Zaloguj się | Rejestracja

Dożynki Powiatowo-Gminne w Świedziebni

poniedziałek, 01 września 2014 r., godz. 15:55  |  Wersja do druku

W niedzielę 31 sierpnia w Świedziebni odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. Podczas uroczystości dożynkowych, gromadząc się pośród dożynkowych wieńców, wokół chleba z tegorocznych zbiorów, całując go i łamiąc się nim, dajemy obietnicę, że będziemy dzielić go sprawiedliwie, tak aby wystarczył dla wszystkich.



Dożynki są zwieńczeniem ciężkiej pracy rolników i ich rodzin. Bogata, bo sięgająca czasów średniowiecznych tradycja tej uroczystości traktowana jest jako ukoronowanie mozolnej i wymagającej poświęcenia pracy na roli.

Dożynki Powiatowo-Gminne na stałe wpisały się już w kalendarz imprez. W tym roku rolę gospodarza dożynek przyjęła na siebie gmina Świedziebnia. Dożynki, zgodnie z tradycją rolniczą rozpoczynają się mszą świętą, po której wszyscy uczestnicy udają się we wspólnym korowodzie na miejsce, gdzie odbywają się dalsze uroczystości.

Ten szczególny dzień jest doskonałą okazją, aby do wszystkich rolników skierować słowa podziękowania za ich całoroczny trud, a najbardziej wyróżniającym się wręczyć odznaki "Zasłużony dla Rolnictwa”.
Święto plonów jest uwieńczeniem trudu i pracy rolników. Ale to również okazja do spotkań, wymiany bogatych doświadczeń i osiągnięć gmin oraz powiatu brodnickiego.

Podczas uroczystości dożynkowych, gromadząc się pośród dożynkowych wieńców, wokół chleba z tegorocznych zbiorów, całując go i łamiąc się nim, dajemy obietnicę, że będziemy dzielić go sprawiedliwie, tak aby wystarczył dla wszystkich.

reklama

W Świedziebni rolę starościn i starostów dożynkowych w tym roku pełnili:

Starostowie powiatowi - Dorota Jaskulska i Waldemar Falkowski
Starostowie gminni - Iwona Grochowalska i Andrzej Szmyciński

Uroczystości dożynkowe rozpoczęto mszą św. w tutejszym kościele parafialnym. Spod kościoła korowód dożynkowy wyruszył prowadzony przez Parafialną Orkiestrę Dętą. Za nią z wieńcami szli gospodarze dożynek i zaproszeni goście. Miejscem docelowym był park, gdzie ulokowano główną scenę.

Starostowie dożynek przynieśli ze sobą specjalnie wypieczony na tę okazję chleb, który później przekazali na ręce gospodarzy uroczystości. Bochenek został podzielony na kawałki i obdzielono nim gości.

Po oficjalnych przemówieniach na parkowej scenie prezentowały się miejscowe zespoły wokalne i taneczne. Uczestnicy dożynek mogli odwiedzać stoiska, gdzie między innymi swoje smakowite wyroby serwowały lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.

W parku działała także dożynkowa loteria fantowa, było wesołe miasteczko dla najmłodszych i ogródek piwny dla nieco starszych uczestników. Dożynkowe uroczystości zakończyła zabawa taneczna.

W takcie wystąpień oficjalnych Starosta Brodnicki Piotr Boiński powiedział:
- "Natura dla naszych terenów była w tym roku łaskawa. Pozwoliła spokojnie zebrać plony, chociaż nie wszędzie w naszym kraju było to dane. Dlatego dzisiaj ciesząc się tym świętem i dziękując Najwyższemu, pamiętajmy o tych dla których tegoroczne dożynki nie są powodem do świętowania".

Wójt Gminy Świedziebnia Szymon Zalewski w swoim wystąpieniu stwierdził"
- "Ten rok był szczególny, bowiem 15 sierpnia nie było już na polu zboża, była również w większości sprzątnięta słoma, wykonane były podorywki. Plony były wyższe niż w ubiegłym roku. Świat jest tak urządzony, że jest czas na siew, czas na zbiór, czas na odpoczynek i czas na świętowanie i ten dzisiejszy dzień jest dniem świętowania. Dziękujemy Bogu za miniony rok i za wszystkie powodzenia, jakie nas w nim spotkały."

Poseł na Sejm RP Zbigniew Sosnowski przemawiając powiedział:
- "W dzisiejszym dniu nie zapominam o słowach, które napisał Norwid "rolnik jedną ręką szuka dla nas chleba, drugą zdrój świeżych myśli wydobywa z nieba”. Dożynki są świętem wszystkich Polaków, bowiem codziennie sięgamy przecież po chleb. Dzisiaj nisko chylę czoło nad tym bochnem chleba, który jest symbolem rolniczego trudu."

Dożynki Powiatowo-Gminne w Świedziebni:




















Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej