Zaloguj się | Rejestracja

Grypa - szczyt zachorowań przed nami!

poniedziałek, 09 stycznia 2023 r., godz. 08:23  |  Wersja do druku

Od 1 października do 31 grudnia 2022 r. w powiecie brodnickim zanotowano 3660 zachorowań na grypę, z czego 128 zdiagnozowanych przypadków wymagało hospitalizacji. To dużo więcej zakażeń wirusem choroby niż w latach poprzednich w tym samym okresie – poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy. Tymczasem szczyt zachorowań dopiero przed nami.W ostatnim kwartale 2020 roku zanotowano 1496 zachorowań i 7 hospitalizacji, a w tym samym czasie 2021 - 2674 zachorowania i 203 hospitalizacje. Jednak najwięcej zakażeń wirusem grypy w Polsce obserwuje się zwykle na przełomie stycznia i lutego. Należy więc spodziewać się, że największa fala zachorowań dopiero nadejdzie. Tym większy niepokój budzi fakt, że poziom tzw. wyszczepialności w powiecie brodnickim jest dalece niewystarczający. W 2021 r. wynosił zaledwie 2,35 proc. ogółu populacji.

- Apelujemy do mieszkańców powiatu brodnickiego oraz wszystkich innych środowisk i instytucji o podjęcie koniecznej i odpowiedzialnej decyzji o poddaniu się szczepieniu przeciwko grypie oraz bezwzględnej konieczności przestrzegania zasad sanitarnych zapobiegających zachorowaniom na grypę i inne choroby infekcyjne - nawołuje Danuta Kowalkowska-Szramka, brodnicka powiatowa inspektor Państwowej Inspekcji Sanitarnej, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brodnicy. - Szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne dla seniorów, najbardziej podatnych na grypę - dodaje.

O tym, dla kogo jeszcze zaszczepienie jest szczególnie ważne i powinien się zaszczepić można przeczytać w "Apelu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy dotyczącym profilaktyki grypy".

Apel Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy dotyczący profilaktyki grypy

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy uprzejmie informuje, iż w Polsce, województwie kujawsko-pomorskim i powiecie brodnickim notuje się dynamiczny wzrost zachorowań na grypę. Od 1 października do 31 grudnia 2022 r. w powiecie brodnickim zanotowano już 3660 zachorowań i 128 hospitalizacji, w analogicznym okresie w poprzednich latach: w 2020 r. – 1496 zachorowań i 7 hospitalizacji, w 2021 r. – 2674 zachorowań i 203 hospitalizacje. Szczyt zachorowań przed nami. Najwięcej zachorowań w Polsce obserwuje się na przełomie stycznia i lutego. Niepokojącym faktem jest niewystarczający poziom wyszczepialności społeczeństwa w powiecie brodnickim, który w 2021 r. wynosił 2,35%.

Wyżej wymienione liczby powodują refleksję i motywują do dalszego działania w celu prewencji zachorowań. W przypadku grypy od lat dostępne są szczepionki, które chronią nie tylko przed zachorowaniem, ale przede wszystkim przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami (m.in. zapaleniem płuc, zapaleniem oskrzeli, zapaleniem mięśnia sercowego, niewydolnością oddechową, powikłaniami neurologicznymi, takimi jak zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych, których następstwa bywają nieodwracalne).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy apeluje do mieszkańców powiatu brodnickiego oraz wszystkich innych środowisk i instytucji o podjęcie koniecznej i odpowiedzialnej decyzji o poddanie się szczepieniu przeciwko grypie oraz bezwzględnej konieczności przestrzegania zasad sanitarnych zapobiegających zachorowaniom na grypę i inne choroby infekcyjne.

Szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne dla seniorów, najbardziej podatnych na grypę. Powinny się szczepić także kobiety w ciąży i małe dzieci oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak np. schorzenia sercowo-naczyniowe i cukrzyca. Zaszczepić powinny się również osoby, które mogą przenosić grypę na osoby z grup wysokiego ryzyka oraz osoby zdrowe mogące stanowić źródło zakażenia dla tych osób. Są to, m.in. pracownicy ochrony zdrowia, szkół, urzędów, handlu, transportu oraz inne osoby narażone na kontakty z dużą liczbą ludzi.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy przypomina, iż do zasad postępowania, o których winniśmy pamiętać należą:
  • zakrywanie nosa i ust podczas kichania i kaszlu
  • w przypadku objawów choroby - pozostanie w domu i unikanie kontaktów z innymi ludźmi
  • regularne i dokładne mycie rąk
  • unikanie tłumów
  • zachowywanie dystansu od innych osób
  • noszenie maseczek w miejscach publicznych
  • właściwe odżywianie wzmacniające system immunologiczny do walki z wirusami oparte na zasadach zdrowego żywienia i obfitujące w warzywa i owoce zawierające dużą ilość witamin oraz składników mineralnych
  • zachowanie właściwej higieny snu przyczyniającej się do zwiększenia odporności

Z uwagi na występującą tendencję wzrostową dotyczącą zakażeń grypą i innymi infekcjami grypopodobnymi, szczególnie wśród uczniów i kadry pedagogicznej placówek oświatowych na terenie powiatu brodnickiego, PPIS w Brodnicy apeluje do rodziców i opiekunów dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i młodzieży uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych o wykazanie odpowiedzialności i nie posyłanie do placówek oświatowych chorych dzieci oraz poddanie się szczepieniom przeciw grypie, a także o odpowiedzialność i przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego wśród kadry pedagogicznej i obsługi placówek oświatowych.

W przypadku wystąpienia objawów chorobowych (gorączka powyżej 38 ºC, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy), uczucie rozbicia, osłabienia, złe samopoczucie, kaszel, ból gardła, katar) zaleca się kontakt z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania. Pozostanie przez chorego w domu w przypadku wystąpienia objawów chorobowych ma istotne znaczenie dla ograniczenia szerzenia się chorób, w tym grypy i innych chorób infekcyjnych.

Więcej informacji na temat grypy można znaleźć na stronie internetowej:

https://www.gov.pl/web/psse-brodnica/grypa-pamietaj-o-szczepieniu

Tylko wspólnymi siłami możemy zapobiec zachorowaniom na grypę!

Wspólne działania przynoszą najlepsze efekty!

Bądźmy solidarni i odpowiedzialni!

Przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa i jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy

zaszczepmy się przeciw grypie!


Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej