Zaloguj się | Rejestracja

Kopia Całunu Turyńskiego w Jabłonowie-Zamku

poniedziałek, 25 marca 2024 r., godz. 09:55  |  Wersja do druku

W Niedzielę Palmową w kościele św. Wojciecha w Jabłonowie-Zamku można było obejrzeć kopię Całunu Turyńskiego, a także wysłuchać przy tym szczegółów dotyczących jego historii. Ks. Michał Rogoziński z parafii w Golubiu-Dobrzyniu zaprezentował ciekawą prelekcję na jego temat.Oryginał Całunu przechowywany jest w Turynie, w kaplicy Świętego Całunu (la cappella della Sacra Sindone) katedry pw. św. Jana Chrzciciela i nigdzie stamtąd nie jest wywożony, gdyż jest zbyt cenny. W kościele św. Wojciecha w Jabłonowie-Zamku można było obejrzeć jego kopię, a także wysłuchać przy tym szczegółów dotyczących jego historii. Według tradycji chrześcijańskiej w to właśnie płótno został zawinięty Jezus Chrystus po śmierci i nikt nie był w stanie naukowo udowodnić, że to nieprawda. Dowody, że na płótnie odbiły się krwawo ślady ran Zbawiciela dla wielu naukowców są jednoznaczne.

Całun Turyński to lniane płótno zawierające obraz dwustronnego (od przodu i od tyłu) odwzorowania postaci ludzkiej. Na materiale widoczne są liczne czerwone ślady. Jest on jednym z najczęściej analizowanych naukowo przedmiotów w historii ludzkości i najdokładniej przebadanym obiektem o historycznym znaczeniu na świecie, pomimo to powstanie, charakter i sposób utrwalenia wizerunku do dziś pozostaje zagadką. Według tradycji chrześcijańskiej w płótno to został po śmierci owinięty Jezus Chrystus, a charakter i umiejscowienie śladów odpowiada opisowi jego ran w Ewangelii, co pokrywa się z wynikami interdyscyplinarnych badań całunu.

Całun po raz pierwszy został wystawiony na widok publiczny w XIV wieku i od tego czasu badano go niezwykle dokładnie i nikt nie był w stanie udowodnić, że to jakaś fałszywka. Wielu naukowców twierdziło wprost, że to odbicie Chrystusa. Z braku czasu nie umyto Jego ciała, więc wszystkie ślady ran zostały na nim dokładnie odwzorowane. Naukowcy odczytali dokładnie nie tylko czas powstania odbicia, ale całą historię skatowanego i zamordowanego człowieka, który w nim został odbity. Jest to historia dokładnie znana nam z Ewangelii, łącznie ze stwierdzeniem, że zmarły z niewyjaśnionych przyczyn był zawinięty w płótno nie dłużej niż półtorej doby.

Źródło: UMiG Jabłonowo Pomorskie

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej