Zaloguj się | Rejestracja

Dożynki Gminno-Parafialne w Brzoziu

środa, 30 sierpnia 2023 r., godz. 07:11  |  Wersja do druku

Święto Plonów jest ukoronowaniem całorocznej pracy rolników i podziękowaniem za zebrane plony. Wieńczy ono żniwa, a tradycyjnie obchodzono je kiedyś w pierwszy dzień jesieni. Obecnie obchodzi się je w sierpniu lub wrześniu, a w Gminie Brzozie celebrowano je w sobotę, 26 sierpnia.



Po mszy plenerowej, którą celebrował ksiądz kanonik Wiesław Wyszkowski, nastąpiła część oficjalna uroczystości poprowadzona przez dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzoziu Ewelinę Motylińską i nauczyciela ze szkoły w Wielkim Leźnie Mariana Borowskiego. Na scenie towarzyszył im połączony skład pań z Zespołu Wokalno-Kabaretowego „Wszyscy razem” oraz Klubu Seniora „Brzozowy Raj”. Chwilę później przywitała gości Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska.

W tym roku starostami dożynek byli państwo Edyta i Sylwester Truszczyńscy. Od prawie 30 lat prowadzą oni gospodarstwo rolne na terenie gminy Brzozie o łącznej powierzchni 13 ha. W gospodarstwie rolnym uprawiane są: zboża, trawy oraz kukurydza. Oprócz uprawy rolnej w gospodarstwie prowadzona jest produkcja zwierzęca obejmująca bydło/bydło opasowe oraz krowy mleczne. Zgodnie z tradycją starosta i starościna, przekazali dożynkowy bochen chleba wójt Danucie Kędziorskiej-Cieszyńskiej, która wspólnie ze starostami i z przewodniczącą Rady Gminy Brzozie Marią Florkiewicz podzieliła się chlebem ze wszystkimi przybyłymi na uroczystość. Wręczono też wyróżnienia dla rolników, które otrzymali państwo Irena i Józef Wiercińscy, Kamila i Andrzej Prusak i Wojciech Nowakowski.

Zaraz po tym nastąpiło uroczyste poświęcenie samochodu ratowniczo-gaśniczego, który otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Brzoziu. Dokonał tego ksiądz kanonik Piotr Nowak. Po strażackiej uroczystości wyróżniono i wręczono statuetki Przyjaciół Gminy Brzozie firmom na które można liczyć przez cały rok w wielu sytuacjach i przy najróżniejszych okolicznościach. Po części oficjalnej zaproszono do odwiedzenia Muzeum Brodnickiej Grupy Eksporacyjno Poszukiwawczej w Brzoziu w organizacji oraz Lokalnej Izby Pamięci. Stowarzyszenie przygotowało przy muzeum poszukiwania oraz zwiedzanie wystaw. Zwiedzano stoiska na placu, kosztowano pyszne jedzenie przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, Klub Seniora “Brzozowy Raj” i Morsy Głeboczek. Na dzieci czekała strefa dmuchańców a dla młodzieży i dorosłych gigantyczne dmuchane tory przeszkód. Na boisku Orlika była strefa aktywności dla dzieci i dorosłych. Można było pograć w badmintona, a sportowe zmagania poprowadzili członkowie Fundacji Narodowej Badmintona.

Następną część dożynek poprowadził Marek Tęgowski wspólnie z Eweliną Motylińską. Wystąpiły utalentowane, młode wokalistki z terenu gminy Brzozie – Hania Jarzębska, Zosia Moszczyńska, Laura Krajewska i Kasia Małkiewicz. Piosenkę, która została specjalnie napisana na to wydarzenie zaśpiewał połączony skład pań z Zespołu Wokalno-Kabaretowego „Wszyscy Razem” oraz Klubu Seniora „Brzozowy Raj”. Następnie zostały wręczone nagrody dla najlepszych uczniów z trzech szkół podstawowych.

Nie zawiodły też gwiazdy wieczoru. O godzinie 18:30 zaśpiewał i zagrał fantastyczny zespół coverowy Backstage. O 20:00 liczna publiczność oklaskiwała kabaret JURKI z niezastąpioną Agnieszką Liwin, a godzinę później na scenę wkroczył dynamiczny zespół Elliksir. Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska, przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz, ks. kanonik Wiesław Wyszkowski i Gminna Biblioteka Publiczna w Brzoziu. O dekoracje dożynkowe zadbała przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz.

Źródło: Urząd Gminy Brzozie

Dożynki Gminno-Parafialne w Brzoziu/fot. UG Brzozie:




























































reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej