Zaloguj się | Rejestracja

Zielona Niedziela w Świedziebni

wtorek, 05 kwietnia 2022 r., godz. 14:42  |  Wersja do druku

W niedzielę, 3 kwietnia w Spółdzielni Mleczarskiej Ekomlecz w Świedziebni rozmawiano o problemach finansowych rolników i producentów, opłacalności produkcji, szansach i zagrożeniach płynących z "Zielonego Ładu", a także aktualnej sytuacji w polskim rolnictwie. Na Zieloną Niedzielę zaprosili senator Ryszard Bober i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.W ponad 100 powiatach w całej Polsce Polskie Stronnictwo Ludowe zorganizowało spotkania z rolnikami, producentami żywności i konsumentami. Rozmawiano o bezpieczeństwie żywnościowym, problemach polskiego rolnictwa i rozwiązaniach na przyszłość. W Świedziebni z przybyłymi rozmawiali senator RP Ryszard Bober i wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski.

Tematem spotkania było polskie rolnictwo:
  • bezpieczeństwo żywnościowe kraju
  • szanse i zagrożenia wynikające z "Zielonego Ładu
  • aktualna sytuacja polskiego rolnictwa
  • problemy finansowe rolników i producentów w obecnej sytuacji gospodarczej
  • opłacalność produkcji

3 kwietnia przedstawiono także zbiór dziesięciu postulatów. dotyczących pomocy polskiej wsi:
1. Odsunięcie w czasie wprowadzenia w życie Zielonego Ładu i ograniczeń w produkcji żywności.
2. Dopłata 1000 zł do tony nawozu.
3. Polska wieś zieloną elektrownią.
4. 0% VAT na polską, zdrową, tradycyjną żywność.
5. Większe środki na bioasekurację – walka z ASF.
6. STOP CPK – środki przeznaczone na transformację energetyczną.
7. Zielony targ w każdej gminie
8. Odbiurokratyzowanie agencji rolnych i uwolnienie ziemi dla rolników.
9. Uruchomienie niewykorzystanych środków z PROW.
10. Przywrócenie systemów melioracji.

- W obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej musimy mocniej zabiegać o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Polski. Jedną ze spraw, która nas niepokoi jest planowane przez Komisję Europejską ograniczenie produkcji rolnej - powiedział senator Ryszard Bober - Uważamy że wprowadzenie w życie Zielonego Ładu powinno zostać odsunięte w czasie. Chcemy zwrócić uwagę rolnikom na te wszystkie zagrożenia, jakie konsekwencje będą dla bezpieczeństwa żywnościowego Polek i Polaków, jak również całej Europy, po wprowadzeniu Zielonego Ładu w tej perspektywie. Zagrożenie jest duże, o czym była dzisiaj tu mowa. To nie jest oferta, która stricte ma być tylko polityczną, ale przy polityce realizowanej przez rząd, która tak wspaniale pokazuje, że Zielony Ład jest szansą dla polskiego rolnictwa, my chcemy pokazać obiektywnie, nie politycznie, jak wpłynie to na rynek artykułów rolno-spożywczych i jakie będą z tego tytułu konsekwencje dla konsumentów. Jest wiosna, idą teraz potężne nakłady, ale nikt nie jest w stanie przewidzieć, po ile swoje płody rolne sprzeda. Nie było dotąd takiej sytuacji niepewności, z jaką mamy teraz do czynienia. Dziękuję wszystkim, którzy dzisiaj tutaj przybyli, bo to znaczy, że temat jest ważny. Musimy wspólnie walczyć o polską wieś i funkcjonowanie gospodarstw rolnych, a co za tym idzie funkcjonowanie rodzin rolników, bo dochód spada i co roku jest gorszy - dodał.

Zielona Niedziela w Świedziebni:
reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej