Zaloguj się | Rejestracja

Polityka senioralna samorządu województwa

poniedziałek, 22 stycznia 2024 r., godz. 09:17  |  Wersja do druku

Seniorzy stanowią ponad 26 procent społeczeństwa i nic dziwnego, że tej grupie dedykowane są specjalnie dla niej przygotowane rozwiązania i propozycje. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego prowadzi starannie zaplanowaną politykę senioralną, odpowiadającą na potrzeby i oczekiwania osób starszych.



- Starzenie się społeczeństwa jest faktem, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na związane z tą tendencją kwestie, m.in. opiekę nad osobami starszymi, zapewnienie zdrowego życia i dobrego samopoczucia w każdym wieku oraz uczynienie miast i wsi sprzyjających włączeniu społecznemu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Najbardziej znaną i dobrze sprawdzającą się formą wsparcia senioralnego jest opiekuńczo-ratunkowy system teleopieki domowej, którym objętych zostało blisko 3 tysiące osób. System tworzą monitorujące funkcje życiowe mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy ("bransoletki życia") oraz centrum operacyjne. Realizowany przez marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) system teleopieki domowej znalazł się wśród 43 najlepszych projektów z całej Europy, w ubiegłym roku nominowany został do Europejskiej Nagrody w dziedzinie Usług Społecznych (European Social Services Awards) 2023 w kategorii "Transformacja cyfrowa".

Telecentrum stanowiące serce systemu teleopieki przyjęło 20896 wezwań wysłanych z bransoletek życia, z czego 13411 stanowiły alarmy wywołane wciśnięciem przez użytkownika przycisku SOS na opasce a 7485 było alarmami upadkowymi, wygenerowanymi automatycznie przez urządzenia. W efekcie tych alarmów zorganizowanych zostało 849 interwencji u uczestników projektu, z czego w 386 przypadkach konieczne było wezwanie służb ratunkowych a w 463 przypadkach wystarczyło wezwanie wskazanych opiekunów, osób z rodziny lub sąsiadów.

Kolejnym zadaniem w ramach projektu jest organizacja usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym w postaci pomocy sąsiedzkiej oraz wolontariatu opiekuńczego. Usługi te w głównej mierze dotyczą udzielania opiekuńczego wsparcia osobom samotnym i niesamodzielnym w formie pomocy w dokonywaniu zakupów podstawowych artykułów, przygotowywaniu posiłków, pomocy przy pracach porządkowych w gospodarstwie domowym, pomocy w uiszczaniu opłat, w dotarciu do lekarzy, placówek i urzędów, towarzyszenia na spacerach, odwiedzin w szpitalu, wspólnego czytania książek, gazet czy wspólnych rozmów. Takimi działaniami objętych zostało już 2306 mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

W regionie działają także miejsca, gdzie seniorzy mogą aktywnie i twórczo spędzać czas, rozwijać swoje pasje i nawiązywać relacje. W domach dziennego pobytu osoby starsze znajdują, nie tylko dobre dusze, ale również mogą uzyskać niezbędną pomoc w codziennym funkcjonowaniu. W ramach realizacji marszałkowskiej polityki senioralnej powstało i funkcjonuje ponad sześćdziesiąt takich miejsc, w których seniorzy mogą między innymi uczestniczyć w zajęciach ruchowych, terapeutycznych, plastycznych i muzycznych. Zapewniają dostęp do książek, mediów, organizują imprezy, wycieczki i spotkania towarzyskie. Dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w perspektywie unijnej 2014-2020 udało się zrealizować ponad 180 takich projektów o łącznej wartości blisko 400 mln zł.

Od sześciu lat w ramach akcji Rówieśnicy Niepodległej honorujemy stuletnich mieszkańców województwa marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Od początku trwania akcji, to już 396 stulatków z marszałkowskim odznaczeniem. Zachęcamy rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie©kujawsko-pomorskie.pl.

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej