Gmina Brodnica informuje

poniedziałek, 09 stycznia 2023 r., godz. 09:29  |  Wersja do druku

Statystyki pokazują, że z roku na rok produkujemy coraz więcej odpadów. Segregacja odpadów ma sens i wcale nie jest taka trudna. Dzięki segregacji nasze odpady mają szansę zyskać swoje drugie życie, a nie jest to bez znaczenia dla naszej zaśmieconej planety.

Drodzy Mieszkańcy!

Mija kolejny rok funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, kiedy to Gmina Brodnica realizuje obowiązek zbierania i zagospodarowania wytwarzanych przez nas odpadów. Obecnie stawka jaką Gmina płaci za tonę odpadów komunalnych wynosi 1143,07 zł brutto. Rocznie każdy z nas wytwarza około 330 kilogramów odpadów komunalnych. Po przeliczeniu na jednego mieszkańca koszt 1 kilograma odpadów to około 1,14 złotego. Niestety podsumowując lata ubiegłe zauważamy wzrost ilości wytwarzanych odpadów komunalnych, a w szczególności ciężkich odpadów ulegających biodegradacji (wzrost r/r o 25%). Dlatego zachęcamy Państwa do tworzenia na swoich nieruchomościach przydomowych kompostowników i kompostowania w nich bioodpadów. Zachęcamy również do nie wyrzucania skoszonej trawy do pojemników, ale jej wykorzystania jako naturalnego nawozu (np. podsypywania iglaków, koszenie trawników bez jej zbierania, mulczowania itd.)

Biorąc pod uwagę obecne ilości wytwarzanych odpadów, aby móc pokryć ponoszone koszty funkcjonowania systemu, należałoby zwiększyć stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi o 40%! Chcemy pomóc wszystkim mieszkańcom w tym trudnym czasie, dlatego zdecydowaliśmy wspólnie z Radą Gminy, że nie będziemy wprowadzać podwyżki opłat a będziemy dopłacać z budżetu gminy do kosztów gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Jednak w dłuższej perspektywie utrzymanie dopłat nie będzie możliwe. Dlatego tak ważne jest abyśmy uświadomili sobie, że to od nas wszystkich zależy ile będziemy płacić za odpady.

Musimy zmienić mentalność w podejściu do gospodarowania odpadami. Możemy wspólnie ograniczyć ich ilość i zadbać o środowisko dla przyszłych pokoleń, a przy tym ograniczyć nasze wydatki za odpady. Mniejsza ilość wytwarzanych odpadów przełoży się na oszczędności, a w konsekwencji przyczyni się do większych możliwości inwestycyjnych na terenie gminy. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, które pozwolą ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów, a co za tym idzie nie wprowadzać radykalnych podwyżek stawki.

Jak zmniejszyć ilość odpadów?
  • Powstające odpady segreguj
  • Kompostuj bioodpady
  • Nie marnuj żywności
  • Idź na zakupy z własną torbą
  • Kupuj produkty na wagę
  • Unikaj niepotrzebnych opakowań
  • Zrezygnuj z artykułów jednorazowego użytku
  • Zakup dzbanek z filtrem do wody
  • Wykorzystuj produkty ponownie
  • Oszczędzaj papier

To proste działania, które nie wymagają od nas dodatkowego zaangażowania tylko zmiany przyzwyczajeń. Korzyści jakie płyną z segregacji odpadów to przede wszystkim: zmniejszenie ilości odpadów, jakie trafiają na składowisko, ograniczenie eksploatacji zasobów naturalnych poprzez wykorzystanie w produkcji surowców wtórnych oraz oszczędności finansowe segregującego odpady.

Kompostowanie

Segregacja odpadów