Zaloguj się | Rejestracja

Pierwsza sesja sejmiku województwa

wtorek, 07 maja 2024 r., godz. 10:59  |  Wersja do druku

Przewodnicząca sejmiku województwa VI kadencji Elżbieta Piniewska została podczas wczorajszego (06.05) posiedzenia wybrana ponownie na tę funkcję. Wiceprzewodniczącymi sejmiku województwa zostali Katarzyna Lubańska, Józef Ramlau i Przemysław Sznajdrowski. Na wniosek marszałka Piotra Całbeckiego posiedzenie zostało odroczone do czwartku do godz. 11.Wcześniej, na wniosek radnego Jacka Gajewskiego, początkowy porządek sesji został poszerzony o dodatkowe punkty dotyczące m.in. wyboru marszałka województwa, wicemarszałków województwa i członków zarządu województwa. Po przerwie i wznowieniu obrad tuż po godz. 16 marszałek Piotr Całbecki złożył jednak wniosek formalny o odroczenie posiedzenia, a sejmik wniosek przyjął. Oznacza to, że skład zarządu województwa poznamy najprawdopodobniej właśnie w czwartek.

- Jesteśmy częścią większej grupy politycznej, na poziomie krajowym współrządzimy również z Lewicą, która – akurat tak się złożyło – nie ma ani jednego mandatu w sejmiku województwa. My traktujemy nasze porozumienie z koalicjantami jako zobowiązanie trwałe. Jest jednak niezbędne, by zostało ono usankcjonowane przy stole negocjacyjnym, przy którym trwają dyskusje (…) na temat kształtu sejmików i zarządów województw tam, gdzie Lewica się do sejmików dostała. Chcemy pomóc w ten sposób władzom (…) naszych partii, aby w spokoju mogły dokonać odpowiednich uzgodnień w tych regionach, gdzie są trudności z zawiązaniem koalicji. W czwartek ponownie spotkamy się na tej sali, aby dokończyć to, co zostało przerwane. Mam nadzieję, że ukonstytuujemy się już w czwartek definitywnie – powiedział po zawieszeniu obrad marszałek Piotr Całbecki.

Skład prezydium sejmiku został wybrany na początku sesji. - Bagaż doświadczeń [z poprzedniej kadencji] na pewno będzie mi pomagał - powiedziała po wyborze przewodnicząca Elżbieta Piniewska. Zapowiedziała m.in. promowanie feminatywów w debatach i dokumentach, a także pewną korektę stylu prowadzenia posiedzeń. – Mam wielki szacunek dla dorobku zawodowego nowych radnych i doświadczenia związanego z pełnionymi przez nich funkcjami. W składzie sejmiku mamy byłego senatora, byłą posłankę, byłych wicewojewodów - podkreśliła.

Gośćmi posiedzenia byli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, dowódcy jednostek służb mundurowych, rektorzy wyższych uczelni i reprezentanci organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Źródło: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej