Zaloguj się | Rejestracja

Dożynki w Gorczenicy

wtorek, 05 września 2023 r., godz. 10:50  |  Wersja do druku

Dożynki to czas dziękczynienia za szczęśliwe zbiory. Są one zwieńczeniem całorocznej pracy rolnika, który bardzo często zmaga się z przeciwnościami natury. W słoneczną i bardzo ciepłą niedzielę, 3 września w Gorczenicy uroczyście podziękowano za tegoroczne plony.



Żniwa stanowiły centralny punkt roku, oczekiwany z nadzieją i troską. Uroczystości dożynkowe to nie tylko święto dziękczynienia, lecz również okazja uświadomienia sobie, jak przemienny jest rytm życia, jego zmienność i różnorodność: narodziny i śmierć, koniec zimy i nadejście wiosny, zasiew i zbieranie plonów.

Dożynki Sołecko-Parafialne rozpoczęto o godzinie 10:30 tradycyjną mszą dziękczynną w kościele parafialnym w Gorczenicy. Modlono się w intencji rolników, władzy samorządowej i by nigdy nie zabrakło nam chleba. Po mszy kolorowy korowód przeszedł na plac dożynkowy, aby wspólnie uroczyście otworzyć Dożynki Sołecko-Parafialne 2023 przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Wójt Gminy Brodnica Adam Zalewski powitał zaproszonych gości, rolników oraz mieszkańców sołectwa i gminy życząc wspaniałego, radosnego świętowania. Wszystkim przybyłym na Święto Plonów życzył także, aby na ich stołach nigdy nie zabrakło chleba – symbolu dostatku, sytości i obfitości. Zwrócił się do zebranych, aby szanowali ten dar i tych, dzięki którym go mają.

Wójt powiedział nam: - Dożynki Sołecko-Parafialne łączą naszą społeczność lokalną. Spotykają się na nich różne pokolenia, wymieniają się doświadczeniami, rozmawiają ze sobą i o to w tym wszystkim chodzi. Bo ludzie powinni wychodzić z domów, spotykać się, integrować i wymieniać poglądami. Nasza społeczność lokalna jest bardzo zintegrowana, a jeżeli chodzi o Gorczenicę, to parafia łączy 5 sołectw - Gorczenicę, Kominy, Gorczeniczkę, Opalenicę i Moczadła. Ci mieszkańcy w trakcie dożynek mają okazję poznać się, sąsiad - sąsiada i razem pobiesiadować.

Później nadszedł czas na przemówienia gości. Wśród nich znaleźli się senator RP Ryszard Bober, wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski i przewodniczący Rady Powiatu Roman Pytlasiński. Zaproszeni goście podkreślali jak ważni są rolnicy i ich praca, życzyli też udanej zabawy, Po zakończeniu przemówień podzielono się chlebem dożynkowym z tegorocznych plonów. W tym roku funkcję starostów dożynek pełnili Małgorzata Durnakowska i Bogdan Pawłowski.

W kulturze ludowej chleb to nie tylko symbol pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Szacunek dla chleba jest do dziś nieodłącznym elementem naszego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z tradycją starosta i starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzowi dożynek. Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Symbolizuje dom rodzinny, w którym ojciec lub matka dzielą chleb między domowników. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni i wspólnoty.

Był także występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gorczenicy, które odtańczyły taniec ludowy. W kolorowych strojach zaprezentowały się profesjonalnie i nie było końca oklaskom.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Były gry i zabawy dla dzieci, dmuchana zjeżdżalnia, wata cukrowa i pocorn, a także bezpłatny poczęstunek. Częstowano grochówką, kiełbasą z grilla i pajdami chleba ze smalcem. Było też ciasto i owoce. Od godziny 15:00 bawiono się na zabawie tanecznej, jak na dożynki przystało.

Dożynki Sołecko-Parafialne w Gorczenicy:



















































reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej