Zaloguj się | Rejestracja

Uczniowie CKZiU w Granadzie

poniedziałek, 22 listopada 2021 r., godz. 09:10  |  Wersja do druku

W dniach od 30 października do 13 listopada 2021 roku dwudziestoosobowa grupa uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy przebywała w Granadzie w Hiszpanii, finalizując rozpoczęty w czerwcu br. projekt “Szlifowanie diamentów”.Jest to projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, finansowany w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Przedsięwzięcie ma charakter proekologiczny, promuje ideę “zero waste”. Termin ten w dosłownym tłumaczeniu oznacza "zero odpadów", a dotyczy odpowiedzialnej produkcji, konsumpcji, ponownego wykorzystywania opakowań i materiałów, aby nie trafiały do ziemi, wody czy powietrza, szkodząc środowisku.

Uczniowie CKZiU pracowali nad projektem wspólnie z młodzieżą z Hiszpanii z partnerskiej szkoły Ave Maria Casa Madre z Granady. Brodniczanie spędzili dwa tygodnie w samym centrum Granady w internacie szkoły, skąd każdego dnia mogli podziwiać piękny widok na Alhambrę, zespół pałacowy uznawany za jeden z najważniejszych zabytków nie tylko miasta, ale też całej Hiszpanii. Każdy dzień pobytu był wypełniony pracą nad projektem oraz zwiedzaniem i poznawaniem wielokulturowej Andaluzji.

Młodzież dyskutowała na temat zagrożeń wynikających z zaniedbań ochrony środowiska i szukała dobrych praktyk pomagających chronić naszą planetę. Brodniczanie uczestniczyli w lekcjach razem z hiszpańskimi rówieśnikami. Były to między innymi lekcje języka angielskiego, plastyki i najciekawsze - ogrodnictwa. Młodzież zobaczyła, jak można w praktyce uczyć troski o środowisko, ponieważ uczniowie z Ave Casa Madre między innymi uprawiają ekologiczne warzywa, wykorzystywane w szkolnej stołówce. Do ich podlewania stosują wodę deszczową zbieraną do specjalnych zbiorników. Podczas wspólnych zajęć młodzież pieliła grządki i sadziła czosnek.

Głównym przedsięwzięciem projektu było stworzenie interaktywnej mapy “Zero waste”. Mapa jest edytowalna, więc na bieżąco będzie można dodawać kolejne miejsca promujące rozwiązania ekologiczne. Uczniowie zbudowali też makietę Alhambry z odpadów zebranych podczas pobytu w Granadzie. Podczas pracy wykazali się niezwykłą pomysłowością i talentem plastycznym. Efekt końcowy spotkał się z dużym uznaniem hiszpańskich partnerów.

Pobyt w Granadzie to również wiele godzin zwiedzania miasta i okolicy. Uczniowie odwiedzili zabytkowe dzielnice: cygańskie Sacromonte i Albaycin oraz żydowską Realejo. Zwiedzili też Alhambrę z przylegającymi ogrodami Generalife, Pałac Nazrytów z misternymi zdobieniami ścian, kolumn i sklepień oraz katedrę i opactwo Abadia de Sacromonte. Młodzież podziwiała podzwrotnikową roślinność, piękne widoki na góry Sierra Nevada ale też pełne uroku wąskie i strome uliczki, charakterystyczne dla Granady. W nowoczesnym Centrum Nauki uczniowie uczestniczyli w pokazie w planetarium, zapoznali się z fauną i florą tropików, a także zobaczyli wystawy tematyczne o podboju kosmosu, robotyce i tajnikach ludzkiego ciała.

W projekcie “Szlifowanie diamentów” uczestniczyli najlepsi uczniowie CKZiU w Brodnicy. Podstawowym kryterium naboru była średnia ocen na koniec ubiegłego roku szkolnego - nie mogła być niższa niż 5,0.
Podsumowanie projektu, połączone z aktywacją interaktywnej mapy Taste0Waste oraz relacjami uczestników wyjazdu do Hiszpanii, odbędzie się 9 grudnia br. w CKZiU. Udział w projekcie był dla wszystkich wspaniałą okazją do poznania odmiennej kultury i nowych ludzi. Pozwolił też zwiększyć kompetencje językowe, komunikacyjne i informatyczne. Bezcenne jest również doświadczenie współpracy w międzynarodowym zespole. Wszyscy zgodnie twierdzą, że praca nad projektem w Granadzie była przygodą ich życia.

Opiekę nad młodzieżą sprawowały nauczycielki języka angielskiego: Alicja Rumińska i Anna Stachewicz. Za realizację projektu w CKZiU jest odpowiedzialny Mirosław Wołojewicz.

Źródło: Barbara Stefańska

Uczniowie CKZiU w Granadzie - projekt proekologiczny/fot. nadesłane:

reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej