XV Jarmark Ekologiczny w Brodnicy

poniedziałek, 25 lipca 2022 r., godz. 10:28  |  Wersja do druku

Produkty regionalne, żywność ekologiczna, degustacje potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, wyroby artystyczne, rośliny ozdobne, a także wiele ciekawostek, to wszystko było w ofercie XV Jarmarku Ekologicznego w Brodnicy, który odbył się w niedzielę, 24 lipca na brodnickim Przedzamczu.

"Jarmark Ekologiczny z królewną Anną" to impreza dobrze znana mieszkańcom miasta i regionu oraz turystom odpoczywającym na Pojezierzu Brodnickim. Na tych, którzy zechcieli spędzić niedzielę miło i rodzinnie, na Przedzamczu czekało moc atrakcji. Stanęło tam kilkadziesiąt stoisk z żywnością ekologiczną, wyrobami artystycznymi i roślinami ozdobnymi.

Podczas jarmarku sprzedawane były m.in.: żywność ekologiczna certyfikowana, miody, dania regionalne, pieczywo, nabiał, tradycyjne domowe wędliny, warzywa, przetwory warzywne i owocowe, przyprawy, ekologiczne soki, produkty z grupy tzw. zdrowej żywności, rośliny, drzewka i krzewy, wyroby rzemiosła artystycznego, zabawki, naturalne kosmetyki do twarzy, ciała, włosów oraz kąpieli i aromaterapii i wiele, wiele innych.

Od godziny 13:00 odbywały się koncerty, było miasteczko medyczne, giełda kolekcjonerska, pokazy naukowe. Przez cały czas trwania imprezy promowane były produkty wieprzowe na towarzyszącym jarmarkowi "Pikniku Wieprzowym" organizowanym przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą z Przysieka. Nie zabrakło również potraw regionalnych, które przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz, zapytany o ideę jarmarku powiedział nam: - Bardzo się cieszę, że już po raz piętnasty możemy się spotkać na "Jarmarku Ekologicznym z królewną Anną". Impreza cieszy się dużym uznaniem i rangą wśród naszych mieszkańców, jak również wśród turystów, bo jest tak znana, że tłumnie tu przybywają również goście z okolicznych miejscowości. Tegoroczny jarmark jest chyba rekordowy, jeżeli chodzi o ilość stoisk, bo wystawiło się prawie stu wystawców. Jestem zadowolony, że tak jarmark nam się rozrasta i cieszy się ciągle niesłabnącą popularnością. Chodzi nam o to, żeby mieszkańcy mogli zapoznać się z ekologią i żywnością ekologiczną, ale mogli jej też tu spróbować. Korzystając z okazji chciałbym bardzo podziękować wszystkim sponsorom, bo to też dzięki nim mamy taką wspaniałą imprezę, na której możemy wiele się nauczyć, zobaczyć i popróbować.

Na scenie wystąpiły między innymi zespół: Wesołe Kumoszki, Trio Mariachi, kilkudziesięcioosobowa orkiestra dęta z Mykanowa wraz z zespołem tanecznym i zespół Maraquja. Organizatorem imprezy był Urząd Miejski w Brodnicy, współorganizatorami Muzeum w Brodnicy. Partnerami XV Jarmarku Ekologicznego "Jarmarku z królewną Anną" były: Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Stowarzyszenie Ekołan, Stowarzyszenie Integracja i Współpraca. PGK, MPWiK, PEC.

Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Senator Ryszard Bober obecny w tym dniu na jarmarku podsumował go słowami: - Wracamy tu do dawnych tradycji, które kiedyś były stosowane. Nie było leków syntetycznych, a wszystko było oparte o wiedzę i doświadczenie pokoleń. Stosowano rośliny i zioła na wszystkie dolegliwości, którymi ówczesne społeczeństwo się leczyło. Obecne życie opiera się w głównej mierze na półproduktach i gotowych produktach, które w sobie zawierają różne związki chemiczne przedłużające ich trwałość. Powinniśmy unikać takiej żywności przetworzonej, a tutaj mamy okazję, żeby kupić żywność ekologiczną z gospodarstw o najwyższych standardach. To jest okazja, żeby zapoznać mieszkańców ze zdrowym stylem odżywiania. Jestem pozytywnie zaskoczony, że Miasteczko Zdrowia wzbudza też tak ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców Brodnicy i powiatu brodnickiego. To pokazuje, jak bardzo potrzebne są inwestycje w opiekę zdrowotną, żeby powstawały specjalistyczne przychodnie na terenie powiatu brodnickiego. Cieszy duże zainteresowanie imprezą i cieszy piękna pogoda, a za chwilę będą żniwa i będziemy walczyć o przysłowiową "kromkę chleba", żeby jej nam nie zabrakło i nie zabrakło polskiej żywności, która tu tak pięknie jest prezentowana.

XV Jarmark Ekologiczny w Brodnicy:

Dzialkowicz.jpg