Laureatki międzynarodowego konkursu

czwartek, 18 maja 2023 r., godz. 09:45  |  Wersja do druku

Samanta Daniszewska i Olga Kwas, uczennice klasy 4 Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy, zajęły zajęły I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wiedzy Historycznej "Polska-Szwecja między rywalizacją a współpracą".

Jest to konkurs adresowany do uczniów szkół średnich Polski, Litwy i Szwecji. Jego organizatorami są Fundacja na rzecz edukacji i kultury im. Anny Wazówny, Oddział PTTK w Golubiu-Dobrzyniu im. Zygmunta Kwiatkowskiego, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Dobrzyńskie Towarzystwo Naukowe, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu i Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu- Dobrzyniu.

Honorowy patronat sprawuje Ambasada Królestwa Szwecji w Warszawie. Konkurs obejmuje trzy kategorie: Praca pisemna, multimedialna i praca plastyczna. Samanta Daniszewska i Olga Kwas wykonały w technologii
modelowania 3D oraz druku 3D FDM/ PLA: herb Wazów oraz magnetyczne szachy polsko-szwedzkie (hetman - Anna Wazówna, król - Zygmunt III Waza).

Do pracy konkursowej dołączyły film pokazujący genezę całego pomysłu, etapy projektowania, modelowanie 3D, wydruk 3D, prace wykończeniowe oraz uzyskany efekt końcowy. Film pozwala w pełni docenić wysiłek autorek, które włożyły w swoje dzieło mnóstwo pracy. Nad prawidłowym procesem modelowania, druku 3D oraz pracami wykończeniowymi czuwała nauczycielka, Jolanta Motylińska.

Na konkurs wpłynęło 60 plastycznych, spośród których jurorzy nagrodzili piętnaście, a I miejsce przyznano uczennicom CKZiU. Dodatkowym sukcesem dziewczyn była I nagroda w przyznana przez społeczność Facebooka. Internauci głosowali w dniach 13.04 - 10.05 i podobnie jak jurorzy zachwycili się pracą Samanty i Kingi.

Uroczysta Gala dla Laureatów oraz wręczenie nagród odbyły się dnia 13 maja 2023 r. na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Poza licznymi nagrodami rzeczowymi, uczennice wywalczyły również indeksy. Są uczennicami pięcioletniego technikum, więc za rok zdaję maturę, ale już teraz mogą planować studia (głównie humanistyczne) na jednej z jedenastu uczelni wyższych.

Gala konkursu zbiegła się z ważnym wydarzeniem: 400 lat temu król Zygmunt III Waza przybył na zamek golubski, aby odwiedzić chorą siostrę – Annę Wazównę. Z tej okazji została wydana specjalna publikacja "Zygmunt III Waza na zamku golubskim" (praca zbiorowa). Ilustracjami są między innymi prace konkursowe nagrodzonych uczestników - w tym uczennic CKZiU.

Warto przypomnieć, że uczniowie CKZiU odnosili sukcesy również w poprzednich edycjach konkursu. W ubiegłym roku Samanta Daniszewska zajęła II miejsce za cyfrową wersję portretu Krystyny Wazówny, ostatniej przedstawicielki dynastii Wazów na tronie szwedzkim. Jej koledzy zdobyli wtedy III miejsce za pracę multimedialną.
Link do filmu o powstawaniu pracy: https://www.youtube.com/watch?v=Qs8WW95MPnI

Źródło: Barbara Stefańska