego Leźna oraz osoby mieszkające poza gminą. W grudniu odbyła się pierwsza grupowa kąpiel w jeziorze, teraz dołączyło kilka osób chcących zadbać o swoje zdrowie.

Sympatycy zimowych kąpieli przyjeżdżają też z Brodnicy, Grudziądza, Nowego Miasta Lubawskiego, Tereszewa, Boleszyna i innych miejscowości. W Głęboczku kąpią się systematycznie, przynajmniej raz w tygodniu, najczęściej w niedzielę, ale dla większości to za mało i gdy tylko jest czas organizują kolejne spotkania, by choć na chwilę zanurzyć się w lodowatej wodzie.

Po wyjściu z wody wszyscy ogrzewają się przy ognisku lub w świetlicy wiejskiej. Morsy tworzą zgrany team, któremu przewodniczy Andrzej Rzepka.


reklama

Źródło: brzozie.pl

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

MROWKA.jpg
Market Budowlany Mrówka to sposób na udany i niezbyt uciążliwy remont w Twoim domu. U nas znajdziesz wszystko, w atrakcyjnych cenach. Przyjdź i sprawdź. Przy zakupach od 500 zł - transport w obrębie 10 km gratis. Market Mrówka - budujące pomysły, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7-20, w niedzielę 10-18. Trasa Brodnica-Toruń, Szabda 104.

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama