Zaloguj się | Rejestracja

Bransoletki życia – jest decyzja o kontynuacji

wtorek, 15 sierpnia 2023 r., godz. 08:22  |  Wersja do druku

Marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej zaprosił 10 sierpnia do Torunia przedstawicieli wszystkich gmin w regionie, by rozmawiać na temat kontynuacji wojewódzkiego programu teleopieki domowej opartego na mobilnych urządzeniach, które monitorują funkcje życiowe i pozwalają w razie potrzeby wezwać pomoc. Obecnie objęte są nim 3 tysiące niesamodzielnych osób starszych.Celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym w postaci usług opiekuńczych, pomocy sąsiedzkiej, wolontariatu opiekuńczego przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii takich jak teleopieka dla 3060 potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w okresie od 01.01.2021- 31.12.2023.

- Wiemy, że właśnie ten rodzaj wsparcia seniorów jest właściwy i oczekiwany. Bransoletki życia to poczucie bezpieczeństwa i zachowana na dłużej samodzielność i sprawność - podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Dlatego zdecydowaliśmy, że program będzie kontynuowany w latach 2024-2026.

Na opiekuńczo-ratunkowy system teleopieki domowej składają się monitorujące funkcje życiowe mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy ("bransoletki życia") oraz centrum operacyjne, które prowadzi marszałkowska spółka Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio. Adresatami tej zyskującej sobie coraz większą popularność formy wsparcia są przede wszystkim mieszkający samotnie seniorzy. Pierwszeństwo zarezerwowano dla osób o niskich dochodach, a także kombatantów i osób represjonowanych. Uzupełnieniem oferty są pomoc sąsiedzka i wolontariat opiekuńczy.

Jako rozwiązanie stosunkowo tanie i stosunkowo proste - bransoletka życia to nic innego jak smartwatch z funkcją alarmu i możliwością połączenia z ratownikiem medycznym w telecentrum - program teleopiekuńczy cieszy się dużym uznaniem także wśród naszych partnerskich regionów zagranicznych. Doświadczeniami w tej dziedzinie dzielono się z przedstawicielami administracji lokalnej z siedmiu krajów Unii Europejskiej w ramach międzynarodowego projektu "Teleopieka dla starzejącej się Europy" (CARES).

W ramach teleopieki podzielono na partnerów liczbę urządzeń. W powiecie brodnickim są to:
  • Gmina Bartniczka 7 urządzeń
  • Gmina Bobrowo 3 urządzenia
  • Miasto Brodnica 47 urządzeń
  • Gmina Brodnica 12 urządzeń
  • Gmina Brzozie 3 urządzenia

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej