Zaloguj się | Rejestracja

XV Jarmark Ekologiczny w Brodnicy

poniedziałek, 25 lipca 2022 r., godz. 10:28  |  Wersja do druku

Produkty regionalne, żywność ekologiczna, degustacje potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, wyroby artystyczne, rośliny ozdobne, a także wiele ciekawostek, to wszystko było w ofercie XV Jarmarku Ekologicznego w Brodnicy, który odbył się w niedzielę, 24 lipca na brodnickim Przedzamczu."Jarmark Ekologiczny z królewną Anną" to impreza dobrze znana mieszkańcom miasta i regionu oraz turystom odpoczywającym na Pojezierzu Brodnickim. Na tych, którzy zechcieli spędzić niedzielę miło i rodzinnie, na Przedzamczu czekało moc atrakcji. Stanęło tam kilkadziesiąt stoisk z żywnością ekologiczną, wyrobami artystycznymi i roślinami ozdobnymi.

Podczas jarmarku sprzedawane były m.in.: żywność ekologiczna certyfikowana, miody, dania regionalne, pieczywo, nabiał, tradycyjne domowe wędliny, warzywa, przetwory warzywne i owocowe, przyprawy, ekologiczne soki, produkty z grupy tzw. zdrowej żywności, rośliny, drzewka i krzewy, wyroby rzemiosła artystycznego, zabawki, naturalne kosmetyki do twarzy, ciała, włosów oraz kąpieli i aromaterapii i wiele, wiele innych.

Od godziny 13:00 odbywały się koncerty, było miasteczko medyczne, giełda kolekcjonerska, pokazy naukowe. Przez cały czas trwania imprezy promowane były produkty wieprzowe na towarzyszącym jarmarkowi "Pikniku Wieprzowym" organizowanym przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą z Przysieka. Nie zabrakło również potraw regionalnych, które przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz, zapytany o ideę jarmarku powiedział nam: - Bardzo się cieszę, że już po raz piętnasty możemy się spotkać na "Jarmarku Ekologicznym z królewną Anną". Impreza cieszy się dużym uznaniem i rangą wśród naszych mieszkańców, jak również wśród turystów, bo jest tak znana, że tłumnie tu przybywają również goście z okolicznych miejscowości. Tegoroczny jarmark jest chyba rekordowy, jeżeli chodzi o ilość stoisk, bo wystawiło się prawie stu wystawców. Jestem zadowolony, że tak jarmark nam się rozrasta i cieszy się ciągle niesłabnącą popularnością. Chodzi nam o to, żeby mieszkańcy mogli zapoznać się z ekologią i żywnością ekologiczną, ale mogli jej też tu spróbować. Korzystając z okazji chciałbym bardzo podziękować wszystkim sponsorom, bo to też dzięki nim mamy taką wspaniałą imprezę, na której możemy wiele się nauczyć, zobaczyć i popróbować.

Na scenie wystąpiły między innymi zespół: Wesołe Kumoszki, Trio Mariachi, kilkudziesięcioosobowa orkiestra dęta z Mykanowa wraz z zespołem tanecznym i zespół Maraquja. Organizatorem imprezy był Urząd Miejski w Brodnicy, współorganizatorami Muzeum w Brodnicy. Partnerami XV Jarmarku Ekologicznego "Jarmarku z królewną Anną" były: Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Stowarzyszenie Ekołan, Stowarzyszenie Integracja i Współpraca. PGK, MPWiK, PEC.

Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Senator Ryszard Bober obecny w tym dniu na jarmarku podsumował go słowami: - Wracamy tu do dawnych tradycji, które kiedyś były stosowane. Nie było leków syntetycznych, a wszystko było oparte o wiedzę i doświadczenie pokoleń. Stosowano rośliny i zioła na wszystkie dolegliwości, którymi ówczesne społeczeństwo się leczyło. Obecne życie opiera się w głównej mierze na półproduktach i gotowych produktach, które w sobie zawierają różne związki chemiczne przedłużające ich trwałość. Powinniśmy unikać takiej żywności przetworzonej, a tutaj mamy okazję, żeby kupić żywność ekologiczną z gospodarstw o najwyższych standardach. To jest okazja, żeby zapoznać mieszkańców ze zdrowym stylem odżywiania. Jestem pozytywnie zaskoczony, że Miasteczko Zdrowia wzbudza też tak ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców Brodnicy i powiatu brodnickiego. To pokazuje, jak bardzo potrzebne są inwestycje w opiekę zdrowotną, żeby powstawały specjalistyczne przychodnie na terenie powiatu brodnickiego. Cieszy duże zainteresowanie imprezą i cieszy piękna pogoda, a za chwilę będą żniwa i będziemy walczyć o przysłowiową "kromkę chleba", żeby jej nam nie zabrakło i nie zabrakło polskiej żywności, która tu tak pięknie jest prezentowana.

XV Jarmark Ekologiczny w Brodnicy:

reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej