Zaloguj się | Rejestracja

Obchody 103 rocznicy niepodległości w Górznie

czwartek, 11 listopada 2021 r., godz. 13:09  |  Wersja do druku

W czwartek, 11 listopada w Górznie odbyły się uroczystości z okazji 103 rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Pod Pomnikiem Pamięci Pomordowanych spotkali się mieszkańcy Górzna i okolic, by wraz z władzami świeckimi i kościelnymi złożyć hołd i kwiaty.Uroczystości obchodów 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie. Po mszy spotkano się pod Pomnikiem Pamięci Pomordowanych, gdzie około południa społeczność Górzna i okolic, wraz z władzami świeckimi i kościelnymi, wzięła udział w uroczystości patriotycznej.

Dzieci i młodzież z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Miesiączkowie zaprezentowały wzruszający montaż słowno-muzyczny. Recytacje i pieśni patriotyczne przypomniały drogę Polaków do niepodległości, a przede wszystkim mówiły o dumie narodowej, wartości wolności i radości z niepodległości.

Uroczystą przemowę wygłosili Ksiądz Kanonik Stefan Maliszewski i Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki, który w swoim przemówieniu powiedział między innymi:
- W poniedziałek,11 listopada 1918 roku tydzień dla większości Polaków zaczął się bardzo przyjemnie. Jednak nie dla wszystkich, bo Górzno musiało jeszcze czekać aż 433 dni. Symbolicznie w tym dniu świętujemy odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. To dzień, w którym naród powstał z kolan, to dzień powrotu nadziei dla Polaków, na taki dzień czekały pokolenia. I choć przypada jesienną porą, to jest to dzień niezwykle radosny w kalendarzu rocznic naszej Ojczyzny. Na ten dzień czekały pokolenia, czekali nasi przodkowie modląc się do Boga słowami: "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie". To, co wydawało się niemożliwe - stało się. Przyszła nagle pełna nadziei i wiary - wolna, niepodległa. Polska odzyskała niepodległość, bo podjęto o nią walkę... Pamiętamy o tych bohaterach narodu polskiego z powstania listopadowego, powstania styczniowego, o bohaterach wszystkich walk o niepodległość, tych z pierwszej i z drugiej wojny światowej, ale również i z tych z okresu Polski Ludowej i PRL-u. Tu i teraz trzeba powiedzieć, że ich bohaterska śmierć wpisuje się w ciąg zdarzeń prowadzących do odzyskania niepodległości. W tym szczególnym dniu rodzi się refleksja, czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia. Czy umiemy się z niej cieszyć i pielęgnujemy ją należycie? "Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości" - to słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane tak dawno, jakże aktualne i dziś. Walczmy więc zatem każdego dnia o niepodległą Polskę, o Polskę uczciwą, sprawiedliwą i dbającą o tych, co sami sobie w życiu poradzić nie mogą. Czyńmy bliźniemu tak, jakbyśmy chcieli, żeby nam czyniono, czego państwu i sobie życzę.

Uroczystości w Górznie zakończono złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Pomordowanych. Wartę honorową pod pomnikiem pełnili żołnierze z 4. Pułku Chemicznego w Brodnicy.

103 rocznica odzyskania niepodległości w Górznie:


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej