Zaloguj się | Rejestracja

Program z zakresu zdrowia psychicznego

piątek, 19 listopada 2021 r., godz. 10:48  |  Wersja do druku

W poniedziałek, 15 listopada br. we wszystkich szkołach z terenu gminy Brodnica, z 230 uczniami klas VI, VII i VIII i ich nauczycielami przeprowadzono program z zakresu zdrowia psychicznego. Zajęcia miały formę prelekcji/wykładu i składały się z zagadnień mających na celu zwiększenie wiedzy na temat depresji wśród młodzieży szkolnej.Dziś już wiemy czym jest pandemia COVID-19 i jakie mogą być jej przykre konsekwencje. Szczególnie trudny, zwłaszcza dla młodych ludzi, jest dystans społeczny i kwarantanna. Ograniczenia dotyczące spotykania się z przyjaciółmi oraz świadomość tego, co tracą przez pandemię, jest dla nich często bardzo przytłaczająca. W okresie dorastania lęk społeczny spowodowany utrudnieniem w utrzymywaniu bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami może przybierać na sile. Między innymi na tym tle rodzą się różnorodne sytuacje stresowe, które mogą być przyczyną depresji. Rozumiejąc znaczenie problemu i chcąc pomóc młodzieży szkolnej, korzystając ze środków budżetu gminy sfinansowano przeprowadzenie specjalnego programu z zakresu zdrowia psychicznego przygotowanego przez Edytę Jakubowską-Rżeńską z Ośrodka Terapii i Rozwoju Osobistego w Brodnicy.

Niezwykle ważnym było uświadomienie, że depresja jest chorobą, która wymaga pomocy specjalisty, ale także wsparcia i zrozumienia ze strony otoczenia. Wykład poprowadziła psycholog Anna Wysocka. Zachowując zasady bezpieczeństwa w każdej szkole z osobna: SP Gortatowo z siedzibą w Szczuce, SP w Gorczenicy i SP w Szabdzie odbyły się wykłady, dyskusje, a na zakończenie programu zajęcia pracy z ciałem poprowadzone przez Marka Tęgowskiego, instruktora tańca.

Podczas wykładów informowano o tym, jak może się objawiać depresja w okresie dojrzewania, omówiono czynniki ryzyka, udzielono wskazówek i rad na temat jak należy rozmawiać z osobą dotkniętą depresją i jak można pomóc osobie z depresją. Efektem programu jest lepsze rozumienie tej choroby oraz jej przyczyn, nabycie umiejętności rozpoznawania podstawowych jej objawów, odróżnianie mitów od faktów, nabycie umiejętności rozmowy z osobą chorą na depresję, posiadanie większej wiedzy dotyczącej konsekwencji nieleczonej depresji oraz gdzie uzyskać większą wiedzę na ten temat i gdzie szukać fachowej pomocy. Dodatkowo przekazano do szkół książki pt. "Zaburzenia u dzieci i młodzieży. Co obciąża nasze dzieci i jak możemy im pomóc?" oraz materiały do wykorzystania przez nauczycieli (z gotowymi scenariuszami zajęć w powyższym zakresie).

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica

Program z zakresu zdrowia psychicznego z uczniami najstarszych klas szkół gminy Brodnica/fot, nadesłane :
reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej