Zaloguj się | Rejestracja

Święto Konstytucji 3 Maja w Świedziebni

wtorek, 20 maja 2014 r., godz. 10:25  |  Wersja do druku

W Szkole Podstawowej im. ppor. Piotra Wysockiego w Świedziebni, uroczyście obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie pod kierunkiem nauczycielki polskiego zaprezentowali przedstawienie, które dla całej społeczności uczniowskiej było znakomitą lekcją historii.Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Od roku 1946 aż do roku 1990 świętowanie tego dnia było zakazane przez polskie władze. W dokumencie tym zawarto wiele progresywnych wówczas tez, niestety wprowadzenie ich w życie nie było łatwe.

W roku 1972 wybuchła wojna polsko-rosyjska, zwana również wojną w obronie Konstytucji 3 Maja, jednak zakończyła się ona klęska Polski. Rok później Rosja i Prusy przystąpiły do II rozbioru Polski. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w roku 1918, 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem narodowym.

Idee wolnościowe, z którymi kojarzyła się konstytucja nie podobały się władzom PRL-u. Obchody święta tłumione były do roku 1981. Na ponowne, oficjalne obchody święta trzeba było czekać do 1990 roku.

reklama

W Szkole Podstawowej im. ppor. Piotra Wysockiego w Świedziebni bardzo uroczyście świętowano rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie szkoły zaprezentowali krótkie przedstawienie, w którym główny bohater Staś przeniósł się aż do XVIII wieku.

Miał on możliwość spotkania się w Sali Poselskiej Zamku Królewskiego, z twórcami Konstytucji 3 Maja. Na obrady Sejmu wielkiego zabrał go jego imiennik Stanisław Staszic.

Była to ogromnie ciekawie przeprowadzona lekcja historii dla całej społeczności uczniowskiej. Uroczystość uświetnił także występ chóru szkolnego. Apel przygotowała polonistka Jolanta Teodorska z uczniami klasy VI b.

Źródło: Szkoła Podstawowa w Świedziebni

Lekcja historii o Konstytucji 3 Maja:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama