Zaloguj się | Rejestracja

Uroczystości w Szynkówku

niedziela, 31 października 2021 r., godz. 14:34  |  Wersja do druku

Miasto i Gmina Górzno realizowało projekt pn. "Rewitalizacja centrum wsi w Szynkówku poprzez remont świetlicy wiejskiej wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego na cele kulturalno – szkoleniowe". W sobotę, 30 października odbyło się uroczyste oddanie do użytku świetlicy, a także nadanie jej imienia Stanisławy Walasiewicz, polskiej lekkoatletki startującej w biegach sprinterskich i skoku w dal, mistrzyni olimpijskiej i wielokrotnej rekordzistki świata.W Szynkówku odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, a także nadanie imienia Stanisławy Walasiewicz wyremontowanej świetlicy wiejskiej. Polska lekkoatletka, mistrzyni olimpijska i wielokrotna rekordzistka świata, urodziła się na terenie gminy Górzno, z czego mieszkańcy są bardzo dumni.

Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki odsłaniając tablicę pamiątkową powiedział między innymi: - Bardzo ucieszyłem się z tego pomysłu, a jeszcze bardziej z jego realizacji - nadania imienia Stanisławy Walasiewicz świetlicy w Szynkówku. Wierzchownia, w której urodziła się sportsmenka, należy właśnie do sołectwa Szynkówko. Tym bardziej jest mi miło odsłonić tę tablicę pamiątkową, bo w tym roku mija setna rocznica urodzin Stanisławy Walasiewicz, a w zeszłym roku minęła 40 rocznica jej tragicznej śmierci. Pani Stanisława tak naprawdę miała na imię Stefania, jej rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdy dziewczynka miała 17 miesięcy i tam używała zazwyczaj imienia i nazwiska Stella Walsh. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku naszą świetlicę udekorujemy fotografiami naszej rodaczki. Stanisława Walasiewicz kochała Polskę, bywała w Polsce i trenowała naszych sportowców. Odwiedzała również Wierzchownię, w której po raz ostatni była w roku 1977 roku, trzy lata przed swoją śmiercią. Miło mi odsłonić tę tablicę wraz z przedstawicielem rodziny pani Walasiewicz, a także głównym pomysłodawcą przedsięwzięcia panią sołtys Elżbietą Redzińską. Tablica będzie wszystkim przypominała, że tu właśnie mieszkała, tu przyjeżdżała i pamiętała o Polsce reprezentując ją na arenie światowego sportu.

Tego dnia odbyło się także uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie wyremontowanej świetlicy. Celem projektu było ożywienie społeczne i gospodarcze na obszarach objętych Lokalnymi Strategiami Rozwoju. W świetlicy przeprowadzono prace modernizacyjne i remontowe zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wymieniono pokrycie dachowe, ocieplono strop, wymieniono elementy konstrukcyjne dachu, wykonano obróbkę blacharską, a także wymieniono rynny i pomalowano tynki zewnętrzne. Teren wokół budynku świetlicy został zagospodarowany poprzez wykonanie podjazdu wraz z miejscem parkingowym dla niepełnosprawnych oraz chodnika. W ramach prac remontowych wewnątrz obiektu wymieniono oświetlenie wewnętrzne, położono gładź gipsową i pomalowano tynki. Zakupiono też niezbędne wyposażenie kuchni i sali. Świetlica będzie służyła mieszkańcom jako centralne miejsce życia społecznego i kulturalnego w sołectwie.

Burmistrz Tomasz Kinicki dokonując otwarcia świetlicy powiedział: - Wielkie podziękowania należą się pani sołtys Elżbiecie Redzińskiej i mieszkańcom sołectwa Szynkówko za zaangażowanie, poświęcony czas i prace społeczne na rzecz rozwoju sołectwa i remontu tego budynku. Życzę wszystkim sił i motywacji oraz powodzenia w realizacji kolejnych przedsięwzięć. Wraz z przewodniczącym rady i radnymi mamy do przekazania upominek, który przekazujemy na ręce pani sołtys, do użytkowania dla całego sołectwa.

Sołtys Elżbieta Redzińska podziękowała wszystkim mieszkańcom biorącym czynny udział w przedsięwzięciu i wręczyła im drobne upominki.

Wydatki ogółem: 122 246,20 zł

Dofinansowanie: 80 834,07 zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej i rewitalizacja wsi Szynkówko:


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej