Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z Wójtem Gminy Świedziebnia

wtorek, 01 marca 2022 r., godz. 10:14  |  Wersja do druku

Z pewnością nie jest łatwo zarządzać gminą, ale zarządzać nią kilka kadencji to już sztuka kompromisu. Nie był to łatwy rok dla gminy, jednak wytyczone cele udało się zrealizować. O największej inwestycji minionego roku, funkcjonowaniu w pandemii i zrealizowanych planach rozmawialiśmy z Wójtem Gminy Świedziebnia Szymonem Zalewskim.To Pana czwarta kadencja na stanowisku Wójta Gminy Świedziebnia. Czy łatwo być wójtem tak długi czas?

Szymon Zalewski, wójt gminy Świedziebnia: - Nie jest to proste, bo tak, jak każdy z nas ma wiele planów, nie na wszystko wystarcza od razu pieniędzy. Dlatego najpierw wybiera się rzeczy najważniejsze i stopniowo je realizuje. Nie da się niestety wszystkiego zrobić od razu, ale wierzę, że cele, jakie sobie wyznaczyłem, uda się zrealizować. Jestem przekonany, że jest jeszcze wiele do zrobienia, ale nie mam zamiaru zwalniać tempa. Choć nie jest to łatwe, praca daje mi naprawdę wiele satysfakcji. Staram się równomiernie realizować inwestycje we wszystkich miejscowościach gminy. Samorząd to jest coś, co tak naprawdę nigdy się nie kończy. Trzeba analizować, słuchać ludzi, zdobywać pieniądze z zewnątrz. Każda z inwestycji, chociażby ta najmniejsza, przyczynia się do poprawy życia mieszkańców.

Nie był to z pewnością łatwy rok, czy dał się w gminie mocno we znaki?

Szymon Zalewski, wójt gminy Świedziebnia: - To był naprawdę trudny rok i to zarówno jeżeli chodzi o budżet, dostępne pieniądze i też racjonalne wydanie tego, co się udało pozyskać i tego czym dysponowaliśmy we własnym budżecie. Oczywiście mamy też sukcesy na koncie, jak choćby Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. długo to trwało, zanim udało się pozyskać środki z Urzędu Marszałkowskiego. Projekt był już przygotowany i jesienią 2021 roku punkt został otwarty. To była z pewnością nasza największa inwestycja ubiegłego roku. Zakres prac obejmował: roboty rozbiórkowe, wyposażenie PSZOK-u (m.in. kontenery, wagi, pojemniki na odpady), budowę wiaty na odpady, budowę altany edukacyjnej, wykonanie sieci kanalizacyjnej oraz przyłącza wodociągowego, wykonanie zasilenia i oświetlenia PSZOK-u. oraz utwardzenie terenu na placu punktu. Całkowita wartość projektu wyniosła 1 981 133,73 zł, a jego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego to 1 683 963,67 zł.

W tym roku zakończony został drugi i trzeci etap budowy drogi Świedziebnia - Zasady. To bardzo duża inwestycja wykonana we współpracy z Powiatem Brodnickim.

Szymon Zalewski, wójt gminy Świedziebnia: - Jeżeli chodzi o inwestycje drogowe, to realizowaliśmy pół kilometra drogi w miejscowości Granaty, kilometr drogi o nawierzchni bitumicznej w miejscowości Grzęby, co z pewnością ułatwi życie mieszkańcom i bardzo ważna inwestycja drogowa, którą przeprowadzał Powiat Bronicki na naszym terenie i z naszym finansowym udziałem, czyli drugi i trzeci etap budowy drogi Świedziebnia - Zasady. Wcześniej był wykonany pierwszy etap budowy tej drogi od strony Zasad, a teraz dalsza część. Z naszego budżetu przeznaczyliśmy kilkaset tysięcy na tę inwestycję, bo przecież chociaż to droga powiatowa, to w 95% procentach korzystają z niej nasi mieszkańcy.

Miniony rok nie pozwolił też na imprezy kulturalne, jak wyglądało to w gminie Świedziebnia?

Szymon Zalewski, wójt gminy Świedziebnia: - Niestety z powodu pandemii nie odbywały się żadne cykliczne imprezy na terenie naszej gminy, bardzo też ograniczyliśmy tegoroczne dożynki, które odbyły się bez części rozrywkowej odbywającej się corocznie w parku. W trakcie tych dożynek bardzo promowaliśmy szczepienia przeciw COVID-19, sporo osób udało się zaszczepić. Jako gmina zajęliśmy drugie miejsce w powiecie za szczepienia i zdobyliśmy nagrodę w wysokości 500 tysięcy złotych. Na ten sukces zapracowaliśmy dwiema imprezami - dożynkami, gdzie punkt szczepień zorganizowali strażacy z OSP przy współpracy księdza proboszcza i przyjazd szczepionkobusa, w którym zaszczepiło się ponad 50 osób. Okres pandemii z jej obostrzeniami był dla nas i dla mieszkańców bardzo trudny. Urząd działał w okrojonej formie tylko na dole, mieszkańcy mogli tam załatwić swoje sprawy. Dla urzędników też nie było to łatwe, ale takie były warunki i mam nadzieję, że to już przeszłość.

Udało się nam pozyskać środki z Narodowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład na rozbudowę świetlicy w Świedziebni, którą będziemy realizować w tym roku. To duża rozbudowa, bo na kwotę 1 800 tysięcy, jesteśmy na końcowym etapie gromadzenia dokumentów do przetargu, mam nadzieję, że jesienią będzie już funkcjonowała. W Świedziebni nie mamy lokalu o takim przeznaczeniu, będzie tam duża sala służąca do spotkań z pełnym zapleczem. Na położenie około 3,5 km nawierzchni bitumicznej drogi otrzymaliśmy od wojewody z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg środki w wysokości 50% planowanych kosztów. Pod koniec roku otrzymaliśmy środki na uzupełnienie subwencji ogólnej, z przeznaczeniem na wsparcie finansowe inwestycji w zakresie kanalizacji oraz wodociągów i zaopatrzenia w wodę. Na rozbudowę sieci kanalizacyjnej w wysokości 1 960 tysięcy i 300 tysięcy na rozbudowę sieci wodociągowej. Przygotowujemy też dokumentację na przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków. chcemy być gotowi do aplikowania o środki na ten cel. Nie da się niestety wszystkiego zrobić od razu, ale wierzę, że cele, jakie sobie wyznaczyłem, uda się zrealizować. Niedosyt zawsze będzie, ponieważ nasza gmina, jak większość gmin ma tylko tyle środków, a nie więcej i trzeba nimi mądrze gospodarzyć.

Dziękuję za rozmowę.

Źródło: Wójt Gminy Świedziebnia Szymon Zalewski


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej