Gmina Brzozie informuje

wtorek, 26 lipca 2022 r., godz. 13:07  |  Wersja do druku

"Korpus Wsparcia Seniorów" na 2022 rok to program ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, który jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia. Gmina Brzozie wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Brzoziu przystąpiły do realizacji tego programu.

W ramach programu seniorom z wieku 65 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. "opasek bezpieczeństwa", które będą połączone z usługą operatora pomocy. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwi połączenie się z gotową do interwencji centralą.

"Opieka na odległość" gwarantuje szeroko pojęty system bieżącego monitorowania stanu seniora w miejscu jego zamieszkania oraz pozwala na natychmiastową reakcję w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Do udziału w programie są kwalifikowani seniorzy w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzącym samodzielnie gospodarstwo domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, a środki na jego realizację działań pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

W gminie Brzozie do Programu "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2022 przystąpiło 15 osób. Zorganizowano spotkanie, na którym seniorzy zostali zapoznani z rządowym programem, a także zostali przeszkoleni z zasad użytkowania opaski. Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z całodobowym Centrum monitoringu. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z dyspozytorem (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka), który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.

Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska wraz z kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Ewą Graczyk - Baron spotkały się z uczestnikami projektu z terenu gminy Brzozie. Seniorom biorącym udział w programie rozdano "opaski bezpieczeństwa" a także omówiono sposób ich użytkowania. Ze względu na swój stan zdrowia nie wszyscy uczestnicy projektu mogli wziąć udział w spotkaniu, dlatego też tym osobom opaski zostały przekazane bezpośrednio w miejscu ich zamieszkania.

"Opieka na odległość” jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. To idealne rozwiązanie, szczególnie dla osób samotnych, zarówno tych wymagających usług opiekuńczych jak i tych, którzy z tej formy wsparcia nie korzystają, ale u których zmiany stanu zdrowia są na tyle nieprzewidywalne, że konieczne jest stałe monitorowanie podstawowych funkcji życiowych.

Źródło: Gmina Brzozie

Dzialkowicz.jpg

Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film