Zaloguj się | Rejestracja

Apel do mieszkańców powiatu brodnickiego

piątek, 19 listopada 2021 r., godz. 09:39  |  Wersja do druku

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy, Starosta Brodnicki i Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy w związku z dynamicznym wzrostem zakażeń SARS CoV-2, zwiększającą się liczbą ognisk, hospitalizacji, zgonów i osób w kwarantannie, a także niewystarczającym poziomem wyszczepialności, apelują do mieszkańców powiatu brodnickiego oraz wszystkich innych środowisk i instytucji o podjęcie koniecznej i odpowiedzialnej decyzji o poddanie się szczepieniu przeciwko COVID-19 oraz bezwzględnej konieczności przestrzegania zasad związanych z obostrzeniami sanitarnymi.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy, Starosta Brodnicki i Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy w związku z dynamicznym wzrostem zakażeń SARS CoV-2, zwiększającą się liczbą ognisk, hospitalizacji, zgonów i osób w kwarantannie (aktualnie odnotowano ponad 150 przypadków aktywnych zakażeń, 13 masowych ognisk, 7 hospitalizacji, 3 nowe zgony i ponad 500 osoby w kwarantannie), niewystarczającym poziomem wyszczepialności, który w przypadku obecnie występującego bardzo zakaźnego wariantu Delta powinien kształtować się na poziomie 85% (w powiecie brodnickim – zaledwie 49%), zbyt małym odsetkiem osób, które mają przeciwciała (zaszczepionych i ozdrowieńców) wg badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH w Warszawie oraz faktem, iż mamy 30-40% niezaszczepionej populacji w wieku 65 plus, w której śmiertelność jest wysoka i może sięgać 20-30%,

apelują do mieszkańców powiatu brodnickiego oraz wszystkich innych środowisk i instytucji o podjęcie koniecznej i odpowiedzialnej decyzji o poddanie się szczepieniu przeciwko COVID-19 oraz bezwzględnej konieczności przestrzegania zasad związanych z obostrzeniami sanitarnymi.

Przypominają, iż do zasad postępowania, o których winniśmy pamiętać należą: dystans społeczny (minimum 1,5 m), częste mycie i dezynfekcja rąk, prawidłowe stosowanie maseczek w miejscach wyznaczonych przepisami (we wspólnych przestrzeniach przebywania dzieci w szkołach i przedszkolach, np. na korytarzach, w toaletach, w sklepach, kościołach, urzędach i innych pomieszczeniach zamkniętych oraz transporcie publicznym i prywatnym) oraz wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Wietrzenie pomieszczeń ma szczególne znaczenie w miejscach, w których przebywa większa liczba osób, np. w placówkach oświatowych, biurach. Walkę z „niewidzialnym” zagrożeniem wspiera także aplikacja STOP COVID ProteGo Safe, która jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie korzystać z tej aplikacji, tym szybciej i skuteczniej ograniczone zostanie tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Z uwagi na obecnie lawinowe występowanie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wśród uczniów i kadry pedagogicznej placówek oświatowych na terenie powiatu brodnickiego apelujemy do rodziców i opiekunów dzieci uczęszczających do przedszkoli, szkół podstawowych i młodzieży uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych o wykazanie odpowiedzialności i nie posyłanie do placówek oświatowych chorych dzieci oraz poddanie się szczepieniom p/COVID-19, a także o odpowiedzialność i przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego wśród kadry pedagogicznej i obsługi placówek oświatowych.

Od 1 września 2021 r. do 18 listopada 2021 r. zanotowano ogółem 45 przypadków zakażeń wśród kadry pedagogicznej oraz uczniów, w związku z czym kwarantanną objęto 879 osób.

W przypadku wystąpienia objawów chorobowych (gorączka, kaszel, bol gardła, katar, utrata węchu i smaku, bóle mięśni i głowy, biegunka) zaleca się kontakt z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania. Pozostanie przez chorego w domu w przypadku wystąpienia objawów chorobowych ma istotne znaczenie dla ograniczenia szerzenia się chorób, w tym COVID-19 i innych chorób infekcyjnych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy, Starosta Brodnicki i Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy apelują, aby w celu zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego należy stosować powściągliwość w organizowaniu masowych imprez, wszędzie, gdzie to możliwe organizować narady, konferencje, spotkania, uroczystości, zwłaszcza w szkołach, przedszkolach, urzędach, zakładach pracy, instytucjach, stowarzyszeniach w trybie zdalnym.

Ponadto PPIS w Brodnicy informuje, iż przestrzeganie reżimu sanitarnego w galeriach handlowych, sklepach, restauracjach będzie we wzmożony sposób kontrolowane przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz przez pracowników Policji. W stosunku do osób nieprzestrzegających przepisów przeciwepidemicznych nakładane będą sankcje karne w postaci mandatów.


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy apeluje także, aby czerpać wiedzę z wiarygodnych źródeł na temat szczepień przeciw COVID-19 oraz walczyć z dezinformacją pojawiającą się szczególnie w mediach społecznościowych.

Więcej na temat szczepionki można dowiedzieć się na stronach: www.gov.pl/szczepimysie.

Zachęcamy również do korzystania ze stron internetowych, na których zamieszczane są rzetelne i wiarygodne informacje:

https://www.gov.pl/web/gis,

https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz,

Źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brodnicy


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej