Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Brodnica

poniedziałek, 26 lipca 2021 r., godz. 08:16  |  Wersja do druku

Już oficjalnie nowa ścieżka pieszo-rowerowa połączyła Brodnicę z Osiekiem. Trasa licząca 6,63 km biegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 560 przez tereny gminy Brodnica i kończy się w Osieku. Jej początek łączy się z drogą pieszo-rowerową, biegnącą przy wybudowanej wcześniej obwodnicy miasta.



9 października 2019 roku Wójt Gminy Brodnica Adam Zalewski ogłosił przetarg nieograniczony na realizację inwestycji drogowej pn.: "Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 560 poprzez budowę ścieżki pieszo-rowerowej z miejscowości Osiek przez wieś Gorczenica (gm. Brodnica) do miasta Brodnicy". Plac budowy przekazano w styczniu 2020 roku. Całą trasę budowały trzy samorządy - Gmina Miejska Brodnica, Gmina Brodnica i Gmina Osiek przy wydatnej współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Liderem całej inwestycji była Gmina Brodnica, na którą spadł największy ciężar wykonania inwestycji.

Nowa trasa rowerowa przebiega wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 560 łączącej Brodnicę z Rypinem. Liczący prawie 7 km odcinek ścieżki zaczyna się przy rondzie Warszawskim w Brodnicy i prowadzi przez Gorczenicę do Osieka. Przy rondzie łączy się trasą rowerową wybudowaną wraz z obwodnicą Brodnicy o długości 2,5 km, umożliwiając rowerzystom połączenie z północną częścią miasta.

Ścieżka rowerowa posiada nawierzchnię bitumiczną o szerokości 2,5 metra i długości 6,63 km. Inwestycja została w 85 procentach dofinansowana środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Inwestorem wiodącym była Gmina Brodnica, a prace budowlane zakończyły się wiosną. Trasa przebiega również na terenie gminy Osiek i miasta Brodnicy. Z okazji otwarcia Gmina Brodnica zorganizowała rajd rowerowy i szkolenie z zakresu bezpieczeństwa na drogach.

Uroczystość przecięcia wstęgi, w której uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, odbyła się w niedzielę, 25 lipca w godzinach rannych na parkingu przy sklepie sieci Dino. Po krótkich przemówieniach i poświęceniu ścieżki, wystartował rajd rowerowy, na który chciało się zapisać o wiele więcej osób, niż na to pozwalały warunki. Rowerzyści pojechali przez Gorczenicę do Osieka, gdzie zapewniono im napoje i drobne przekąski, a stamtąd wrócili w kierunku Kretek Małych, przez Kozi Róg do Szczuki, a następnie przez Opalenicę do Gorczenicy, gdzie przygotowano dla nich grilla i napoje. Trasę ubezpieczali policjanci oraz strażacy z OSP Szczuka.

W Gorczenicy gospodynie z KGW serwowały własnoręcznie upieczone ciasta, były też okolicznościowe zestawy pamiątkowe z Gminy Brodnica. Oprócz tego zorganizowano akcję propagującą szczepienia.

Na temat ścieżki rozmawialiśmy z Wójtem Gminy Brodnica Adamem Zalewskim, który opowiedział nam o początkach jej powstania: - Ścieżka powstała z inicjatywy trzech samorządów Gminy Brodnica, Miasta Brodnica i Gminy Osiek. Wspólnie finansowaliśmy projekt tej ścieżki pieszo-rowerowej. Jeszcze przez poprzedniego wójta były złożone dokumenty o dofinansowanie inwestycji na około 40 procent. My uzyskaliśmy dodatkowe dofinansowanie w roku 2020 w wysokości ponad 80 procent, czyli około 4 mln 600 tys złotych. Historia tej ścieżki jest długa, przede wszystkim zaważyła tu wola mieszkańców, którzy chcieli poprawić bezpieczeństwo przy bardzo ruchliwej drodze wojewódzkiej 560 w kierunku Rypina. W związku z tym została ta inicjatywa zapoczątkowana głównie przez mieszkańców Gorczenicy, jak również mieszkańców Osieka. Inwestycję zaczęliśmy w roku 2019, wybraliśmy po przetargu firmę Transbruk z Pigży, podwykonawcą była firma Rejbud z Brodnicy. Prace trwały ponad półtora roku, dzisiaj mamy oficjalne otwarcie ścieżki. Uzyskaliśmy wszystkie wymagane pozwolenia, ustalenia techniczne zostały sprawdzone przez niezależnych ekspertów. Jakość tej ścieżki jest bardzo dobra i mam nadzieję, że wytrzyma bardzo długo.

Finansowanie przez poszczególne samorządy było zależne od długości odcinka ścieżki przebiegającej przez teren danego samorządu. Gmina Brodnica finansowała prawie w 50 procentach tę inwestycję, po 25 procent Gmina Osiek i Miasto Brodnica. Jest to największa inwestycja w ostatnich latach, jej koszt wynosił prawie 6 mln złotych. Oprócz prac technicznych, jest tu także zawarty wykup ziemi pod tę ścieżkę pieszo-rowerową. Zaangażowanie pracowników Urzędu Gminy Brodnica, jak również pozostałych partnerów projektu bardzo pomogło w realizacji tego zadania. My jako lider, tych prac mieliśmy najwięcej. Konsultowaliśmy wszystkie ustalenia z pozostałymi samorządami, jak również z Urzędem Marszałkowskim. To właśnie Urząd Marszałkowski podczas konkursu zadecydował, że przeznaczy 85 procent dofinansowania z RPO.

Otwarcie, które dzisiaj mieliśmy, zostało tak zaplanowane, żeby właśnie rowerzyści, dla których głównie ta ścieżka została zbudowana, otworzyli rajdem całą inwestycję. Ścieżka jest malownicza, ale głównym jej celem jest poprawa bezpieczeństwa ludzi, bo każde jedno życie uratowane, dzięki jej istnieniu, to sukces, którego nie można przeliczać na pieniądze. Wszyscy, którzy obserwują nasze poczynania widzą, że Gmina Brodnica bardzo dużo inwestuje. Mamy w planach inne ścieżki rowerowe, ale skupiamy się przede wszystkim na infrastrukturze drogowej, na kanalizacji i wodociągach, bo tego cały czas w naszej gminie brakuje. Jesteśmy gminą obwarzankową, mamy dużo dróg, w które trzeba inwestować. W roku 2020 przeznaczyliśmy na inwestycje 15 mln zł, w tym roku plany mamy podobne, robimy drogi, kanalizację i wodociągi, ale chcielibyśmy też robić ścieżki rowerowe. Mamy plany, żeby przy ulicy Jęczmiennej połączyć ścieżkę pieszo-rowerową ze ścieżką Brodnica-Zbiczno, jak również na ulicy Olsztyńskiej, gdzie współpracujemy z Powiatem jest szansa, że może tam powstanie droga ze ścieżką pieszo-rowerową. Myślimy też o ścieżce łączącej Brodnicę z Cielętami i połączeniu jej z powstałą ścieżką Cielęta-Jastrzębie, rozmawiamy z Urzędem Marszałkowskim na temat finansowania. Mamy świetne tereny w naszej gminie i dobrze byłoby, gdyby powstawały następne ścieżki.


Po przejechaniu trasy o wrażenia zapytaliśmy przewodniczącego Rady Gminy Brodnica Tomasza Nowakowskiego, który powiedział: - Ścieżka fantastyczna dla rowerów i dla pieszych, nie ma porównania do ścieżek z kostki brukowej, które są o wiele gorsze. Komfort podróżowania wysoki i tak istotne bezpieczeństwo, które ma ogromne znaczenie, bo taka właśnie była idea zbudowania tej ścieżki. Jest to połączenie pomiędzy gminami, a także lokalna atrakcja. Gdy się inwestycja rodziła, to wzbudzała kontrowersje z racji dużych kosztów, a dzisiaj patrząc z perspektywy czasu, koszt przy bardzo dużym dofinansowaniu okazał się nie taki straszny, a inwestycja warta tych pieniędzy. Muszę powiedzieć, że ścieżka jest dobrze przemyślana i skonstruowana bezpiecznie i z pewnością będzie z niej sporo osób korzystać.

Otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej:













































reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej