Zaloguj się | Rejestracja

Przeciw barierom i stereotypom

środa, 22 maja 2024 r., godz. 08:43  |  Wersja do druku

Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto obchodzone co roku 5 maja. Ideą jest pomoc w przełamywaniu barier i stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnością intelektualną. Z tej okazji we wtorek, 7 maja w Zespole Szkół Specjalnych w Brodnicy odbył się apel szkolny, którego uczestnicy obejrzeli przygotowane przez uczniów niosące godnościowe przesłanie widowisko.Nie zabrakło wierszy, piosenek oraz tańca. Występujący przedstawili historię osób z niepełnosprawnościami. Pokazali ich mocne strony, ale także omówili trudności, które napotykają ich w życiu. Zwrócili uwagę na rolę rodziny oraz wsparcie bliskich osób.

- W życiu pojawiają się przeróżne sytuacje, które wydają się być dla nas za trudne - mówi o przesłaniu widowiska Małgorzata Wróblewska, nauczycielka w ZSS w Brodnicy. - Jednakże, mając oparcie w najbliższych osobach, trudne sytuacje, wydające się nie do przeskoczenia, stają się prostsze. Dzięki temu przedstawieniu chcieliśmy bardzo zwrócić uwagę na to, że na naszej drodze często stawiane są przeszkody, problemy, ale mając oparcie w swoich bliskich problemy przestają być trudne. Życie staje się o wiele łatwiejsze, gdy współpracujemy ze sobą, pomagamy sobie nawzajem. Ludzie z niepełnosprawnością intelektualną są tacy sami jak wszyscy inni. Czują, kochają, chcą być kochani, złoszczą się i cieszą.

Najważniejszym celem obchodów Dnia Godności było uświadomienie, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi.

Dla uczestników obchodów święta w ZSS w Brodnicy wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej: Wiktor Chmielewski, Miłosz Pietrusiński, Kajetan Szablewski, Oskar Anflik, Martyna Bieżuńska, Wiktor Jarząbek, Wiktor Walkowiak, Jakub Aleksa, Krystian Chojnacki, Maria Czepek, Oliwia Kowalska, Roksana Drożdżyńska oraz uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy: Fabian Wysocki, Karolina Cholewczyńska, Konrad Gałusza. Pomysłodawcą scenariusza, a zarazem organizatorem całego apelu była Klaudia Więcławska, a współorganizatorkami - Marzena Knorps i Judyta Rafalska.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej