II Powiatowy Kiermasz Mikołajkowy

poniedziałek, 12 grudnia 2016 r., godz. 11:51  |  Wersja do druku

W sobotę, 10 grudnia w hali sportowej I LO w Brodnicy odbył się Kiermasz Mikołajkowy. W trakcie trwania kiermaszu zaprezentowano wyroby rękodzieła ludowego, lokalne produkty, a także obyczaje związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia.

Na Kiermaszu Mikołajkowym można było kupić świąteczne prezenty: wyroby rękodzieła ludowego, tradycyjne wyroby regionalne i lokalne produkty. Oprócz atrakcyjnych zakupów organizator kiermaszu - Starostwo Powiatowe w Brodnicy, przygotowało też inne atrakcje, m.in. prezentację obyczajów związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia, wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek oraz wizytę Mikołaja.

Były warsztaty wykonywania dekoracji świątecznych, a uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych wzięli udział w rozstrzygnięciu Powiatowego Konkursu na Dekorację Świąteczną.

Anna Małkiewicz, radna powiatowa i główna pomysłodawczyni kiermaszu powiedziała w trakcie jego trwania:

- W tym roku organizujemy po raz drugi kiermasz mikołajkowy. Myślę, że jest to bardzo dobra decyzja, szczególnie dla kobiet, które wykonują różnego typu rękodzieło w zaciszu domowym i nie mają tego gdzie pokazać. I o to właśnie chodzi, żeby miały okazję pokazać co robią, wymienić się doświadczeniami. Są tez warsztaty, które cieszą się dużym powodzeniem, szczególnie wśród dzieci, co bardzo nas cieszy. Kiermasz cieszy się dużym zainteresowaniem podobnie, jak w roku ubiegłym. W tym roku zrobiliśmy go w sali gimnastycznej I LO, za co jesteśmy bardzo wdzięczni panu dyrektorowi szkoły. Za chwilę przyjdzie Mikołaj, będzie też wręczenie nagród w konkursie ozdób. Wpłynęło 170 prac, ale to dzięki ograniczeniu, bowiem prac byłoby znacznie więcej. Oprócz nagrodzonych wszyscy biorący udział w konkursie dostaną nagrody pocieszenia. Będą występy młodzieży ze szkół z terenu powiatu. Mamy w tym roku 33 wystawców, co jest porównywalne z zeszłym rokiem. Myślę, że kiermasz pięknieje i rozszerza się i mogę zapewnić, że będzie kontynuowany.

Danuta Grzyb, gość honorowy zapytana o wrażenia z kiermaszu powiedziała:

- Ozdoby są coraz piękniejsze, widać dużo ręcznej pracy i widać serce włożone w tę pracę. Każda z tych ozdób nada wspaniałego charakteru świętom, podkreśli piękno wigilijnego stołu, podkreśli też magię świąt. W porównaniu do ubiegłego roku mamy tutaj na sali gimnastycznej więcej miejsca, wystawców jest co roku bardzo dużo. Chciałabym tylko, żeby kupujących było jeszcze więcej, bo wystawcy mają naprawdę fantastyczne rzeczy, ale brakuje chyba pasji kupowania. Od 6 grudnia wszyscy robimy wszystko, żeby ten świąteczny nastrój pogłębiać. Wprawdzie w kościele katolickim ważniejsza jest Wielkanoc niż Boże Narodzenie, ale radości z tych świąt nikt nam nie odbierze. To jest najważniejsza rzecz, która nas wszystkich łączy. Sam fakt, że wtedy wyciszają się emocje, nie chcemy kłócić się w tych dniach - nawet politycznie i nawet wtedy, gdy mamy inne zdania, to staramy się ich nie wypowiadać. Cieszymy się, że jesteśmy razem i że możemy szczerze sobie złożyć życzenia. Taki właśnie jest sens tych świąt i tego kiermaszu, na którym dzisiaj jesteśmy.

Nagrodzeni w Powiatowym Konkursie na Dekorację Świąteczną:

Klasa 1-3

I miejsce Iga Wiśniewska Szkoła Podstawowa nr 4 w Brodnicy