Zaloguj się | Rejestracja

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca

poniedziałek, 29 stycznia 2024 r., godz. 11:26  |  Wersja do druku

W drugiej połowie stycznia i w lutym warto pomyśleć o zakupie nasion do wysiewu. O tej porze jest ich większy wybór, można też zdobyć nasiona ciekawych, a zarazem rzadkich roślin, które w późniejszym okresie często nie są już dostępne. Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ zaprasza.Koniec stycznia i luty to odpowiednia pora na zakup nasion. W sklepach ogrodniczych pojawiają się wtedy wiosenne artykuły ogrodnicze, a ruch jest jeszcze niewielki. Można w spokoju kupić nasiona różnych gatunków i odmian roślin. Nasiona kupujemy tylko w dobrych sklepach ogrodniczych, bo jest to gwarancją ich jakości. Kupując sprawdzamy datę przydatności do siewu i zwracamy uwagę, czy torebki nie leżały na słońcu lub mają ślady zawilgocenia. Dobry sklep ogrodniczy nigdy sobie nie pozwoli na takie traktowanie materiału siewnego.

W sklepie DZIAŁKOWICZ w Brodnicy sprzedawane są nasiona pochodzące ze sprawdzonych polskich centrali nasiennych Plantico, Torseed i Vilmorin. Charakteryzują się one dobrą jakością i ceną. Oprócz nasion w bogatej ofercie sklepu znajdziemy pojemniki, wielodoniczki, naczynka do pikowania i podłoża. W zimowym terminie, czyli od stycznia do połowy marca, wysiewa się rośliny jednoroczne, u których wegetacja i czas do wejścia w kwitnienie trwa dość długo. U takich roślin pierwsze kwiaty pojawiają się nieraz dopiero po 4 miesiącach od wysiewu nasion.

Siew w terminie zimowym wykonuje się w ciepłej szklarni lub w domu na parapetach okiennych. Nasiona kwiatów wysiewanych w zimie, do kiełkowania wymagają dość wysokiej temperatury, w przedziale 20 – 22°C. Nasiona wysiewamy do skrzyneczki powierzchniowo, na lekką ziemię do siewu nasion, a następnie obsypujemy cienką warstwą piasku. Następnie podłoże zwilżamy (najlepiej delikatnie spryskać) i przez 2 – 3 tygodnie przykrywamy folią lub szkłem. Po ukazaniu się pierwszych liści, rośliny wymagają pikowania. Na zewnątrz, na stanowiska docelowe, przesadza się je gdy minie ryzyko przymrozków, najczęściej w drugiej połowie maja.

Oczywiście zanim wykonamy siew jednorocznych kwiatów, warto się dokładniej zapoznać z wymaganiami poszczególnych gatunków.

W warunkach domowych wysiew kwiatów wykonuje się zawsze na jak najlepiej oświetlonym i ciepłym parapecie, zazwyczaj przy oknie od strony południowej. Mimo to może zaistnieć konieczność dodatkowego doświetlania, gdyż przy braku dostatecznej ilości światła siewki nadmiernie się wydłużają i nie uda się potem osiągnąć dobrej jakości rozsady. Jeżeli nie mamy lamp do doświetlania rozsady, możemy termin siewu nieco opóźnić. Trzeba jednak pamiętać, że np. żeniszki wysiane w kwietniu, zakwitną dopiero w sierpniu, a przecież każdy z nas chciałby zapewne cieszyć się ich kwiatami już od czerwca.

W ofercie Centrum Ogrodniczego DZIAŁKOWICZ znajdziemy duży wybór środków ochrony roślin. To niezwykle trujące substancje chemiczne, które jednak są często niezbędne. Najpierw jednak należy zidentyfikować problem (chorobę lub szkodnika), a w razie wątpliwości dobrze jest się skonsultować z doradcą w centrum ogrodniczym lub z doświadczonym ogrodnikiem.

Chociaż zimę mamy łagodną, warto pamiętać o ptakach. Te, które zaczęliśmy już dokarmiać, należy karmić do końca sezonu. Kilkukrotne dostarczenie pożywienia wystarczy by ptaki zaczęły utożsamiać konkretne miejsce ze źródłem jedzenia. Przerwanie dokarmiania byłoby wtedy nieodpowiedzialne, gdyż głodne zwierzęta zamiast szukać pokarmu zmarnują czas i energię na oczekiwanie pomocy, która nie nadejdzie. Okazując wsparcie, uzależniamy od siebie ptaki, dlatego raz rozpoczęte dokarmianie ptaków należy kontynuować aż do pierwszych oznak wiosny. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą karmników, które są teraz bardzo estetyczne i ozdobią z pewnością każdy ogród lub parapet. Dokarmianie to nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również okazja na pogłębienie wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie. Podrzucanie jedzenia ptakom podczas zimy nie stwarza ryzyka, że przyzwyczają się one do pomocy przez cały rok.

Duży wybór nasion do samodzielnego wysiewu, akcesoria niezbędne do ich wysiewu, cebulki kwiatowe, środki ochrony roślin, estetyczne karmniki dla ptaków i nasiona do ich dokarmiania zakupimy w Centrum Ogrodniczym DZIAŁKOWICZ w Brodnicy, ul Sikorskiego 8. DZIAŁKOWICZ zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 - 17:00. w soboty od 8:00 - 14:00.

Źródło: Artykuł promocyjny

Centrum Ogrodnicze DZIAŁKOWICZ poleca:

reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej