Zaloguj się | Rejestracja

Konferencja w Brodnicy

wtorek, 23 maja 2023 r., godz. 10:36  |  Wersja do druku

Anna z Bardzkich Karwatowa i Wanda Brzeska to pisarki, które związane były z powiatem brodnickim. Żyły i tworzyły w różnym czasie XIX i XX wieku i pozostawiły po sobie bogaty dorobek. Przypomnieniu obu postaci oraz ich twórczości służą działania w ramach ogłoszonego przez Radę Powiatu w Brodnicy roku pisarek. Konferencja inaugurująca obchody roku odbyła się 11 maja br. w pałacu Anny Wazówny.Uroczystego otwarcia konferencji poświęconej Annie Karwatowej z Bardzkich oraz Wandzie Brzeskiej dokonał starosta brodnicki Piotr Boiński. W swoim wystąpieniu mówił m.in. o znaczeniu przywracania pamięci o znanych postaciach ziemi brodnickiej.

- Powiedzenie "cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie" jest cały czas aktualne – powiedział starosta, zachęcając po sięgnięcie do twórczości brodnickich pisarek.

Wykład inaugurujący obchody roku pisarek wygłosił Piotr Grążawski, inicjator działań przywracających pamięć o znanych postaciach ziemi brodnickiej. Przedstawił zarys biografii obu postaci na tle czasów, w których tworzyły, akcentując wątki lokalne.

Wanda Brzeska łączyła zainteresowania literackie z etnograficznymi oraz z pracą społeczną, a także działalnością polityczną. Wyjeżdżała razem z etnografką Bożeną Stelmachowską do Francji, Anglii, Włoch, Austrii i Niemiec, gdzie poznawały znane muzea i metody urządzania ekspozycji, przenosząc następnie niektóre rozwiązania na grunt polski. To m.in. Brzeskiej zawdzięczamy szklane gabloty w polskich muzeach. W okresie międzywojennym pełniła w Poznaniu ważne funkcje społeczne oraz polityczne. Jej najbardziej znane utwory związane są z tematyką morza, zawierają elementy etnograficzne i folklorystyczne zaczerpnięte z życia kaszubskich rybaków. O Wandzie Brzeskiej i jej trylogii rybackiej uczestnicy konferencji mieli okazję usłyszeć od Dominiki Żemojtel-Dettlaff, badaczki życia i twórczości pisarki.

Anna z Bardzkich Karwatowa była pisarką, felietonistką "Gazety Toruńskiej", publikowała także we lwowskim piśmie "Ruch Literacki". Udzielała się społecznie. Powołała w Brodnicy Towarzystwo im. Piotra Skargi dla kobiet i dziewcząt, którego celem było szerzenie oświaty oraz moralności wśród ludu. Tworzyła w czasach, gdy niewiele kobiet miało okazję rozwijać literacki talent, publikując własną twórczość drukiem w książkach i na łamach gazet. O Annie Karwatowej oraz jej społecznej i literackiej działalności mówiła na konferencji Krystyna Warachowska, pasjonatka twórczości pisarki z Wichulca.

W konferencji, oprócz prelegentów, uczestniczyło wielu oficjalnych gości, m.in. burmistrz Brodnicy Jarosłąw Radacz, burmistrz Jabłonowa Przemysław Górski, wicestarosta Stanisław Kosakowski, przewodniczący Rady Powiatu w Brodnicy Roman Pytlasiński, radni i członkowie zarządu powiatu. Obecne były również przedstawicielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej z Jabłonowa Zamku, gdzie Wanda Brzeska spędziła ostatnie lata swojego życia. Nie zabrakło również młodzieży ze szkół powiatu brodnickiego. Konferencję poprowadziła Justyna Prajs, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy.

Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków pod kierunkiem Jolanty Teodorskiej. Dla uczestników konferencji zaśpiewały również Zuzanna Grodzka i Natalia Cieplińska z zespołu "Podniebni" w Jabłonowie Pomorskim.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej