Wywiad z Posłem Zbigniewem Sosnowskim

sobota, 18 kwietnia 2015 r., godz. 13:25  |  Wersja do druku

O budzącej wiele kontrowersji ustawie o leczeniu niepłodności, zwolnieniu z podatku dla rolników, którzy przetwarzają produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy, a także o sprawie ścieżki rowerowej do Zbiczna rozmawialiśmy z Posłem na Sejm RP Zbigniewem Sosnowskim.

W ostatnim tygodniu obradował Parlament. Wiele emocji wzbudziło czytanie projektów ustawy o leczeniu niepłodności. O czym dyskutowano zapytaliśmy Posła na Sejm Zbigniewa Sosnowskiego.

- Ostatni tydzień był tygodniem, w którym obradował Parlament i warto tu zwrócić uwagę na dwie ustawy. Jedna z nich to ustawa dotycząca dochodów rolniczych i o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawa ta reguluje sprawę zwolnienia z podatku dochodowego osób, które przetwarzają produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy. Do tej pory rolnik produkując i przetwarzając swoje towary nie mógł ich zbywać na rynku zewnętrznym. Zgodnie z ustawą od przyszłego roku rolnik będzie mógł sprzedać towar do wartości 7 tysięcy złotych rocznie. Mowa tu jest o np. kapuście kiszonej, ogórkach, mące z własnego zboża. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty pozostała kwota zostanie opodatkowana. Towary te będzie można sprzedawać na targowiskach lub innych miejscach wskazanych przez rolnika. Oczywiście 7 tysięcy to nie jest duża kwota, jednak został zrobiony już pierwszy krok i pozwoli on na zróżnicowanie dochodów rolniczych. Co będzie dalej, czas pokaże. Mam nadzieję, że ta ustawa zostanie dobrze przyjęta przez środowisko rolnicze, a także pozostałe środowiska. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku.

Ustawą, która budzi wiele kontrowersji jest ustawa o leczeniu niepłodności. Odbyły się pierwsze czytania i do dalszych prac skierowano niektóre projekty. Sprawa jest bardzo istotna ponieważ bardzo wiele par ma problemy z niepłodnością. Obecnie w Polsce nie ma żadnych regulacji prawnych dotyczących in vitro, dlatego niezależnie od poglądów panuje przekonane, że stan obecny jest wątpliwy moralnie, a medycznie – potencjalnie niebezpieczny Budzi on cały czas wiele emocji, mimo, że w Polsce około 10-15% par ma problemy z niepłodnością. Wynika to z wielu zastrzeżeń, które ustawa budzi. Emocję budzi zamrażanie komórek, jak i osoby objęte tym problemem. W projekcie zapisano, że prawo do zabiegu będą miały wszystkie chętne pary, nie tylko małżeńskie, czego ja nie popieram.

W Parlamencie coraz częściej porusza się problem sprzedaży ziemi cudzoziemcom. Obawiamy się tego, PSL złożyło projekt ustawy, którą ja nazywam ustawą o ochronie polskiej ziemi. To co budzi moje emocje, to fakt, że wielu osobom jest to nie na rękę. Mam nadzieję, że w Parlamencie znajdzie się większość sejmowa, która doprowadzi do tego, że problem do końca 2016 roku zostanie rozwiązany.

Zapytaliśmy też o postępy w sprawie budowy ścieżki rowerowej do Zbiczna.

- Ścieżka rowerowa to zadanie, które rozpala emocje mieszkańców Brodnicy i powiatu brodnickiego. Swego czasu ja i przewodniczący Sejmiku Samorządowego Ryszard Bober złożyliśmy publiczną obietnicę, że dołożymy wszelkich starań by ścieżka rowerowa Brodnica-Zbiczno została wykonana. Mieliśmy nadzieję, że będzie to można robić wcześniej, ale dopiero teraz nasze zabiegi doprowadziły sprawę do ostatecznego finału. W dniu 1 kwietnia marszałek województwa kujawsko-pomorskiego poprzez moje biuro otrzymał informację, że minister finansów w porozumieniu z ministrem rozwoju regionalnego dają przyzwolenie na nadkontraktację dla województwa kujawsko-pomorskiego. Długo zabiegaliśmy, ale ta decyzja rozwiązuje wreszcie problem i z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że pod koniec kwietnia rozpoczną się prace przy budowie tej ścieżki, która jest tak bardzo oczekiwane przez społeczeństwo. Zdaję sobie sprawę, że wiele osób czyniło działania by ta ścieżka powstała, niektórzy tylko dla "szumu politycznego", ale ja twierdzę, że taki szum nie rozwiązuje problemu. Problem rozwiązuje się tylko wtedy, gdy dociera się do konkretnych osób, które podejmują decyzje mające konkretny wpływ na realizację zadań.

Źródło: Poseł na Sejm RP Zbigniew Sosnowski