Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z wójtem gminy Bartniczka

poniedziałek, 20 maja 2024 r., godz. 09:18  |  Wersja do druku

W wyborach samorządowych 2024, zmiany na szczycie władzy w powiecie brodnickim nastąpiły w czterech gminach i w starostwie. W gminie Bartniczka mandat zaufania od mieszkańców otrzymał Piotr Ruciński - pracujący w tej gminie od 17 lat. Zwolennik dialogu i współpracy z mieszkańcami, wyznający zasadę, że w życiu nigdy nie należy się poddawać i zawsze kończyć to, co się zaczyna. Poniżej rozmowa z wójtem, któremu zadaliśmy szereg pytań.



Zadaniem wójta jest dbałość i gospodarowanie gminnym majątkiem, tworzenie i realizacja planów finansowych czy utrzymanie usług publicznych na dobrym poziomie. Nie są to proste zadania i na pewno potrzebne są wiedza, kompetencje zarządcze i doświadczenie. Ogromnie ważna jest także współpraca pomiędzy radnymi. Ma Pan doświadczenie w pracy w samorządzie, ale bycie wójtem, to coś nowego.

Piotr Ruciński, wójt gminy Bartniczka: - Tak bycie wójtem to przede wszystkim praca dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy. Jak Pan wspomniał do zadań wójta należy m.in. dbałość i gospodarowanie gminnym majątkiem, tworzenie i realizowanie planów finansowych czy utrzymanie usług publicznych na dobrym poziomie. Niewątpliwie zdobyte dotąd przeze mnie doświadczenie i kwalifikacje zawodowe ułatwią mi realizację tych zadań. Jednak ich realizacja wymaga także dobrej współpracy z radnymi, a także współpracy pomiędzy samymi radnymi. Oczywiście ja, jak i radni możemy mieć różne poglądy i odmienne zdania, co do realizacji danych zadań. Jednak najważniejsze jest abyśmy rozumieli, że demokracja jest po to, aby się różnić, lecz różnice nie mogą dominować i dzielić.

Wszystko wskazywało na to, że będzie druga tura, co zazwyczaj jest normą przy kilku kandydatach. A tymczasem udało się Panu zostać jednym z trzech zwycięzców w powiecie, którym udało się w pierwszej turze. Jak to się robi?

Piotr Ruciński, wójt gminy Bartniczka: - Po prostu skupiłem się na stworzeniu realnego do wykonania programu wyborczego i jego przedstawieniu, a nie na agresywnej walce wyborczej.

"Doświadczenie, odpowiedzialność, skuteczność, a przede wszystkim niezależność, to cechy, jakie powinien posiadać włodarz gminy" - to cytat z opinii Pana Komitetu Wyborczego. Czy Piotr Ruciński dokładnie taki jest?

Piotr Ruciński, wójt gminy Bartniczka: - Mam ponad 30 – letnie doświadczenie zawodowe, w tym od 17 lat pracuję w Urzędzie Gminy Bartniczka. Zawsze staram się kończyć, to co zacząłem. Staram się podejmować decyzje samodzielnie z poszanowaniem i dochowaniem wierności prawu. Szanuję ludzi, którzy mają inne przekonania i akceptuję ich wybory. Zdaję sobie sprawę z tego, że jako ludzie jesteśmy różni. Możemy mieć odmienne zapatrywania i mamy prawo być po prostu sobą. Ważne jest to, abyśmy pomimo odmienności umieli ze sobą rozmawiać i podejmować dobre decyzje w naszych wspólnych sprawach.

Koniec kadencji to czas podsumowań, ale praca w samorządzie trwa bez przerwy. Jakie są najważniejsze plany na rozwój gminy na kolejne lata?

Piotr Ruciński, wójt gminy Bartniczka: - Chcę budować "Przyjazną Gminę", to znaczy sukcesywnie realizować swój program wyborczy, którego celem jest tworzenie jak najlepszych warunków do zamieszkiwania, pracy, obsługi i wypoczynku mieszkańców, a także prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej.
Konieczny jest również dialog i partnerska współpraca z mieszkańcami, w celu rozpoznania potrzeb naszej społeczności i tworzenia długookresowych planów rozwoju gminy. Ważne jest również aktywne kreowanie pozytywnego wizerunku gminy w celu pozyskiwania nowych mieszkańców, inwestorów zewnętrznych i zewnętrznych środków finansowych.

Gwarantuje Pan utworzenie samorządowego żłobka w gminie. Mamy już w powiecie dwa takie żłobki w gminie Brzozie i sprawdzają się one znakomicie. Jaki jest Pana pomysł?

Piotr Ruciński, wójt gminy Bartniczka: - W naszej gminie nie mamy jeszcze takiego obiektu, który niewątpliwie stanowi bardzo duże wsparcie dla rodziców w opiece i wychowaniu dzieci, ale przede wszystkim służy zapewnieniu dziecku możliwości uczenia się poprzez zabawę oraz opiekę w czasie, gdy rodzice nie mogą jej sprawować osobiście np. w czasie gdy są w pracy. Dlatego w moim programie ująłem utworzenie żłobka przy wykorzystaniu istniejącego i nie wykorzystywanego w pełni obiektu szkolnego w Nowych Świerczynach.

Jak zamierza Pan realizować wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży? W jakim celu ma być utworzona Rada Dzieci i Młodzieży?

Piotr Ruciński, wójt gminy Bartniczka: - Dostrzegając narastające problemy psychiczne u dzieci i młodzieży, zamierzam stworzyć z udziałem specjalistów Gminny Program Wsparci Psychologicznego Dzieci i Młodzieży. W ramach programu wspierać profilaktykę zdrowia psychicznego, zintensyfikować pomoc specjalistyczną dla dzieci i młodzieży, wspierać rozwój umiejętności społecznych i życiowych młodzieży. Program ma tworzyć warunki do tego aby młodzi czuli, że mogą liczyć na realne i długofalowe wsparcie.
Natomiast utworzenie Rady Dzieci i Młodzieży zwiększa zrozumienie przez dorosłych potrzeb i problemów młodzieży. To także sposób na zapoznanie młodych ludzi z zasadami działania samorządu, a w szczególności na zachęcanie ich w pozytywny sposób do tego, by angażowali się w sprawy społeczne. To także doskonała szansa do inspiracji i realizacji inicjatyw oddolnych młodych ludzi.

Kocha Pan sport, a jak zamierza Pan rozwijać sport w gminie Bartniczka?

Piotr Ruciński, wójt gminy Bartniczka: - Bardzo zależy mi na poprawie jakości życia mieszkańców naszej gminy, a ta zależy od kilku czynników, wśród których największą rolę odgrywa styl życia. Systematyczna aktywność fizyczna, to podstawowy element zdrowego stylu życia. Gmina Bartniczka, to przykład efektywnej pracy władz samorządowych, gdzie inwestuje się w infrastrukturę i zaplecze rekreacyjno-sportowe. Mamy do dyspozycji piękne place zabaw, siłownie zewnętrzne, kompleksy boisk sportowych oraz skatepark. Konieczne są zatem działania zachęcające mieszkańców do korzystania z tych obiektów, np. poprzez organizowanie zawodów i turniejów sportowych.

Dzienny Dom Pobytu "Wigor" w Grążawach powstał jako pierwszy w powiecie w roku 2017. Wkrótce dołączyły kolejne gminy. Jaki jest pomysł na dalsze jego funkcjonowanie?

Piotr Ruciński, wójt gminy Bartniczka: - Niewątpliwie prężnie działający w naszej gminie "Wigor" w Grążawach jest powodem do zadowolenia z prowadzonej w nim działalności. Ponadto mam głębokie przekonanie o słuszności inwestowania i wspierania działań ukierunkowanych na wsparcie seniorów. Obecnie analizujemy różne możliwości zasad finansowania DDP "Wigor" w Grążawach. Podejmując ostateczną decyzję chcemy być przekonani o wyborze najlepszej opcji finansowania dla naszego samorządu, ale nie kosztem seniorów.

Pańscy wyborcy, mieszkańcy gminy Bartniczka zdecydowali, że dadzą Panu mandat zaufania na najbliższą kadencję. Co chciałby Pan im przekazać za naszym pośrednictwem?

Piotr Ruciński, wójt gminy Bartniczka: - Kampania wyborcza jest już za na nami, teraz zabieramy się do pracy. Siła jest w jedności. Starajmy się zatem budować więzi jedności i braterstwa. W pojedynkę jesteśmy o wiele słabsi. Tylko wspólnie poprzez dialog i partnerską współpracę możemy zbudować "Przyjazną Gminę", w której każdy będzie szanowany, słyszany i wspierany.

Źródło: Piotr Ruciński, wójt gminy Bartniczka

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej