Młodzież z ZSZ w Brodnicy w Europarlamencie

środa, 17 grudnia 2014 r., godz. 07:51  |  Wersja do druku

Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy zajęli VI miejsce wśród 376 szkół w Polsce w internetowym quizie wiedzy o Unii Europejskiej. W nagrodę wyjechali do Strasburga, a wyjazd w całości sfinansowany został ze środków Unii Europejskiej. Młodzież z tej szkoły uczestniczyła również w akcji Szlachetna Paczka, która ma na celu pomoc potrzebującym rodzinom.

W dniou 11 grudnia 2014 roku uczniowie III klasy Technikum Ekonomicznego z Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu młodzieży w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Do Francji pojechali wraz z opiekunami: Anną Krawulską, Katarzyną Klenowicz i Markiem Betlejewskim.
Wyjazd był nagrodą dla laureatów konkursu internetowego Euroscola i w całości został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Konkurs organizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce, jest przeznaczony dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Polega na udziale w internetowym quizie wiedzy o Unii Europejskiej.

Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w IV edycji konkursu, która odbywała się wiosną 2014 roku zajęli VI miejsce wśród 376 szkół w Polsce - zdobyli 300 punktów na 300 możliwych w czasie 21 sekund. Tak świetny wynik został nagrodzony zaproszeniem do Europarlamentu.

Międzynarodowe debaty zwycięzców Euroscoli odbywają się cyklicznie co pewien czas i zawsze każdy kraj unijny reprezentuje tylko jedna szkoła. W dniu 11 grudnia 2014 roku Polskę reprezentował Zespół Szkół Zawodowych z Brodnicy.

Pracowity dzień uczniów w Europarlamencie rozpoczęło spotkanie w sali obrad, podczas którego młodzież poznała bliżej pracę Parlamentu Europejskiego. Każda grupa musiała też zaprezentować w języku angielskim swoje miasto i szkołę.

O Brodnicy i Zespole Szkół Zawodowych opowiedziały zebranym Izabela Ciechowska i Klaudia Szymańska. Następnym punktem programu był konkurs Eurogame. Uczniowie podzieleni na czteroosobowe zespoły złożone z przedstawicieli różnych narodowości, rozwiązywali test o Unii Europejskiej.

Najważniejszym wydarzeniem dnia były debaty w międzynarodowych zespołach zadaniowych. Tematy debat organizatorzy przesłali do szkół już we wrześniu, więc młodzież miała czas, by się przygotować pod względem merytorycznym i językowym ponieważ trzeba było porozumiewać się z rówieśnikami w języku angielskim.

Debaty dotyczyły istotnych problemów Unii, na przykład: środowiska naturalnego i wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych, walki z marnotrawieniem żywności, zarządzania migracją, zatrudniania ludzi młodych i przyszłości Europy. Podczas wspólnego posiedzenia w sali plenarnej liderzy poszczególnych grup zaprezentowali efekty swojej pracy, dzielili się spostrzeżeniami i wnioskami.

Opiekunowie młodzieży również pracowali w oddzielnych grupach, uczestniczyli w różnych spotkaniach, a także rozwiązywali w międzynarodowych zespołach test wiedzy o państwach Unii. Dzień w Parlamencie Europejskim dostarczył niezapomnianych wrażeń. Młodzież miała okazję zasiąść na miejscach europosłów i tak jak oni zaprezentować swoje stanowisko na temat spraw, którymi żyje Unia Europejska.

Pieniądze otrzymane od organizatorów programu Euroscola wystarczyły uczniom z ZSZ na czterodniową wycieczkę. Oprócz wizyty w Europarlamencie młodzież zwiedziła z przewodnikiem Poczdam, Berlin i Norymbergę.

Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy jest jedyną szkołą w regionie, która bierze udział w Euroscoli. Młodzież z tej szkoły już po raz drugi wygrała w całości sfinansowany wyjazd do Strasburga. Zgodnie z regulaminem szkoła może uczestniczyć w programie co dwa lata, więc kolejna szansa dla ZSZ już niebawem.

Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy włączyła się w tym roku w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. Inicjatywa udziału w akcji wyszła od uczennic klasy II Technikum Handlowego, które z pomocą wychowawcy Krzysztofa Roznerskiego, zajęły się sprawami organizacyjnymi.

Dziewczęta skontaktowały się z brodnickim sztabem Szlachetnej Paczki, wybrały jedną spośród 27 rodzin oczekujących pomocy, a następnie rozreklamowały akcję w szkole. "Więcej jest radości w dawaniu niż braniu” – przekonywały szkolną społeczność.

Skutecznie poruszyły serca zarówno nauczycieli, jak i swoich rówieśników. Przez dwa tygodnie trwała akcja zbierania pieniędzy i różnych artykułów. Jej efekt to 10 dużych kartonów z artykułami spożywczymi, środkami czystości, przyborami szkolnymi, a także słodyczami i zabawkami. Pieniędzy było tak dużo, że udało się spełnić każdą prośbę mamy i jej synów.

W piątek 12 grudnia 2014 grudnia świątecznie opakowane kartony trafiły do magazynu Szlachetnej Paczki, a stamtąd wolontariusze dostarczyli je do rodziny, która ma teraz szansę na radosne Święta, pełne wiary w ludzką dobroć. Natomiast nauczycielom oraz uczniom ZSZ pozostaje wielka satysfakcja z udziału w szlachetnej akcji i świetnie zdanego egzaminu z wrażliwości na potrzeby innych.

Źródło: Barbara Stefańska ZSZ Brodnica

Młodzież z ZSZ w Brodnicy w Parlamencie. fot. nadesłane:

Akcja Szlachetna Paczka. fot. nadesłane: