Wykrywanie WZW B i C w powiecie brodnickim (więcej...)

piątek, 05 kwietnia 2013 r., godz. 12:23  |  Wersja do druku

Wkrótce po raz pierwszy rusza program Wykrywania Zakażeń WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim. Ma on na celu zwiększenie wykrywalności bezobjawowych zakażeń WZW oraz zwiększenie świadomości zdrowotnej w zakresie zapobiegania zakażeniom WZW typu B i C. Programem zostaną objęci mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego wielokrotnie hospitalizowani, u których wcześniej nie stwierdzono WZW. W tym roku na realizacje programu przeznaczono 300 tys. złotych.

Reklamy Google:

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, to choroba do której dochodzi w przypadku kontaktu z krwią zakażonego i z płynami ustrojowymi zawierającymi krew (możliwe jest zakażenie także podczas kontaktów seksualnych). U 1 na 10 osób choroba przechodzi w fazę przewlekłą. Przewlekłe zapalenie wątroby typu B może trwać całe życie i prowadzić do bardzo poważnych chorób wątroby, w tym także raka wątroby.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C, to choroba, która szerzy się przez kontakt z zakażoną krwią oraz przez kontakt płciowy, a do zakażenia może dojść poprzez:
  • przetoczenie zakażonej krwi,
  • bezpośredni kontakt zakażonej krwi z uszkodzoną skórą lub śluzówką (np. stosowanie tych samych maszynek do golenia, nożyczek, czy szczoteczki do zębów),
  • nieodpowiednio wysterylizowany sprzęt medyczny (np. wizyta u dentysty lub zastrzyki),
  • nieodpowiednio wysterylizowany sprzęt kosmetyczny (np. podczas wykonywania tatuażu lub przekłuwania uszu),
  • kontakty seksualne wysokiego ryzyka,
  • przeniesienie wirusa z chorej matki na dziecko podczas porodu,
  • używanie tych samych przedmiotów do higieny osobistej.

W początkowym okresie choroba nie daje żadnych objawów, dlatego niezauważona przechodzi w postać przewlekłą. Doprowadza do marskości wątroby i raka. Nosiciele często nieświadomi, zakażają następne osoby.

Programem wykrywania zakażeń WZW B i C zostaną objęci mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego wielokrotnie hospitalizowani (więcej niż 2-krotnie w okresie ostatnich 5 lat), u których wcześniej nie stwierdzono WZW. Realizatorami badań przesiewowych będą zakłady opieki zdrowotnej posiadające laboratoria wykonujące badanie diagnostyczne krwi HBsAg oraz badanie diagnostyczne krwi na obecność przeciwciał anty - HCV.

Program będzie realizowany we współpracy z samorządami terytorialnymi. W 2013 chęć współpracy zadeklarowało 29 samorządów, których zadaniem będzie prowadzenie kampanii medialnej, naboru uczestników programu i pokrycie połowy kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych. Badania ruszą na przełomie kwietnia i maja.

W powiecie brodnickim udział zadeklarowały:
  • Powiat Brodnicki,
  • Miasto Brodnica,
  • Gmina Brodnica,
  • Gmina Osiek.

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl, zdrowie.gazeta.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości

+48 668 445 699.

DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie duży wybór róż.