Zaloguj się | Rejestracja

Odsłonięto tablice upamiętniające Dąb Rzeczypospolitej

poniedziałek, 27 września 2021 r., godz. 07:38  |  Wersja do druku

Uznany za pomnik przyrody Dąb Rzeczypospolitej został w grudniu 2020 roku podpalony przez nieznanego sprawcę. Wiosną 2021 roku obok zniszczonego drzewa posadzono młody dąb. W dniu 22 września, podczas uroczystości zorganizowanej przez Nadleśnictwo Brodnica, Lasy Państwowe odsłonięte zostały i poświęcone kamienne tablice upamiętniające spalony pomnik przyrody.Spalony Dąb Rzeczypospolitej, który rósł na terenie rezerwatu Jar Brynicy, miał 643 centymetry obwodu, a jego wysokość wynosiła około 35 metrów. Za pomnik przyrody uznano go w roku 1955 i był najokazalszym drzewem Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego do dnia 25 grudnia 2020 roku, kiedy to został zniszczony w wyniku podpalenia przez nieznanego sprawcę.

Powalony pień dębu został uznany za pomnik przyrody i jest chroniony przez prawo do czasu naturalnego rozkładu, a obok zniszczonego drzewa wiosną 2021 roku posadzono młody dąb. 22 września podczas uroczystości zorganizowanej przez Nadleśnictwo Brodnica, Lasy Państwowe odsłonięte zostały i poświęcone kamienne tablice upamiętniające spalony pomnik przyrody.

Uroczystego odsłonięcia kamieni dokonał Bartosz Pewniak, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wraz z nadleśniczym Nadleśnictwa Brodnica Jarosławem Molendowskim. Kamienie zostały poświęcone przez księdza prałata Stefana Maliszewskiego z parafii w Górznie oraz kapelana leśników i myśliwych księdza Gabriela Aronowskiego.

Kamienny pomnik ma kształt otwartej księgi i jest nie tylko symbolem uwieczniającym najpiękniejsze drzewo, jakie rosło na terenie Nadleśnictwa Brodnica, ale także symbolem skutków bezmyślności i ludzkiego wandalizmu.

Źródło: Nadleśnictwo Brodnica, Lasy Państwowe

Odsłonięto tablice upamiętniające Dąb Rzeczypospolitej/fot. Nadleśnictwo Brodnica, Lasy Państwowe :


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej