Zaloguj się | Rejestracja

Uroczyste obchody w Brzoziu

wtorek, 16 listopada 2021 r., godz. 11:17  |  Wersja do druku

11 listopada to szczególny dzień w historii naszego państwa - to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Tego dnia w budynku byłego gimnazjum w Brzoziu obchodzono Święto Niepodległości, które połączono z uroczystym otwarciem sali wystawowej w Klubie Seniora i inauguracją wystawy pt: "Tak powstawała Niepodległa".Organizatorami tego wieczoru byli wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska i dyrektor biblioteki w Brzoziu Ewelina Motylińska. Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem gości i odśpiewaniem hymnu państwowego.

Wójt gminy w swoim przemówieniu udowodniła jak ważna jest wolność i niezależność dla państwa oraz podziękowała wszystkim żołnierzom i służbom, którzy obecnie bronią naszych granic. Przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz podkreśliła jak długo Polska przebywała pod zaborami i jak wiele ofiar musiała ponieść, aby odzyskać niepodległość.

Na terenie gminy Brzozie działa Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno – Poszukiwawcza, która swoją siedzibę ma w Brzoziu, w budynku po byłym przedszkolu. Obecnie trwają tam prace remontowe, a niebawem powstanie muzeum oraz Izba Pamięci Lokalnej. Sekretarz stowarzyszenia Marcin Perliński wygłosił ciekawą prelekcję patriotyczną pt: "W drodze do niepodległości", skupiając się na walkach niepodległościowych na terenie gminy Brzozie oraz powiatu brodnickiego.

Ponadto zaprezentował najciekawsze znaleziska stowarzyszenia, w tym niedawno znalezioną w Augustowie Bulę Papieską z XIV wieku. Wieczór przepełniony był twórczością patriotyczną. Członkinie Klubu Seniora "Brzozowy Raj" - Teresa Bucha, Grażyna Zakrzewska i Urszula Kucińska wyrecytowały wiersze, natomiast muzyczną lekcję patriotyzmu wyśpiewali uczniowie ze szkoły podstawowej w Brzoziu - Zuzia Ostrowska, Alan Granica i Marysia Wiśniewska.

W dalszej części nastąpiło uroczyste otwarcie sali wystawowej w Klubie Seniora. Przecięcia wstęgi dokonały: wójt gminy Danuta Kędziorska-Cieszyńska, przewodnicząca rady gminy Maria Florkiewicz i opiekun Klubu Seniora "Brzozowy Raj" Halina Borkowska. Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzoziu Ewelina Motylińska zaprosiła wszystkich do obejrzenia wystawy poświęconej procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

Wystawa została stworzona i bezpłatnie udostępniona przez Biuro Programu "Niepodległa". Na zakończenie uroczystości został wyświetlony film pt: "Piłsudski" w reż. Michała Rosy, rok. prod. 2019. Organizatorzy zadbali również o słodki poczęstunek dla wszystkich gości. Wydarzenie poprowadziła Anetta Zega z Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzoziu.

Źródło: Anetta Zega GBP w Brzoziu

Obchody Rocznicy Odzyskania Niepodległości w gminie Brzozie /fot. nadesłane :


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej