Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Brodnica informuje

poniedziałek, 09 stycznia 2023 r., godz. 09:29  |  Wersja do druku

Statystyki pokazują, że z roku na rok produkujemy coraz więcej odpadów. Segregacja odpadów ma sens i wcale nie jest taka trudna. Dzięki segregacji nasze odpady mają szansę zyskać swoje drugie życie, a nie jest to bez znaczenia dla naszej zaśmieconej planety.Drodzy Mieszkańcy!

Mija kolejny rok funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, kiedy to Gmina Brodnica realizuje obowiązek zbierania i zagospodarowania wytwarzanych przez nas odpadów. Obecnie stawka jaką Gmina płaci za tonę odpadów komunalnych wynosi 1143,07 zł brutto. Rocznie każdy z nas wytwarza około 330 kilogramów odpadów komunalnych. Po przeliczeniu na jednego mieszkańca koszt 1 kilograma odpadów to około 1,14 złotego. Niestety podsumowując lata ubiegłe zauważamy wzrost ilości wytwarzanych odpadów komunalnych, a w szczególności ciężkich odpadów ulegających biodegradacji (wzrost r/r o 25%). Dlatego zachęcamy Państwa do tworzenia na swoich nieruchomościach przydomowych kompostowników i kompostowania w nich bioodpadów. Zachęcamy również do nie wyrzucania skoszonej trawy do pojemników, ale jej wykorzystania jako naturalnego nawozu (np. podsypywania iglaków, koszenie trawników bez jej zbierania, mulczowania itd.)

Biorąc pod uwagę obecne ilości wytwarzanych odpadów, aby móc pokryć ponoszone koszty funkcjonowania systemu, należałoby zwiększyć stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi o 40%! Chcemy pomóc wszystkim mieszkańcom w tym trudnym czasie, dlatego zdecydowaliśmy wspólnie z Radą Gminy, że nie będziemy wprowadzać podwyżki opłat a będziemy dopłacać z budżetu gminy do kosztów gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Jednak w dłuższej perspektywie utrzymanie dopłat nie będzie możliwe. Dlatego tak ważne jest abyśmy uświadomili sobie, że to od nas wszystkich zależy ile będziemy płacić za odpady.

Musimy zmienić mentalność w podejściu do gospodarowania odpadami. Możemy wspólnie ograniczyć ich ilość i zadbać o środowisko dla przyszłych pokoleń, a przy tym ograniczyć nasze wydatki za odpady. Mniejsza ilość wytwarzanych odpadów przełoży się na oszczędności, a w konsekwencji przyczyni się do większych możliwości inwestycyjnych na terenie gminy. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, które pozwolą ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów, a co za tym idzie nie wprowadzać radykalnych podwyżek stawki.

Jak zmniejszyć ilość odpadów?
  • Powstające odpady segreguj
  • Kompostuj bioodpady
  • Nie marnuj żywności
  • Idź na zakupy z własną torbą
  • Kupuj produkty na wagę
  • Unikaj niepotrzebnych opakowań
  • Zrezygnuj z artykułów jednorazowego użytku
  • Zakup dzbanek z filtrem do wody
  • Wykorzystuj produkty ponownie
  • Oszczędzaj papier

To proste działania, które nie wymagają od nas dodatkowego zaangażowania tylko zmiany przyzwyczajeń. Korzyści jakie płyną z segregacji odpadów to przede wszystkim: zmniejszenie ilości odpadów, jakie trafiają na składowisko, ograniczenie eksploatacji zasobów naturalnych poprzez wykorzystanie w produkcji surowców wtórnych oraz oszczędności finansowe segregującego odpady.

Kompostowanie

Segregacja odpadów

Z wyrazami szacunku
Wójt Gminy Brodnica
/-/ Adam Zalewski


Źródło: UG Brodnica


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej