DIS czyli nowe chodniki

środa, 21 września 2016 r., godz. 15:51  |  Wersja do druku

W ramach piątej edycji Drogowej Inicjatywy Samorządowej (DIS), Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego wspólnie z samorządami lokalnymi w najbliższych miesiącach zrealizuje 8 zadań. Większość dotyczy budowy nowych chodników oraz remontów istniejących ciągów dla pieszych.

DIS jest wspólnym przedsięwzięciem samorządu województwa oraz gmin i powiatów. Wsparcie trafia na takie działania jak budowa chodników, ścieżek rowerowych, pieszojezdni, azyli dla pieszych, zatok autobusowych oraz barier ochronnych. 60 procent kosztów inwestycji pokrywa gmina, a resztę zabezpiecza Urząd Marszałkowski. W imieniu województwa kujawsko-pomorskiego program realizuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. By zrealizować zadanie gminy i powiaty muszą dysponować projektem i gruntem pod realizację inwestycji.

W tym roku z programu skorzysta 8 gmin. Podobnie jak w ubiegłych latach najwięcej samorządów będzie inwestować w chodniki. Ciągi dla pieszych powstaną między innymi na trasie wojewódzkiej nr 569 łączącej Toruń i Golub-Dobrzyń w Antoniewie i Elgiszewie w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Z programu po raz kolejny skorzysta gmina Gniewkowo (powiat inowrocławski), która będzie partycypować w kosztach budowy chodnika w Kaczkowie przy drodze wojewódzkiej nr 246. Z kolei gmina Łysomice (powiat toruński) planuje remont aż 5,5 km chodnika z Łysomic do Papowa Toruńskiego. Z końcem września rozpocznie się ogłaszanie przetargów na prace budowlane. Większość zadań powinna zostać zrealizowana jeszcze w tym roku.

Piąta edycja Drogowej Inicjatywy Samorządowej to 8 zadań o szacunkowej wartości około 3,1 mln zł. Zakładana długość nowych i wyremontowanych chodników wyniesie ok. 8,2 km.

W powiecie brodnickim przebudowane zostanie skrzyżowanie w miejscowości Cielęta, długość odcinka - 177 m, DW nr 544, gmina Brodnica. Całkowita wartość zadania wynosi 290 118,30 zł, w tym udział samorządu lokalnego wynosi 174 070,98zł.

Źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego