Zaloguj się | Rejestracja

Wykrywanie WZW B i C w powiecie brodnickim (więcej...)

piątek, 05 kwietnia 2013 r., godz. 12:23  |  Wersja do druku

Wkrótce po raz pierwszy rusza program Wykrywania Zakażeń WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim. Ma on na celu zwiększenie wykrywalności bezobjawowych zakażeń WZW oraz zwiększenie świadomości zdrowotnej w zakresie zapobiegania zakażeniom WZW typu B i C. Programem zostaną objęci mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego wielokrotnie hospitalizowani, u których wcześniej nie stwierdzono WZW. W tym roku na realizacje programu przeznaczono 300 tys. złotych.


Reklamy Google:


Wirusowe zapalenie wątroby typu B, to choroba do której dochodzi w przypadku kontaktu z krwią zakażonego i z płynami ustrojowymi zawierającymi krew (możliwe jest zakażenie także podczas kontaktów seksualnych). U 1 na 10 osób choroba przechodzi w fazę przewlekłą. Przewlekłe zapalenie wątroby typu B może trwać całe życie i prowadzić do bardzo poważnych chorób wątroby, w tym także raka wątroby.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C, to choroba, która szerzy się przez kontakt z zakażoną krwią oraz przez kontakt płciowy, a do zakażenia może dojść poprzez:
 • przetoczenie zakażonej krwi,
 • bezpośredni kontakt zakażonej krwi z uszkodzoną skórą lub śluzówką (np. stosowanie tych samych maszynek do golenia, nożyczek, czy szczoteczki do zębów),
 • nieodpowiednio wysterylizowany sprzęt medyczny (np. wizyta u dentysty lub zastrzyki),
 • nieodpowiednio wysterylizowany sprzęt kosmetyczny (np. podczas wykonywania tatuażu lub przekłuwania uszu),
 • kontakty seksualne wysokiego ryzyka,
 • przeniesienie wirusa z chorej matki na dziecko podczas porodu,
 • używanie tych samych przedmiotów do higieny osobistej.

W początkowym okresie choroba nie daje żadnych objawów, dlatego niezauważona przechodzi w postać przewlekłą. Doprowadza do marskości wątroby i raka. Nosiciele często nieświadomi, zakażają następne osoby.

Programem wykrywania zakażeń WZW B i C zostaną objęci mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego wielokrotnie hospitalizowani (więcej niż 2-krotnie w okresie ostatnich 5 lat), u których wcześniej nie stwierdzono WZW. Realizatorami badań przesiewowych będą zakłady opieki zdrowotnej posiadające laboratoria wykonujące badanie diagnostyczne krwi HBsAg oraz badanie diagnostyczne krwi na obecność przeciwciał anty - HCV.

Program będzie realizowany we współpracy z samorządami terytorialnymi. W 2013 chęć współpracy zadeklarowało 29 samorządów, których zadaniem będzie prowadzenie kampanii medialnej, naboru uczestników programu i pokrycie połowy kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych. Badania ruszą na przełomie kwietnia i maja.

W powiecie brodnickim udział zadeklarowały:
 • Powiat Brodnicki,
 • Miasto Brodnica,
 • Gmina Brodnica,
 • Gmina Osiek.

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl, zdrowie.gazeta.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

Wetzel.jpg
Wykonujemy: meble na wymiar, meble z drewna, schody, drzwi. Projektowanie i wizualizacje. Renowacja antyków. Meble sakralne i ich renowacja. Okleinowanie, usługi CNC. HURTOWNIA SKLEJKI.
Stolarnia Mebli i Budowli Eryk Wetzel
ul. Przykop 47, 87-300 Brodnica.
Tel. +48 56 498 34 09, +48 501 382 939

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i okresowe przeglądy urządzeń gazowych. Zapewniamy gwarancję ogólnopolską na instalacje LPG-STAG.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

MROWKA.jpg
Market Budowlany Mrówka to sposób na udany i niezbyt uciążliwy remont w Twoim domu. U nas znajdziesz wszystko, w atrakcyjnych cenach. Przyjdź i sprawdź. Przy zakupach od 500 zł - transport w obrębie 10 km gratis. Market Mrówka - budujące pomysły, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7-20, w niedzielę 10-18. Trasa Brodnica-Toruń, Szabda 104.

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! Zapraszamy po ozdoby choinkowe.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

zajazd.jpg
Zajazd Przy Kominku
Nowa sala do 180 osób
Znakomita zabawa, dobra muzyka i pyszne jedzenie - to gwarancja udanej imprezy. Jeżeli nie wiesz, gdzie zorganizować swoją uroczystość - Zajazd Przy Kominku w Wielkim Głęboczku jest dobrym wyborem. Zapraszamy również na wesela w nowej sali do 180 osób. Super promocja! Dla pierwszych 20 par oferujemy 20% rabatu. Skorzystaj, okazja czeka!
Rezerwacje: +48 603 58 41 44

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama