Zaloguj się | Rejestracja

Przedstawienie "Góralscy kolędnicy"

czwartek, 21 grudnia 2023 r., godz. 15:49  |  Wersja do druku

Jasełka organizowane są w przedszkolach i szkołach, a także w domach kultury i teatrach. Zwykle oglądać je można przed Bożym Narodzeniem i są swoistym wprowadzeniem do świątecznych obchodów. W szkole w Janowie odbyło się przedstawienie"Góralscy kolędnicy".Jasełka to tradycyjne widowiska, których tematem jest Boże Narodzenie. Wzorowane są one na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Za twórcę tych przestawień uważa się św. Franciszka z Asyżu. Pierwsze takie misterium miało odbyć się w 1223 roku we włoskim Greccio. Treścią tradycyjnych jasełek była historia narodzenia Jezusa w Betlejem oraz spisek Heroda.

Do Polski zwyczaj urządzania świątecznych spektakli traktujących o narodzinach Jezusa, przywędrował na przełomie XIV i XV wieku. Nazwa jasełek wywodzi się natomiast od staropolskiego słowa "jasło", oznaczającego "żłób', w którym to, według Pisma Świętego, leżało Dzieciątko.

W Szkole Podstawowej w Janowie odbyło się przedstawienie bożonarodzeniowe pod tytułem "Góralscy kolędnicy". To ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej, tym bardziej, że w szkolnych murach goszczono Wójta Gminy Świedziebnia Szymona Zalewskiego, księdza proboszcza Jerzego Wielechowskiego i przedstawicieli Rady Rodziców. Gośćmi szczególnymi byli państwo Justyna i Dariusz Brzóska ze swoim Dzieciątkiem. Góralskie stroje i rekwizyty oraz muzyka wprowadziły wszystkich w ten wyjątkowy, świąteczny czas.

W jasełkach wzięli udział wszyscy uczniowie. Dzieci z klasy 2, 3 i 4 wcieliły się w rolę postaci biblijnych oraz góralek i górali. Odbyło się również wspólne kolędowanie, każda z klas śpiewała kolędę. Emilia Brzóska pięknie zaśpiewała "Oj maluśki, maluśki ...", a przedszkolaki radośnie i energicznie zatańczyły dla Nowonarodzonego.

Źródło: Szkoła Podstawowa w Janowie

Przedstawienie "Góralscy kolędnicy"/fot. SP w Janowie:

reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej