Zaloguj się | Rejestracja

Teatralna uczta w Brodnicy

poniedziałek, 11 września 2023 r., godz. 08:42  |  Wersja do druku

Już za niecałe 2 tygodnie w Brodnicy rozpoczyna się prawdziwe święto teatru - XVII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu "Brodnicka Uczta Teatralna" 2023. W tym roku otrzymano rekordową ilość 70 zgłoszeń.Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz w spektaklu "Dziennik Przebudzenia", a do tego 10 wyjątkowych spektakli w wykonaniu artystów i artystek z całej Polski. 22 września rozpocznie się XVII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu "Brodnicka Uczta Teatralna". Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Brodnicka Uczta Teatralna, organizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki "Bractwo", to festiwal, który już na stałe wpisał się w kalendarz polskich imprez teatralnych. -W tym roku do udziału zgłoszono aż 70 spektakli. To dla nas ogromne wyróżnienie, ale i świadectwo, że teatr amatorski w Polsce wciąż istnieje i ma się naprawdę dobrze! - mówi Aneta Giemza-Bartnicka, prezeska stowarzyszenia i instruktorka teatralna Brodnickiego Domu Kultury - Z roku na rok otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń, które właściwie pod żadnym względem nie odbiegają już od poziomu teatru instytucjonalnego. Widzowie będą mogli się o tym przekonać już od 22 do 24 września w Brodnicy, oglądając 10 zakwalifikowanych do festiwalu spektakli.W tym roku spektakle są bardzo zróżnicowane. Od klasycznych już inscenizacji, przez komedie, spektakle biograficzne, teatry tańca, aż po spektakle tzw. zaangażowane, które zwracają uwagę na współczesne problemy. Wszystko to w wykonaniu "teatrów po pracy", grup młodzieżowych i studenckich, a nawet monodramistów, będzie można zobaczyć na scenie Brodnickiego Domu Kultury – dodaje Aneta Giemza-Bartnicka.

Adam Ferency na inaugurację festiwalu
Tradycją stało się już, że festiwal otwierany jest spektaklem mistrzowskim, w którym można podziać kunszt profesjonalnych aktorów zawodowych. Dotychczas była to już m.in. Sonia Bohosiewicz, Kacper Kuszewski, czy Magda Smalara. Tym razem na festiwal zaproszono Adama Ferencego (znany m.in. z "07 zgłoś się" "Jasminum", czy "Zimna wojna"), a także Joannę Kosierkiewicz (m.in. spektakle "DERBY. BIAŁOCZERWONI", czy "KOMEDIA"). Na scenie Brodnickiego Domu Kultury wystąpią w spektaklu "Dziennik przebudzenia", do którego scenariusz na motywach "Dziennika" i "Drugiego dziennika" Jerzego Pilcha napisała Magda Kupryjanowicz, a reżyserią zajął się sam Adam Ferency. Inauguracja festiwalu nastąpi 22 września o 18:00.

Teatr od rana do nocy
Festiwalowe spektakle będzie można oglądać od soboty 23 września od godziny 10:00. To będzie prawdziwa uczta dla wszystkich wielbicieli teatru, bo przez cały dzień wystąpi aż 7 grup: Teatr Tańca AKRO z Torunia, Teatr NOTOCO A2 z Kraśnika, Katarzyna Brzozowska z Bydgoszczy, Teatr PAPA z Poznania, Teatr The M.A.S.K z Bielska Podlaskiego, Grupa Zatrzymać Obrotówkę z Krakowa i Teatr Kapslok z Warszawy. Nie inaczej będzie w niedzielę. Tego dnia organizatorzy zapraszają także na godzinę 10:00, a na scenie pojawi się Teatr MPF z Gostynia (zdobywcy Grand Prix festiwalu w roku 2022), Karolina Słonka z Teatru Ryba Latająca z Mazańcowic i Teatr BezNazwy z Warszawy. Festiwalowe zmagania zakończą się o godzinie 15:00 podczas uroczystej gali, na której zostanie ogłoszony werdykt jury, wręczone zostaną statuetki, dyplomy i nagrody dla uczestników.

Nie tylko integracja
Celem wszystkich festiwali teatralnych jest integracja środowiska, czy wymiana doświadczeń między uczestnikami. Na Brodnickiej Uczcie Teatralnej nie brakuje także elementu rywalizacji. Od lat na festiwal zapraszane jest profesjonalne jury. W tym roku zasiądzie w nim jedna z najwybitniejszych aktorek młodego pokolenia – Eliza Rycembel; reżyser teatralny, współpracujący z największymi polskimi scenami – Radek Stępień; a także dramaturg, reżyserka i doktorantka literaturoznawstwa UMK w Toruniu – Klaudia Hartung-Wójciak. Po każdym ze spektakli uczestnicy festiwalu mają okazję porozmawiać z jury. Wszystko to, po to, by udział w festiwalu był jak najbardziej owocny i pozwolił na dalsze udoskonalania spektaklu dzięki wskazówkom profesjonalistów.

Wydarzenie jakiego brakuje
- Bardzo się cieszę, że ponownie jesteśmy partnerami tego festiwalu i będziemy gościć u siebie tak wielu niesamowitych artystów – mówi Małgorzata Miętkiewicz, dyrektorka Brodnickiego Domu Kultury – Ogromne zainteresowanie publiczności, która przyjeżdża już nie tylko z Brodnicy i okolic, ale z całego województwa kujawsko-pomorskiego pokazuje, że to wydarzenie unikatowe, którego rzeczywiście mieszkańcy naszego województwa bardzo potrzebują. Festiwal nie odbyłby się gdyby nie zaangażowanie członków Stowarzyszenia „Bractwo”, ale i wsparcie finansowe partnerów festiwalu, a przede wszystkim Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Gminy Miasta Brodnica. Dzięki temu dofinansowaniu cało wydarzenie jest bezpłatne, a mieszkańcy Brodnicy i województwa kujawsko-pomorskiego mogę wziąć udział w niezwykłej uczcie teatralnej. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia i rozsmakowania się w festiwalowych spektaklach.

Ogólnopolski Festiwal Brodnicka Uczta Teatralna 2023 jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Gminy Miasta Brodnicy.

Szczegóły festiwalu na https://www.facebook.com/BUTbrodnica

PROGRAM

22 WRZEŚNIA / PIĄTEK

18:00 Spektakl inauguracyjny DZIENNIK PRZEBUDZENIA|
Obsada: Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz
Scenariusz: Magda Kupryjanowicz, na motywach "Dziennika" i "Drugiego dziennika" Jerzego Pilcha
Muzyka: Piotr Łabonarski
Reżyseria: Adam Ferency

23 WRZEŚNIA / SOBOTA

10:00 RAZEM JESTEŚMY OSOBNO Teatr Tańca AKRO (Toruń) reż. Joanna Miś – Fudali

11:10 TWÓJ STARY Teatr NOTOCO A2 (Kraśnik) reż. Monika Nitkiewicz - Mitrut

12:15 NIE MOŻNA BUDZIĆ MATKI Katarzyna Brzozowska (Bydgoszcz) reż. Violetta Glińska

13:15 DOM BERNARDY ALBA Teatr PAPA (Poznań) reż. Mateusz Feliński

15:30 NIE MA FAUSTA Teatr The M.A.S.K (Bielsk Podlaski) reż. Mateusz Sacharzewski

17:00 ZWIĄZANI Grupa Zatrzymać Obrotówkę (Kraków) reż. Aleksandra Barczyk

18:30 KOLĘDNICY Teatr Kapsl.OK (Warszawa) reż. Grzegorz Reszka


24 WRZEŚNIA /NIEDZIELA

10:00 SPEŁNIENIE WIEDŹMY Teatr MPF (Gostyń) reż. Ewelina Mendyka

11:20 ODWAŻYŁAM SIĘ ZDJĄĆ BUTY Karolina Słonka - Teatr Ryba Latająca (Mazańcowice) reż. Anna Maśka

12:15 WOJNA NA TRZECIM PIĘTRZE Teatr BezNazwy (Warszawa) reż. Ernestyna Winnicka

15:00 GALA FINAŁOWA Ogłoszenie wyników festiwalu


Źródło: Aneta Giemza-Bartnicka


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej