Zaloguj się | Rejestracja

Dzień Dumy z Munduru

wtorek, 14 maja 2024 r., godz. 12:34  |  Wersja do druku

Za zgodą Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk ustanowił 10 maja br. Dniem Dumy z Munduru w Wojskach Obrony Terytorialnej.W tym dniu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będący w czynnej służbie - pełniący Terytorialną Służbę Wojskową, żołnierze Aktywnej Rezerwy, żołnierze zawodowi- mogą udać się z miejsca zamieszkania do miejsc pracy/służby w umundurowaniu polowym. Żołnierze pełniący TSW oraz AR mogą występować w swoim miejscu pracy w umundurowaniu polowym, bez konieczności powołania do służby, z zachowaniem zasad żołnierskiego zachowania i przepisów ubiorczych.

Modelowym przykładem łączenia terytorialnej służby wojskowej z pracą w środowisku cywilnym są pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obecnie w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) służy 11 pracowników Urzędu. Tak liczna reprezentacja nie jest przypadkowa, sprzyja temu atmosfera i specyfika pracy w tym miejscu.

- Przez lata służby w brygadzie byłem zaangażowany w szereg przedsięwzięć. Pomagałem w koordynacji współpracy urzędu z brygadą m.in. we wsparciu osób starszych podczas pandemii Covid-19. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie wspieraliśmy również proces pomocy fali uchodźców, która wtedy napłynęła do Polski - wspomina ppor. Jakub Jędrzejewski, który na co dzień jest głównym specjalistą w Biurze ds. Współpracy Zewnętrznej w gabinecie Marszałka.

Urząd Marszałkowski zdobył w 2021 roku tytuł "Pracodawcy przyjaznego WOT". Wspiera funkcjonowanie brygady przy szeregu przedsięwzięć również od strony logistycznej i administracyjnej.
- Jesteśmy odpowiedzialni za szereg zadań obronnych i żołnierze WOT ze swoim doświadczeniem wynoszonym z terytorialnej służby wojskowej są znaczącym wsparciem naszego funkcjonowania - powiedział Eugeniusz Lala, kierownik Biura Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu.

Dla kujawsko-pomorskich terytorialsów pierwsza edycja Dnia Dumy z Munduru ma szczególne znaczenie. Jest to inicjatywa Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztofa Stańczyka, który stworzył 8.K-PBOT i dowodził nią 5 lat. W ramach Dnia Dumy z Munduru dopuszczone jest organizowanie przez żołnierzy pogadanek w środowisku cywilnym przybliżających specyfikę Terytorialnej Służby Wojskowej. Ustanowienie Dnia Dumy z Munduru jest spełnieniem postulatów żołnierzy pełniących TSW z całego kraju, którzy są dumni z faktu, że służą w piątym, najmłodszym rodzaju Sił Zbrojnych RP i chcą zaprezentować się w swoim miejscu pracy w umundurowaniu.

W tym dniu chcą zaakcentować obecność żołnierzy WOT w środowisku cywilnym. Funkcjonują na co dzień w przestrzeni publicznej, przemieszczają się środkami komunikacji publicznej i wykonują pracę w swoich zakładach pracy czy instytucjach. W razie potrzeby są zawsze blisko społeczności lokalnych.

Źródło: oficer prasowy 8.K-PBOT kpt. Paweł Banasiak

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej