Zaloguj się | Rejestracja

GOK w Górznie zaprasza

czwartek, 18 listopada 2021 r., godz. 09:50  |  Wersja do druku

W odremontowanym budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Górznie odbędzie się koncert muzyki portugalskiej zatytułowany "Meu Fado". Zapraszamy do Górzna w sobotę, 27 listopada o godzinie 17:00. Wstęp wolny.Koncert muzyki portugalskiej zatytułowany "Meu Fado" (tł. moje fado) oparty jest na dwóch filarach. Z jednej strony mamy utwory instrumentalne, pisane bezpośrednio na gitarę portugalską przez największych wirtuozów tego instrumentu: Carlosa Paredesa, Jose Nunesa, Casimiro Ramosa. Z drugiej zaś strony możemy posłuchać najpopularniejszych pieśni fado, wykonywanych już wcześniej przez wybitne postaci muzyki portugalskiej: Marizę, Anę Mourę, Amalię Rodrigues.

Większość aranżacji koncepcyjnie oparta jest na charakterystycznym brzmieniu portugalskich zespołów grających muzykę fado. Wykorzystanie klawiszowego syntezatora pozwala jednak w wielu przypadkach zastosować nowocześniejsze rozwiązania harmoniczne i w konsekwencji uzyskać bardziej współczesne, niepowtarzalne brzmienie, doskonale wpasowujące się w klimat tej muzyki.

Wykonawcy:
  • Ola Jas - wokal
  • Piotr Lemański - gitara portugalska
  • Wiesława Lemańska – instrumenty klawiszowe

Ola Jas ukończyła szkołę muzyczną II stopnia w klasie skrzypiec oraz Policealne Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w klasie wokalistyki jazzowej. Jest finalistką konkursów Nowa Tradycja i Mikołajki Folkowe, oraz Grand Prix Ladies' Jazz Festival 2019. W styczniu 2018 r. ukazały się debiutanckie nagrania artystki - efekt współpracy z portugalskim muzykiem João de Sousa. W 2019 roku koncertowała z Dino D'Santiago w ramach Siesty w Drodze, a duet z João de Sousa - "Samba Po Utracie", znalazł się na jubileuszowej, dwudziestej płycie "Smooth Jazz Cafe". W wykonywanych utworach Ola Jas łączy elementy muzyki luzofońskiej, world music oraz jazzu z folkiem i słowiańską melancholią. Znajomość języka portugalskiego pozwala jej również na podróż po muzycznych obszarach Lizbony.

Piotr Lemański to jazzowy gitarzysta związany z muzyczną sceną od połowy lat 80-tych. Oprócz prowadzenia własnych zespołów ma na swoim koncie współpracę z większością muzyków stanowiących czołówkę polskiej sceny jazzowej, między innymi z Ewą Bem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Majewskim, Maćkiem Strzelczykiem, Kazimierzem Jonkiszem czy Lorą Szafran. Od 1994 roku prowadzi również klasę gitary na Wydziale Jazzu w słynnej warszawskiej Szkole Muzycznej im F.Chopina przy ul. Bednarskiej. Zafascynowany muzyką fado, kilka lat temu rozpoczął intensywną naukę gry na gitarze portugalskiej i obecnie jest jednym z nielicznych gitarzystów fado mieszkających w północnej części Europy.

Wiesława Lemańska jest absolwentką wychowania muzycznego na UKW w Bydgoszczy, tam też ukończyła w tej samej dziedzinie studia podyplomowe. Muzyczny pedagog i pianistka, miłośniczka muzyki klasycznej, jazzowej oraz folkowej. Od kilku lat towarzyszy mężowi w penetracji portugalskich klimatów, dokonując transkrypcji utworów fado na gitarę i instrumenty klawiszowe.

Źródło: Krzysztof Magdziak GOK Górzno

GOK w Górznie zaprasza:
reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej