104. rocznica powrotu Brodnicy do Polski

piątek, 26 stycznia 2024 r., godz. 16:40  |  Wersja do druku

18 stycznia br. w Brodnicy pod Pomnikiem Wdzięczności odbyły się rocznicowe uroczystości z okazji powrotu Brodnicy w granice niepodległej Polski i 79. rocznicy wyzwolenia Brodnicy spod okupacji hitlerowskiej. W imieniu mieszkańców miasta i powiatu kwiaty złożyli Burmistrz Brodnicy, Starosta Brodnicki oraz delegacje organizacji i stowarzyszeń związanych z regionem.

104 lata temu ziemia brodnicka znalazła się ponownie w granicach wolnej Polski. W czwartek, 18 stycznia obchody rocznicy powrotu do Macierzy rozpoczęto od oddania czci bohaterom niepodległości przed Pomnikiem Wdzięczności w Brodnicy. Wiązanki kwiatów złożyły delegacje Burmistrza Brodnicy, Starosty Brodnickiego, 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego oraz mieszkańców. Po złożeniu kwiatów uczestnicy rocznicowych obchodów wzięli udział w uroczystości patriotycznej w pałacu Anny Wazówny.

Przemawiali między innymi senator ziemi brodnickiej Ryszard Bober, burmistrz Jarosław Radacz oraz starosta brodnicki Piotr Boiński. Przewodniczący Zarządu Powiatu Roman Pytlasiński podczas swojego wystąpienia przypomniał sekwencję historycznych wydarzeń, które doprowadziły do powrotu Pomorza w granice Rzeczpospolitej Polskiej.

Rocznicowe obchody były także okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla miasta i powiatu. Wyróżnienia wręczyli burmistrz Jarosław Radacz oraz starosta Piotr Boiński.

Starosta Brodnicki wyróżnił:
Złotym Grawertonem Barbarę Bober, dyrektor Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim. Medale Pamiątkowe Starosty Brodnickiego "Ubi Concordia, Ibi Victoria" otrzymali: Ilona Horszczaruk, ordynator Oddziału Pediatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy; Anna Szczepaniak, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju, Turystyki i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Brodnicy; Joanna Godlewska, zastępca naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju, Turystyki i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Brodnicy; Wiesław Łupina, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy; Przemysław Majchrzak, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Brodnicy; kpt. rez. Sławomir Żochowski, nauczyciel Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim.

Starosta Brodnicki wyróżnił też pamiątkowym dyplomem osoby, które aktywnie działają na rzecz społeczności powiatu brodnickiego. Otrzymali je: Mariola Bejger, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Świedziebni; Kamila Maciejewska, radna gminy Brodnica i sołtys Sołectwa Dzierżno; Renata Olech, sołtys Sołectwa Nowa Wieś i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Nowa Wieś; Barbara Dobrzyńska prowadząca Klub Seniora "Karbowianie"; Joanna Gawron i Ewa Szczecińska - terapeutki zajęciowe ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Brodnicy; Krzysztof Kamiński, kustosz i zarządca Izby Tradycji Rybackiej w Płowężu a także wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jabłonowie Pomorskim; Sławomir Łukasik, komendanta Miejsko-Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonowie Pomorskim i sołtysa Sołectwa Konojady.

W czasie patriotycznej uroczystości w Pałacu Anny Wazówny, burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz uhonorował medalem:
Katarzynę Puzyńską – pisarkę, autorkę serii kryminałów, w jubileusz 10-lecia powstania pierwszej książki rozpoczynającej sagę o Lipowie, za promowanie walorów turystycznych pojezierza brodnickiego oraz Brodnicy.
Na wniosek dyrektora Brodnickiego Domu Kultury Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz uhonorował medalem: Elżbietę Fogel i Krystynę Badaczewską, za wieloletnią pomoc w realizacji koncertów balkonowych.
W dowód uznania za pracę na rzecz rozwoju gospodarczego naszego miasta Medal Burmistrza Brodnicy otrzymali:
Irena Betlejewska prowadząca działalność gospodarczą od 40 lat
Zbigniew Socha – właściciel firmy Socha Signage prowadzący działalność gospodarczą ponad 40 lat
Wojciech Wojenkowski właściciel firmy Vobro z okazji jubileuszu 35-lecia firmy
Janusz Kopiczyński właściciel firmy Foto Express z okazji jubileuszu 35-lecia firmy
Jan Kowalski właściciel firmy Cerako z okazji jubileuszu 35-lecia firmy
Jan Buńka właściciel Zakładu Produkcji Mebli Stylowych Bunnellux z okazji jubileuszu 30-lat firmy
Marek Twarogowski właściciel stacji paliw z okazji jubileuszu 30-lecia firmy
Piotr Baśkiewicz właściciel Laboratorium Badawczego Anchem z okazji jubileuszu 30-lecia firmy

W dowód uznania za wspieranie działań inwestycyjnych na terenie Brodnicy z zakresu elektryczno-energetycznego oraz ich skuteczną i szybką realizację Medal burmistrza Brodnicy otrzymali:
Sławomir Orzechowski dyrektor Rejonu Dystrybucji Energa Operator S. A. i Mariusz Jamrozik zastępca dyrektora w Rejonie Dystrybucji Energa Operator S. A.

Źródło: Urząd Miejski w Brodnicy, Starostwo Powiatowe w Brodnicy

104 rocznica powrotu Brodnicy do Polski:

Dzialkowicz.jpg