Teatralna uczta w Brodnicy

poniedziałek, 11 września 2023 r., godz. 08:42  |  Wersja do druku

Już za niecałe 2 tygodnie w Brodnicy rozpoczyna się prawdziwe święto teatru - XVII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu "Brodnicka Uczta Teatralna" 2023. W tym roku otrzymano rekordową ilość 70 zgłoszeń.

Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz w spektaklu "Dziennik Przebudzenia", a do tego 10 wyjątkowych spektakli w wykonaniu artystów i artystek z całej Polski. 22 września rozpocznie się XVII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu "Brodnicka Uczta Teatralna". Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Brodnicka Uczta Teatralna, organizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki "Bractwo", to festiwal, który już na stałe wpisał się w kalendarz polskich imprez teatralnych. -W tym roku do udziału zgłoszono aż 70 spektakli. To dla nas ogromne wyróżnienie, ale i świadectwo, że teatr amatorski w Polsce wciąż istnieje i ma się naprawdę dobrze! - mówi Aneta Giemza-Bartnicka, prezeska stowarzyszenia i instruktorka teatralna Brodnickiego Domu Kultury - Z roku na rok otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń, które właściwie pod żadnym względem nie odbiegają już od poziomu teatru instytucjonalnego. Widzowie będą mogli się o tym przekonać już od 22 do 24 września w Brodnicy, oglądając 10 zakwalifikowanych do festiwalu spektakli.W tym roku spektakle są bardzo zróżnicowane. Od klasycznych już inscenizacji, przez komedie, spektakle biograficzne, teatry tańca, aż po spektakle tzw. zaangażowane, które zwracają uwagę na współczesne problemy. Wszystko to w wykonaniu "teatrów po pracy", grup młodzieżowych i studenckich, a nawet monodramistów, będzie można zobaczyć na scenie Brodnickiego Domu Kultury – dodaje Aneta Giemza-Bartnicka.

Adam Ferency na inaugurację festiwalu
Tradycją stało się już, że festiwal otwierany jest spektaklem mistrzowskim, w którym można podziać kunszt profesjonalnych aktorów zawodowych. Dotychczas była to już m.in. Sonia Bohosiewicz, Kacper Kuszewski, czy Magda Smalara. Tym razem na festiwal zaproszono Adama Ferencego (znany m.in. z "07 zgłoś się" "Jasminum", czy "Zimna wojna"), a także Joannę Kosierkiewicz (m.in. spektakle "DERBY. BIAŁOCZERWONI", czy "KOMEDIA"). Na scenie Brodnickiego Domu Kultury wystąpią w spektaklu "Dziennik przebudzenia", do którego scenariusz na motywach "Dziennika" i "Drugiego dziennika" Jerzego Pilcha napisała Magda Kupryjanowicz, a reżyserią zajął się sam Adam Ferency. Inauguracja festiwalu nastąpi 22 września o 18:00.

Teatr od rana do nocy
Festiwalowe spektakle będzie można oglądać od soboty 23 września od godziny 10:00. To będzie prawdziwa uczta dla wszystkich wielbicieli teatru, bo przez cały dzień wystąpi aż 7 grup: Teatr Tańca AKRO z Torunia, Teatr NOTOCO A2 z Kraśnika, Katarzyna Brzozowska z Bydgoszczy, Teatr PAPA z Poznania, Teatr The M.A.S.K z Bielska Podlaskiego, Grupa Zatrzymać Obrotówkę z Krakowa i Teatr Kapslok z Warszawy. Nie inaczej będzie w niedzielę. Tego dnia organizatorzy zapraszają także na godzinę 10:00, a na scenie pojawi się Teatr MPF z Gostynia (zdobywcy Grand Prix festiwalu w roku 2022), Karolina Słonka z Teatru Ryba Latająca z Mazańcowic i Teatr BezNazwy z Warszawy. Festiwalowe zmagania zakończą się o godzinie 15:00 podczas uroczystej gali, na której zostanie ogłoszony werdykt jury, wręczone zostaną statuetki, dyplomy i nagrody dla uczestników.

Nie tylko integracja
Celem wszystkich festiwali teatralnych jest integracja środowiska, czy wymiana doświadczeń między uczestnikami. Na Brodnickiej Uczcie Teatralnej nie brakuje także elementu rywalizacji. Od lat na festiwal zapraszane jest profesjonalne jury. W tym roku zasiądzie w nim jedna z najwybitniejszych aktorek młodego pokolenia – Eliza Rycembel; reżyser teatralny, współpracujący z największymi polskimi scenami – Radek Stępień; a także dramaturg, reżyserka i doktorantka literaturoznawstwa UMK w Toruniu – Klaudia Hartung-Wójciak. Po każdym ze spektakli uczestnicy festiwalu mają okazję porozmawiać z jury. Wszystko to, po to, by udział w festiwalu był jak najbardziej owocny i pozwolił na dalsze udoskonalania spektaklu dzięki wskazówkom profesjonalistów.

Wydarzenie jakiego brakuje
- Bardzo się cieszę, że ponownie jesteśmy partnerami tego festiwalu i będziemy gościć u siebie tak wielu niesamowitych artystów – mówi Małgorzata Miętkiewicz, dyrektorka Brodnickiego Domu Kultury – Ogromne zainteresowanie publiczności, która przyjeżdża już nie tylko z Brodnicy i okolic, ale z całego województwa kujawsko-pomorskiego pokazuje, że to wydarzenie unikatowe, którego rzeczywiście mieszkańcy naszego województwa bardzo potrzebują. Festiwal nie odbyłby się gdyby nie zaangażowanie członków Stowarzyszenia „Bractwo”, ale i wsparcie finansowe partnerów festiwalu, a przede wszystkim Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Gminy Miasta Brodnica. Dzięki temu dofinansowaniu cało wydarzenie jest bezpłatne, a mieszkańcy Brodnicy i województwa kujawsko-pomorskiego mogę wziąć udział w niezwykłej uczcie teatralnej. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia i rozsmakowania się w festiwalowych spektaklach.

Ogólnopolski Festiwal Brodnicka Uczta Teatralna 2023 jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Gminy Miasta Brodnicy.

Szczegóły festiwalu na https://www.facebook.com/BUTbrodnica

22 WRZEŚNIA / PIĄTEK

18:00 Spektakl inauguracyjny DZIENNIK PRZEBUDZENIA|
Obsada: Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz